کد خبر 219754

موسسات‌خارجی برای اصلاح ساختارهای اقتصاد آمدند

رییس اتاق تهران گفت:«بعد از توافق برجام شرایط سیاسی کشور بهبود پیدا کرد و سرمایه گذاران خارجی همه مشتاق سرمایه گذاری بودند اما متاسفانه نتوانستیم از این موقعیت در حد انتظار استفاده کنیم.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، مسعود خوانساری در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و نمایندگان موسسه پرایس پاترهاوس کوپرز اظهارداشت:«بعد از برجام بانک ها با توجه به فشاری که در مدت تحریم ها متحمل شده بودند، نتوانستند به راحتی با بانکهای خارجی مراورده کنند. از سوی دیگر مشکلات داخلی که وجود داشت در این مدت حل و فصل نشد. در ۱۰ الی ۱۲ سالی که تحریم ها برقرار بود،بانک ها نتواتسند با مقررات بین المللی خودر ا تطبیق دهند و به همین دلایل بنگاه ها در کشور نیز نتوانستند با بنگاه های خارجی ارتباط قوی برقرار کنند.»

رییس اتاق تهران عنوان کرد:«در طول ۲ سال گذشته، اتاق تهران دفتر جذب سرمایه گذاری خارجی تاسیس کرد و کارهای خوبی در این خصوص صورت گرفت؛ در این دفتر سعی کردیم مقررات و قوانینی که در کشور برای خارجی ها دست و پا گیر است را شناسایی کنیم. از سوی دیگر پتانسیل های داخلی را شناسایی کرده و برای جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام کنیم.»

او با بیان اینکه مشکلات دیگری در مسیر جذب سرمایه خارجی وجود دارد،خاطرنشان کرد:«یکی از این مشکلات رتبه کشور در شاخص های بین المللی است. در همین رابطه اتاق بازرگانی تهران تصمیم گرفت تا از موسسه فریزر برای ارایه راهکار دعوت به عمل آورد. این راهکارها درباره ارتقای رتبه اقتصاد آزاد  است و این موسسه راه حل هایی را مطرح کرده که باید برای اصلاح در دستور کار قرار بگیرد.»

خوانساری بیان کرد:«بانک مرکزی نیز در تلاش است که اصلاحاتی در حوزه بانکی کشور انجام دهد. اولین قدم ، اصلاحات سود سپرده ها بود که امیدواریم ادامه پیدا کند.»

رییس اتاق تهران با بیان اینکه بنگاه های کشور باید بتوانند رابطه خوبی را با خارجی ها برقرار کنند،یادآورشد:«برای جذب سرمایه‌گذارهای خارجی باید بنگاه ها، استانداردهای بین المللی را رعایت کنند.»

او با اشاره به حضور نمایندگان موسسه پرایس پاترهاوس کوپرزدر نشست مشترک اتاق تهران خاطرنشان کرد:«از موسسه Pwc که یک موسسه حسابرسی بین المللی است،دعوت کردیم که برای تطبیق اصلاح ساختار کشور به ما کمک کند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر