پژویان: هیچ‌کجای دنیا به مردم سرماه پول نمی‌دهند / تا‌زمانی‌که به‌مردم پول می‌دهند،مشکلات‌اقتصادی حل نمی‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیاز به یک برنامه و سیاست‌گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که مردم به این صورت پول می‌گیرند، نمی‌توان مشکلات کلان اقتصادی را حل کرد.

جمشید پژویان با اشاره به سایه سنگین یارانه‌ها روی اقتصاد کشور، اظهار داشت: اصلا قرار نبوده که از ابتدا یارانه نقدی به مردم بدهند؛ یک چنین چیزی یک مساله ناباورانه و غیرقابل قبول در دنیا است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین ، عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان این‌که در هیچ‌کجای دنیا به کل مردم سر ماه یک مبلغی را نمی‌دهند، افزود: حالا شاید در کشورهای کوچک که درآمد نفتی‌شان 3، 4 برابر ایران است، در این رابطه کارهایی می‌کنند، ولی در چارچوب اقتصاد ایران، یعنی اقتصادی که 70 میلیون متقاضی یارانه دارد و دارای منابع و امکانات فراوان است، این نوع تصمیم‌گیری و سیاست‌های مدیریتی اقتصادی در طول سال‌های گذشته غلط بوده است.

پژویان با اشاره به اتخاذ سیاست پرداخت یارانه‌های نقدی در دولت احمدی‌نژاد، تصریح کرد: نتیجه این‌گونه سیاست‌ها به این‌جا رسیده که ما امروز در جایی قرار گرفتیم که اصلا محق آن نیستیم. ما به جایی رسیدیم که به مردم یارانه و پول می‌دهیم. آخر سر برای چه یارانه می‌دهیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی عنوان کرد: اصل نظریه‌ای که هدفمند کردن یارانه‌ها را مطرح کرد، این بود که باید اصلاح ساختاری اقتصادی صورت گیرد و قیمت‌های نسبی اصلاح شود.

پژویان ادامه داد: در واقع بسیاری از اقلام مثل نفت، گاز و... قابل صادرات بودند، اما قیمت‌شان پایین بود و به همین دلیل مصرف‌شان در کشور افزایش یافته بود. حالا این‌که ما این اقلام را با قیمت‌های پایین می‌دهیم، به عبارتی داریم یارانه به کسانی می‌دهیم که بیشترین استفاده از این کالاها را دارند.

وی گفت: این در شرایطی است که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار شد یک پولی به مردم برای جبران این افزایش قیمت‌ها داده شود. کاری ندارم به این‌که این کار درست بود یا غلط، ولی این موضوع دلیل نمی‌شود که مادام‌العمر ادامه پیدا کند.

ایجاد ساختار باثبات اقتصادی

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی افزود: مساله اساسی این است که برای حمایت مردم به یک ساختار اقتصادی باثبات و یک سازمان تامین اجتماعی باثبات نیاز است. در واقع به یک سازمان تامین اجتماعی‌ای نیاز است که بخواهد تمام پوشش حمایتی را برای مردمی که نیازمند هستند، فراهم کند؛ مثل همه جای دنیا.

پژویان متذکر شد: شما اگر به این سیستم‌ها در کشورهای دیگر سر بزنید، می‌بینید سازمان تامین اجتماعی با سازوکاری که دارد، از کسانی که صدمه می‌بینند و بیکار می‌شوند و نیازمند هستند، حمایت می‌کنند. اما سازمان تامین‌اجتماعی ما چنین رویکردی را ندارد و به سیستم حمایتی توجه ندارد. در نتیجه شرایط این‌گونه می‌شود که دولت مجبور است ماهانه میلیاردها تومان پول خرج کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر این‌که دولت دوازدهم باید در رابطه با پرداخت یارانه‌های نقدی سیاست را تغییر دهد، تصریح کرد: مگر این شرایط را می‌شود ادامه داد؟ کدام کشور در دنیا وجود دارد که به تمام مردم بخواهد ماهانه مبلغی را بدهد؟ این اصلا در کجای دنیا قابل قبول است؟ تحت چه نظریه اقتصادی می‌توان یک چنین چیزی را پذیرفت؟

پژویان با تاکید بر این‌که مدیریت اقتصادی دولت در این‌جا اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: من قبلا گفته‌ام که باید یک سیستم نظام تامین اجتماعی برقرار شود.

