کد خبر 189948

راه‌اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات

رتبه‌بندی شرکت‌های دولتی منتشر شد

مدیرکل دفتر امور شرکت‌های دولتی از انجام رتبه‌بندی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها از طریق دوگونه اطلاعات خبر داد.

 ابوالفضل طیبی با تاکید بر انتشار گزارش های ارزیابی عملکرد و رتبه بندی شرکت های دولتی، بانک ها و بیمه ها گفت: رتبه بندی بر اساس دو گونه اطلاعات صورت می پذیرد. گروه اول اقلام مالی مندرج در صورت های مالی (ترازنامه و صورت سود و زیان) شامل مجموع دارایی ها، مجموع بدهی ها، جمع حقوق صاحبان سهام، درآمد کل، هزینه کل، فروش/درآمد است. گروه دوم نسبت های مالی هستند که به دریافت درک صحیحی از وضعیت مالی شرکت های دولتی کمک می کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، مدیرکل دفتر امور شرکت‌های دولتی اظهارداشت: نسبت های مالی که برای ارزشیابی شرکت های دولتی انتخاب و مورد بررسی قرار گرفته اند شامل بازده دارایی، بازده فروش، بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت بدهی، نسبت مالکانه، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام هستند. این نسبت ها به همراه گزارش های نموداری مبین مقایسه اقلام و نسبت های مالی شرکت های دولتی طی سال های مورد ارزشیابی است. البته رتبه شرکت‌ها ممکن است هر سال تغییر کند اما معمولاً ده شرکت برتر از نظر بیشترین ها در اقلام مالی جایگاه ثابتی دارند مثلاً بانک ملی معمولا در دارایی بالاترین رتبه را دارد. این اطلاعات ارزشمند که در گزارش منتشر شده و روی زیرپرتال معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی هم قرار دارد و همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و عموم مردم هم می‌توانند به اینها دسترسی داشته باشند که از نظر بنده دیدن این اطلاعات می‌تواند برای همه مفید باشد تا اطلاعات مناسبی از شرکت‌های دولتی، بیمه‌ها و بانک‌ها داشته باشند.

طیبی ادامه داد: انشااله با راه اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت های دولتی انتشار این گزارش ها در کمترین زمان میسر خواهد شد، ضمن اینکه شاخص های بیشتری برای مقایسه و رتبه بندی در اختیار خواهد بود. ولی آنچه مسلم است این اطلاعات وضعیت افزایش و کاهش اقلام و نسبت های مالی شرکت های دولتی طی چند سال مالی را به وضوح نشان خواهد داد و امکان تحلیل و بررسی وضعیت رتبه شرکت های دولتی میسر می شود مثلاً آیا شرکتی که بیشترین حجم دارایی را به خود اختصاص داده آیا بازده دارایی مطلوبی نیز دارد یا خیر و یا اینکه ده شرکت اول از نظر دارایی یا بدهی چه حجم از کل دارایی ها و بدهی های شرکت های دولتی را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: آنچه از آخرین تجربه انتشار و توزیع کتابچه ها به دست آمد اقبال و درخواست برای دریافت این اطلاعات از سوی شرکت های دولتی و نهادهای مرتبط بوده است. ضمن اینکه مجموعه این اطلاعات در صورت های مالی شرکت های دولتی مورد ارزشیابی قابل دسترسی است و کلیه نسبت های مالی نیز از همین اطلاعات قابل دسترس استخراج شده است.

مدیرکل دفتر امور شرکت‌های دولتی بیان داشت: از سوی دیگر به دلیل حضوری که در مجامع داریم، هر ساله یک نسخه از گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت ها به همراه صورت های مالی آنها به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی ارائه می شود. با در اختیار داشتن این اطلاعات و بر اساس وظیفه خود در ایجاد شفافیت اقدام به ارزیابی این گزارش ها و رتبه بندی شرکت ها در زمینه های مختلف می کنیم. آنچه که برای ما مهم است اینکه این اطلاعات در اختیار همگان باشد و شرکت های دولتی نیز با علم به دسترسی عموم مردم به اطلاعات مالی خود تلاش بیشتری برای شفاف سازی و ارتقای شاخص های مالی خود انجام دهند.

طیبی خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی مانند زیرمجموعه های وزارت دفاع وجود دارند که اطلاعات آنها تا سطح مشخصی محرمانه است و نباید مانند شرکت هایی که ساز و کار روتینی دارند با آنها برخورد شود. ما با این شرکت‌ها مکاتبه کرده‌ایم و آنها سطحی از اطلاعات را که می‌تواند انتشار یابد مشخص کرده‌اند و ما اطلاعات را در همان سطح منتشر می‌کنیم، ولی اطلاعات بقیه شرکت‌ها همگی به صورت کامل انتشار پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر