کد خبر 192237

خوانساری: اقتصاد نگران گسترش جو سیاست زدگی است

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: « ویژگی بزرگ دولت یازدهم این است که تصمیمات اشتباه اقتصادی بسیار کمی گرفته است.»

مسعود خوانساری با بیان اینکه با شروع رقابت‌های انتخاباتی و تبلیغات گروه‌های سیاسی، ذهن فعالان بخش خصوصی نیز بیش از گذشته درگیر آینده اقتصاد کشور می‌شود،اظهارداشت:«تجربه ادوار گذشته نشان داده که فضای انتخابات با دو آفت همراه است: اول اینکه گروه‌هایی که عمدتاً خارج از دولت هستند به ‌نقد سخت و گاهی غیرمنصفانه عملکرد کابینه مستقر می‌پردازند؛ این نوع نقد به سرعت به تخریب تبدیل می‌شود و در نهایت فضایی قطبی را میان دولت و منتقدان رقم می‌زند. در حالی که هدف از نقد دولت باید ارائه راهکارهای تازه برای پیشرفت باشد. در نتیجة این‌گونه رفتارها، اظهارنظرها به شعار تبدیل می‌شود و به این ترتیب حاصلی از چنین مجادله‌هایی نصیب کشور نمی‌شود.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی افزود:«نکته دوم هزینه از صندوق سرمایه اجتماعی کل کشور است؛ تهمت، افشاگری و حتی نقد یک‌طرفه منجر به این می‌شود که نگاه مردم به کلیت سیستم اداری کشور بدبین شود. همچنین باورهای آنان در حوزه‌های مختلف با خدشه مواجه شود که قطعاً تضعیف سرمایه اجتماعی به نفع هیچ گروه و حزب سیاسی معتقد به ‌نظام و کشور نیست.»

خوانساری با اشاره به دغدغه های بخش خصوصی درباره آینده اقتصاد ایران در دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: «دولتی که قرار است چهار سال آینده اداره کشور و به‌خصوص اقتصاد را بر عهده گیرد، نیاز به برنامه‌ای دارد که ابعاد کارشناسی، فنی، تخصصی و واقع‌بینانه داشته باشند. برای دست‌یابی به این برنامه هم به گروه‌های تخصصی، کارآمد و کارشناس در اطراف کاندیداها نیاز است.»

دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم

رییس پارلمان بخش خصوصی تهران به دستاوردهای دولت یازدهم در بخش اقتصاد اشاره کرد و گفت:« به طور حتم یکی از دستاوردهای مهم دولت پس از برجام ایجاد ثبات در اقتصاد ایران است.»

خوانساری به آمارهای اقتصادی سه سال و نیم گذشته اشاره کرد و گفت: «آمارها نشان می دهند که دولت یازدهم در برخی حوزه‌ها اقدامات مؤثری به انجام رسانده است: کاهش تورم از 42درصد به 9.5درصد، افزایش میزان صادرات نفت از 1.1میلیون بشکه به 2.8میلیون بشکه، افزایش میزان صادرات غیرنفتی نسبت به واردات که برای اولین بار طی 5 دهه اخیر رخ داده است، جلوگیری از نوسانات نرخ ارز بدون دلارهای نفتی به مدت بیش از سه سال و نیم ، افزایش نرخ رشد اقتصادی»

خوانساری تصریح کرد:« توافق هسته‌ای و برجام موجب شد تا رابطه اقتصاد ایران و جهان دوباره برقرار شود. بر پایه همین توافق، سال 95 با بهبود قابل تقدیر روابط ایران و کشورهای دیگر جهان همراه بود. اعزام هیات‌های ایرانی به کشورهایی اروپایی و حضور بیش از 180 هیئت خارجی طی دو سال در ایران نشانه‌هایی از این اقدام دولت در حوزه دیپلماسی است.»

خوانساری با بیان اینکه دولت تلاش زیادی در جهت شفاف‌سازی اقتصاد به عمل آورد،عنوان داشت:«نظام و دولت نشان داده‌اند که با هدف‌گذاری درست و دقیق می‌‌‌‌توان به نتایج مناسبی رسید.»

خوانساری با اشاره به موج انتقادها و گاهی تخریب ها علیه دولت عنوان کرد:« گاهی فضای سیاسی چنان بر دیدگاه های تخصصی و اقتصادی سایه می اندازد که حتی موضوعات مهم و اثرگذاری مانند «اثرات اجرای برجام» بر اقتصاد و وضعیت جامعه ایرانی نیز با شبهه هایی مواجه می شود.

مشکلات باقی مانده

خوانساری تاکید کرد:« دولت طی سه سال و نیم گذشته اقدامات مؤثری انجام داده که اگرچه منجر به بروز انقلاب در اقتصاد ایران نشده ولی حداقل از انفجار اقتصاد جلوگیری کرده است.بخش خصوصی اعتقاد دارد که حفظ آرامش و تحلیل برمبنای نگاه کارشناسی نیاز امروز کشور است و نباید از این مدار منصفانه خارج شد.»

او با اشاره به مشکلاتی که نظام بانکی برای اقتصاد کشور ایجاد کرده، عنوان کرد:« آنچه طی یک دهه گذشته اتفاق افتاد،سبب شد که سرمایه بانک‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌ به یغما برود. بدهی‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌ی معوق از استاندارد جهانی فراتر رفت و اقتصاد رکودزده شد.»

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه نباید آینده کشور را فدای بازی‌های سیاسی زودگذر کرد،اظهارداشت:« هر اقدام و رفتار و حتی شعاری که ثبات اقتصاد کشور را برهم بزند، خطری جدی برای آینده اقتصاد ایران به وجود خواهد آورد،از همین رو حرکت در مدار اخلاق، نیاز مهم کشور در این دوره است.»

او افزود:« واقعیت این اســت که بخش خصوصی ایران و از آن مهمتر کلیت اقتصاد ایران به صراحت از گسترش جو سیاست‌زدگی نگران است،زیراسیاست زدگی باعث افزایش تنش و از میان رفتن ثبات درتصمیم گیری ها و فضای حاکم برکلیت اقتصادکشور می شود. بنابراین هیچ صاحب کسب و کاری علاقه مند نیست که این وضعیت در کشور حاکم شود. اما این یک روی سکه است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر