کد خبر 221393

بی‌انضباطی اقتصادی دلیل ایجاد اَبَرچالش‌های اقتصاد کشور

پازوکی: کشور گران اداره می‌شود/ برخی خانواده‎ها دو حقوق بازنشستگی می‌گیرند

مهدی پازوکی گفت:«راه حل مشکلات بحران منابع آب، مسائل زیست ‌محیطی، صندوق بازنشستگی، بودجه دولت، نظام بانکی و بیکاری راهکارهای علمی و کارشناسی است و البته می توان از دستاوردها جوامع توسعه درس گرفت.»

طی ماههای گذشته مسعود نیلی دستیار اقتصادی رییس جمهور از 6 ابرچالش در حوزه اقتصاد در محافل مختلف سخن می گوید. دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی بر این باور است بحران منابع آب، مسائل زیست‌محیطی، صندوق بازنشستگی، بودجه دولت، نظام بانکی و بیکاری شش ابر چالشی است که اقتصاد ایران با آن مواجه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در همین رابطه، مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی می گوید:« مشکلاتی که  آقای دکتر نیلی نام می برد بخشی از واقعیت اقتصاد ایران است. به نظر من این اتفاق ها بر اثر بی انضباظی اقتصادی که طی سال های گشته و حال اقتصاد ایران را فرا گرفته است. عامل اصلی این اتفاق ها بی انضباطی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است.»

او ادامه داد:« تاکنون روش برخورد با مشکلات اقتصادی متاسفانه بدون برنامه ریزی بوده در حالی که به اعتقاد من باید مجموعه سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه بخواهند که کشور را درست اداره کنند. به عبارت ساده تر ما کشور را گران اداره می کنیم. باید برای مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و معضلاتی که در جامعه ایران وجود دارد - که در خیلی از کشورهای دیگر نیز وجود دارد- تصمیم های کارشناسی اخذ شود.»

پازوکی بیان کرد:« در همه کشورهای توسعه یافته، سعی می کنند اگر مشکلی در اقتصاد حادث می شود ابتدا ریشه یابی کنند و سپس از نظرات کارشناسان برای حل آن استفاده کنند.در واقع راه حل های کارشناسان که در اختیار مقامات تصمیم گیر، مدیران کلان کشور قرار می گیرد،برنامه اجرایی می شود.» 

این کارشناس اقتصادی افزود:« در  سیستم اداری کشورهای توسعه یافته تلاش می کنند بهترین فارغ التحصیلان، افراد نخبه و صاحب نظران را به استخدام دولت دربیاورند. حال آنکه در سال های گذشته بخش دولتی ما از نیروهای ناکارآمد پر شده است و دانشجویان ممتاز کشور جذب اقتصاد های غرب شده اند. آیا این سوال پیش نمی آید که چرا آمریکایی ها به یکی از دانشجوهای غیر این دانشگاه ها، پیام نور بورس نمی دهند؟ »

او اظهار کرد:« در حال حاضر جمعیت بالایی از کارمندان دولت که مربوط به همین ۱۰ الی ۱۲ سال اخیر است، از دانشگاه های درجه ۵ الی۶ از طریق رابطه جذب بخش اداری کشور شده اند.  توجه کنید مدیران ۲۰ سال قبل به لحاظ دانش و سواد بالاتر از کارمندان کنونی هستند .»

پازوکی خاطر نشان کرد:« بنابراین وقتی این افراد به عنوان کارمند دولت در بخش های مختلف شروع به کار می کنند عملکرد آنها به نفع منافع ملی نیست،چون دیدگاه توسعه ای و اقتصادی ندارند و همین موضوع باعث می شود سیستم اداری کشور فشل شود.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت احمدی نژاد مصوبه ای به تصویب رساند که به خانم های مجرد حق تاهل داده شود،عنوان کرد:«در واقع ما به خانم مجرد پول می دهیم که ازدواج نکند. در حالی که سیاست های دولت این گونه نیست. این مصوبات نشانه بی انضباطی است.»

او ادامه داد:« مشکل صندوق های بازنشستگی هم می توان ریشه یابی کرد، خانواده هایی هستند که دو حقوق بازنشستگی دریافت می کنند. به عبارتی یک فرد دو حقوق بازنشستگی می گیرد. این اشکال دارد. برای همین صندوق بازنشستگی دچار مشکل می شود. »

بیشتر بخوانید
ارسال نظر