کد خبر 213387

لزوم تحلیل برنامه وزرای پیشین؛

دولت‌ها بخش خصوصی را نمی‌خواهند

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت‌ها به بخش خصوصی اعتقادی ندارند، گفت: با تحلیل برنامه‌ها باید اشکالات وزرا را به آنها بیان کرد و نگذاریم که اشتباهات قبلی تکرار شود.

محمد بحرینیان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران امروز در جلسه هیات نمایندگان با ارائه گزارشی پیرامون راهکارهای برون رفت تولید از رکود گفت: متاسفانه با بخش تولید واقعی کشور با بی‌عدالتی برخورد می‌شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی با اشاره به اعتراض خداشکر کاظمی یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی به واردات بیسکویت که حدود 2 ماه پیش در اتاق بازرگانی اتفاق افتاد گفت: اهانت به وزیر صنعت، کار درستی نبود و آقای کاظمی  باید بابت این رفتارش معذرت‌خواهی می‌کرد اما هیچکس سوال نمی‌کند که از بخش خصوصی تولیدی واقعی کشور که با لبخند به میدان آمده و با اشک رها شده چه کسی باید معذرت خواهی کند؟

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مسولین هر جایی که کم می‌آوردند می‌گویند بخش خصوصی کلی‌گویی می‌کند، اظهار داشت: بررسی‌های دفتر پژوهش‌های اقتصاد توسعه مشهد از سال 1335 تاکنون نشان می‌دهد که دولت‌ها در ایران بخش خصوصی واقعی را نمی‌خواهند.

وی با اشاره به اینکه بی‌نظیرترین میزان اشتغال کشور بین سال‌های 1375 تا 1385 اتفاق افتاد و 5 میلیون و 200 هزار شغل بین این سال‌ها توسط بخش خصوصی اشتغال ایجاد شد، گفت: امکان ندارد که دولت بخواهد از وضعیت رکود اقتصادی خارج شود و بخش خصوصی در این رابطه اقدامی نکند.

بحرینیان با بیان اینکه بخش خصوصی برای بهبود وضعیت اقتصاد هر کاری از عهده‌اش برآید انجام می‌دهد، گفت: اما شما فعال تولیدی را روی ویلپچر گذاشتید، زندانی کردید و صدایی از جایی در نیامد و این نشان می‌دهد که دولت‌ها اصلا به بخش خصوصی اعتقاد ندارند.

وی با اشاره به گزارش بانک مرکزی در سال 85 و از زمان آغاز تحریم‌ها اظهار داشت: براساس این گزارش کاهش نرخ رشد تشکیل سرمایه به ناخالص در ماشین آلات ناشی از کاهش نرخ رشد کالاهای وارداتی سرمایه‌ای متوجه تولید می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 89 اشاره کرد و اظهار داشت: متولی صنعت پیش از اینکه برنامه‌ صرفه‌جویی انرژی را در واحدهای تولیدی اجرا کند یک دفعه قانون را اجرا می‌کند و از اجرای این قانون هم متوجه بخش تولیدی کشور شد.

وی باز هم به گزارش بانک مرکزی اشاره کرد و بیان داشت: بانک مرکزی در سال 1391 گزارشی را ارائه می‌دهد که براساس آن اعلام می‌شود که آثار قابل انتظار اجرای هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی قیمت تمام شده بسیاری از محصولات را بالا برده و منجر به کاهش قدرت مالی تولید‌کنندگان شده است.

بحرینیان بیان داشت: در سال 1393 هم ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت یازدهم در گزارشی اعلام می‌کند که بیشترین آسیب از پی‌ثباتی‌های اقتصاد کلان به صنعت کشور وارد شده است.

 وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در گزارش سال 1394 تورم مزمن، بی‌ثباتی و نااطمینان، اجرای ناقص سیاست‌های خصوصی‌سازی، عدم توسعه یافتگی بازارهای پولی و مالی و ... از جمله مشخصه‌هایی هستند که ساختار تولیدی کشور را به شکل ضعیف و شکننده شکل داده و بدین ترتیب این مسائلی که بیان شد کلی‌گویی‌هایی بخش تولیدی کشور نیست بلکه گزارش‌های مستند رسمی‌ترین ارگان‌های کشور است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خطاب به اعضای هیات نمایندگان اتاق گفت: ما در اتاق ایران به مستعمین سر به راهی تبدیل شده‌ایم در حالی که باید برنامه‌های وزرا را به تحلیل بگذاریم و نگذاریم که اشتباهات قبلی تکرار شود.

وی بیان داشت: باید وزرا را به اتاق دعوت کنیم و با تحلیل برنامه‌های آنها، و در صورتی که برنامه‌ای به هدف مورد نظر نرسیده را بررسی کنیم و اشتباه آن برنامه را مشخص کنیم و نگذاریم که راه اشتباه ادامه یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر