کد خبر 205066

برطرف شدن بی‌ثباتی و آرامش نسبی در اقتصاد کشور

کابینه جوان شود،تصمیم گیری‌ها شجاعانه می‌شود/ دولت از سرمایه اجتماعی به عنوان ابزار حل چالش‌ها استفاده کند

رییس اتاق تهران گفت:«ویژگی هایی که وزرای انتخابی باید داشته باشند، شایسته سالاری، جوانگرایی، پاسخگویی به انتظارات مردم، حاکمیت قانون، شفافیت و جریان آزاد اطلاعات و مسئولیت پذیری است.»

مسعود خونساری، رییس اتاق بازرگانی تهران در بیست و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران گفت:« دولت یادزهم تا کنون توفیقات خوبی داشته است. از بین بردن و حل کردن خطاهای دولت نهم و دهم زمان زیادی می‌برد، اما دولت توانسته با اعمال سیاست های درست تا اندازه ای بی ثباتی را برطرف کند و آرامش نسبی را در اقتصاد کشور ایجاد کند.»به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،وی افزود:« انتخابات ۲۹ اردیبهشت نقطه عطفی در کشور بود که نشان داد مردم به آینده امید دارند. رای بالای مردم انتظارات را افزایش داده است. دولت فعلی چه در بعد خارجی و چه در بعد داخلی شرایط ویژه و خاصی دارد. این دولت دارای سرمایه اجتماعی است.»

خوانساری عنوان کرد:«دولت می تواند از این سرمایه اجتماعی به عنوان ابزار اصلی برای چالش ها استفاده کند و اگر از این سرمایه استفاده نکند با مشکل در آینده رو به رو می شود.انتظار می رود دولت جدید بتواند اعتماد جامعه را بیش از پیش جلب کند و در این راستا چیدمان کابینه جدید بسیار موثر است.»

رییس اتاق تهران بیان کرد:« چیدمان کابینه بسیار مهم است. ویژگی هایی که وزرای انتخابی باید داشته باشند، شایسته سالاری، جوانگرایی، پاسخگویی به انتظارات مردم، حاکمیت قانون، شفافیت و جریان آزاد اطلاعات و مسئولیت پذیری است. در دولت اول و دوم بعد از اتقلاب میانگین سنی وزرا ۳۸ الی ۳۹ سال بود اما در حال حاضر میانگین سنی به ۶۲ سال رسیده است. به نظر می رسد دولت باید به سمت جوانگرایی وزرای خود حرکت کند.»

وی افزود:« از طرف دیگر یکی از مشکلاتی که به دولت گرفته می شود، شجاعانه تصمیم نگرفتن است که اگر کابینه جوان شود، تصمیم گیری ها نیز شجاعانه خواهد شد. وزرای کابینه باید به اقتصاد آزاد، رقابتی بودن فضا و باور به بخش خصوصی توجه کنند.»

خوانساری اظهار کرد:«انتظار می رود دولت جدید رسیدگی به بحران بانکی و نرخ سود بالا، بهبود فضای کسب و کار و رقابتی کردن آن، تعیین تکلیف نرخ ارز، بهبود ناکارآمدی دولت، از بین بردن فساد سیستمی و قیمت گذاری صحیح انرژی را به عنوان اولویت های اساسی در دستور کار خود قرار دهد.»

رییس اتاق تهران عنوان کرد:« در روزهای اخیر شاهد اتفاق بسیار بزرگی در کشور بودیم. اولین قرارداد نفتی پس از برجام امضا شد. ویژگی های مهم این قرارداد حضور توتال در پارس جنوبی است. این موضوع باعث می شود سهم برداشت ایران در آینده از قطر پیشی بگیرد.»

وی ادامه داد:« استقلال عمل فرانسه و دیپلماسی خوب ایران در امضای این قرارداد موجب شد تهدیدات آمریکا تاثیری بر نگذارد. از طرف دیگر یکی از ویژگی های این قرارداد انتقال تکنولوژی به کشور است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۱

    با توجه به اصالت,سوادوتجربه خود ایشان شایسته وزارت راه ویا کشاورزیست،

  • ناشناس
    ۱ ۱

    هیچ انتظاری از دولت نداریم بجز مبارزه با فساد و رانت در بانکها و موسسات مالی و شهرداریها و . . . اشتغال و پول نفت هم نمی خواهیم فقط جلوی فساد را بگیرید هر کس است و هر موسسه یا نهادی است بدون نظر به جناح و رابطه و غیرو فقط بگیرید تا مردم نفس راحتی بکشند خودبخود اشتغال و تولید بحرکت در می آید.