وی با بیان این‌که اقتصاد کشور را می‌شود به راحتی با یک برنامه اقتصادی درست نجات داد، متذکر شد: اصلا ادامه روند پرداخت یارانه‌ها امکان ندارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، باید با تورم آن را اصلاح کنید؟ چطور می‌شود این کار را کرد؟ این مشکل قبلی بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی ادامه داد: دولت ناتوان است از این‌که یارانه را روی مواد غذایی و... بدهد؛ در صورتی که همچنان تورم بالا می‌رود و ارزش یک مرغی که یارانه‌بگیر می‌خرید، تبدیل به یک ران مرغ و حتی کمتر می‌شود.

پژویان خاطرنشان کرد: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیاز به یک برنامه و سیاست‌گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددانان انجام شود. تا زمانی که مردم به این صورت پول می‌گیرند، نمی‌توان مشکلات کلان اقتصادی را حل کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • saman
  ۶ ۲

  جناب دكتر كانادا ،امريكا و خيلي از كشورا دارن ماهانه سود ميدن اشتباه تحقيق كردين عزيزم .شما فكر كردين سود رو همين فردا بكنيد ٥درصد توليد تو كشور با مغز ميخوره زمين توليد كنندهاي كوچك به كل همه نابود ميشن واردات ١٠٠برابر ميشه جامعه تقسيم ميشه به ١٠درصد غني و ٩٠درصد فقير وقتي كار نيست جوانها بيكارند كسب و كار در ركود هست سود ماهانه پرداخت نكنيد اخه اگر اين سود نبود كه گردش مالي در توليد شركتها و توليد كنندها و مصرف مصرف كنندها صفر ميشد .هم توليد كنند ضرر ميكرد هم مصرف كننده .اين همه هم كه غرر غرر ميكند ركود ركود هست الان تمام دنيا ركوده ولي تو ايران چون دست زياد شده در هر كاسبي ديگه اون سود قديم رو كاسبها در نمييارن ميگن ركوده رقابت زياد شده برادر من اقتصاد بزرگ شده .شما دكتر هستيد من ديپلم اين حرفها رو نزنيد .

 • ناشناس
  ۱۵ ۱

  جناب با سواد!!!!!. هیچ جای دنیا هم تورم ۳۰۰ ٪ ندارن
  انقد تیوری یاد دادین هیچی بلد نیستین

  • ناشناس
   ۸ ۰

   هیچ جای دنیا هم یه شبه ارزش پول مردم یک سوم نمیشه اقتصاد دان متوهم.

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  آخه 45500 تومان هم پوله که رو اقتصاد کلان تاثیر بذاره. ی چی میگیا

 • مرتضی
  ۱۱ ۰

  این اقامعلومه ک درزندگی دررفاه بوده

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  بله آقای پژویان . کسی که با ارائه دادن طرح ضربتی هدفمندی یارانه ها در دولت دهم تورم شدیدی ایجاد کرد و حالا که میلیونها خانوار در اثر فقر حاصل از تورم با یارانه زنده موندن میگه باید قطع بشه .

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  نروژ قطر و کویت رو حداقل من میدونم سر ماه به مردم پول میدن.
  جاهای دیگه هم نرفتم هنوز
  تو پولهایی که از محمود گرفتی خرج کن برو دنیا رو ببین.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من حاضرم نه تنها یارانه نگیرم ماهی100 هم بدم بشرطی که کسب و کارم عین قبل رونق بگیره و بیکار نباشم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری