کد خبر 187548

ضرورت جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید؛

طیب نیا: برای رشد اقتصادی اصلاح ساختارها لازم است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای دستیابی به رشد پایدار اقتصادی و رفع مشکلات موجود، نیازمند اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور و عبور از اقتصاد دولتی و وابسته به نفت هستیم.

 علی طیب نیا صبح پنجشنبه در دیدار با آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در اراک اظهار داشت: بعد از یک دوره شرایط رکود تورمی در کشور و تورم بالا، طی سه سال گذشته توانستیم آرامشی را در اقتصاد کشور حاکم کنیم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر،وی افزود: امروز تورم به هشت درصد رسیده و رشد اقتصادی کشور روند مثبتی را دارد و نوسانات بازار ارز نیز کاهش پیدا کرده است.

وزیر  امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: این روندهای مثبت در شرایطی حاصل شده که کشور در تحریم بوده و طی این مدت با کاهش شدید قیمت نفت نیز روبرو بودیم.

طیب نیا خاطرنشان ساخت: در حال حاضر شرایط سخت را پشت سر گذاشته ایم و آثار رفع تحریم ها به تدریج در حال نمایان شدن است و باید از وضعیت فعلی در راستای بهبود ببیشتر شرایط اقتصادی بهره بگیریم.

وی تصریح کرد: مشکلات امروز اقتصاد کشور ناشی از ساختارهای اقتصادی از جمله وابستگی به نفت، دولتی بودن اقتصاد و تحریم های اقتصادی است و باید اصلاحات ساختاری انجام شود.

وزیر  امور اقتصادی و دارایی گفت: دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و مستمر و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، نیازمند برنامه ریزی عملیاتی است که دولت این برنامه را از ابتدای سال گذشته آغاز و اجرایی کرده، اما کافی نیست و برای دستیابی به نتیجه بهتر باید این برنامه به طور جدی تر پیگیری شده و تداوم یابد.

طیب نیا تصریح کرد: در سال جاری وظیفه سنگین تری بر عهده داریم تا به رشد اقتصادی بیشتر دست یابیم که این مهم از طریق جذب سرمایه گذاری های جدید، افزایش بهره وری و اصلاحات ساختاری، محقق شده و مسیر را برای رشد پایدار اقتصاد فراهم می کند.

وی ادامه داد: در راستای دستیابی به رشد اقتصاد و رفع مشکلات اقتصادی نیازمند همدلی و تعامل و عزم و اراده مشترک هستیم تا بتوانیم به اقتصاد شکوفا دست یابیم و در مسیر دستیابی به اقتصاد مقاومتی، از همفکری افراد باتجربه بهره می گیریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۱

  بله بله اخر کاری یادشون افتاده باید چکار کرد

 • نصیریان
  ۸ ۱

  در اقتصادی که به جای تولید وکار های مولد ربا خواری ترویج یافته رشد اقتصادی کجا بوده!؟

 • علیرضا حیدری
  ۱۰ ۱

  اقتصاد در دوره دولت یازدهم سکته کرده است ونیاز به جراحی بزرگ دارد

 • ناشناس
  ۲ ۱

  ممنون از اطلاع رسانیتان.امیدواریم بگوش مسوولان مربوطه برسد.

 • محمد احمدی
  ۵ ۰

  به عنوان علاقه مند مطالعه،اصلاح ساختار آموزشی هم باید صورت گیرد.
  بر طبق قانون اساسی آموزش همگانی باید تا متوسطه رایگان باشد، باید بساط این آموزش پولی برچیده شود، با کاهش جمعیت دانش آموزی، الان حتی مدارس دولتی هم خالی شده اند، من موافق سرمایه گذاری بخش خصوصی در همه زمینه های ممکن هستم، چون بخش خصوصی واقعی، رقابت پذیری را افزایش می دهد، و موجب افزایش کیفیت و کاهش قیمت می شود، اما نه در سیستم آموزش ابتدائیی، چون در این صورت تبعیض و بی عدالتی برای فقرا پیش میاید. آموزش کاری رفع تکلیفی میشود.
  بخش خصوصی می تواند در سیستم های آموزشی مهارتی سرمایه گذاری کند، با محوریت مهارت آموزی (نه مدرک دادن)/ مدرک پایان دوره اشکالی ندارد، ولی باید سیستم امتیازدهی برچیده شود، مدرک پایان دوره آموزشی، صرفاً یک گواهی باشد که از نظر حقوقی بین طرفین است و نشانه پایان تعهدان طرفین، نه به معنی بیشتر.
  اما شخص باید برای کسب مهارت به آموزشگاه بیاد، برای رفع نیاز و جذب در بازار کار، بایست رزومه یا پروژه های قابل ارائه و دفاع به کارفرما ارائه بدهد و نه مدرک صرف!
  قطعا یک کارفرمای فهیم، به اشخاص فرصت کوتاهی می دهد که مهارت و قابلیت خودشان را اثبات کنند، بدیهی است مهارت تنها کافی نیست، تجربه طی کار در محیط واقعی به دست می اید، کارفرمای فهیم بایست بداند شخص با دانش و ماهر هم بایست مدتی کار کند تا به ورزیدگی و تجربه مناسب برسد. قدر نیروی ماهر و باتجربه بداند و در حفظ او بکوشد.
  البته می توان (به نظرم باید) این مقطع متوسطه بازتعریف شود. معضل افزایش سن ازدواج، بخشی از برمیگردد به همین طولانی بودن دوره دبستان تا متوسطه، اصلاً من مخالف مقاطع تحت عنوان نظری هستم. اصلا از اصل غلط است دیپلم های مثل تجربی و ریاضی و انسانی. اصلا نباید ما دیپلم نظری داشته باشیم.
  12 سال، خیلی طولانی است برای دوره های ابتیدایی و متوسطه. اگر سربزای اجباری برطرف شود، خیلی خوب می شود. اما وضع موجود، عملاً پشرهایی که نتوانستند به دانشاه بورند به فاصله کمی به سربازی می روند و دوسال وقفه بین مهارت آموزی و ورود به بازر کار پیش می آید! این زمان دوساله، موجب از یادرفتن دانش و مهارت میشود/ پسرها دیپلمه تا بیاند وابره کار یپدا کنند وبازآموزی مهارت سنشان میرود بالای 25 سال و عملا موجب افازیش سن بلوغ اجتماعی و ازدواج می شود! کلی سرمایه گذاری 12 ساله از بین می رود! بایست یک فکر اسای کرد، یا دوره اجابری سربازی برچیده شود یا سن ورد به سربازی بالا ببرند یا دوره 12 فعلی ساله لاقل سه سال کاهش دهند. به نظرم مورد اخری بهتر است. یعنی مجموع دوره ابتدائیی تا متوسطه کمتر از ده سال بشود. تازه جوان فرصت دارد مهارت و دانشش را در بازار بکار ببندد و تجربه کسب کند و چه بسا قبل سربازی حتی توان تشکیل خانواده بدهد.
  شاید بهتر است بین سیسم متوسطه و دانشگاه، یک سیستم کالج (دانش سرا) ایجاد شود. بسیاری از رشته های لازم نیست این قدر طولانی باشد. دوره های کالج/دانش سرای یکساله یا دوساله کافی است برای تقویت یا تکمیل بسیاری از رشته های مهارتی.
  قطعا این سیستم استخدامی عمومی هم اصلاخ شود و مدرک گرایی و سمت گیری برای تشویق گرفتن مدرک دانشگاهی تغییر کند. لازم نیست برای همر شغل دولتی مدرک دانشگاهی باشد.
  چه کار بیخوید است یک تازه جوان 12 سال عمر ارزشمندش تلف کنیم و بعد به او یک مردک دیپلم نظری بدهیم، که مثلا کلی فرمول ریاضی و تاریخ ادبیات بداند و بعد مدتی هم از یادشان میرود چون در زندگی کاربردی ندارد. این همه دروس تئور یو خفظیات بیهوده! (هیچ دلی ندارد همه چندین زبان خارجی بدانند در دوره متوسطه/ هرچند اموختنش خوبست، ولی زبان خارجی خودش یک تحصص است، اصلا این ونه دروس باید اختیاری باشد/ همه توان و حوصله یادگیری زبان خارجه ندارند/ آن هم با این سیستم اشتابه اموزشی حفظیات و تئوری محور /زبان باید در محیط کاربردی یاد گرفت، با عشق و علاقه و احسسا نیاز وگرنه صرفا رفع تکلیف و نمره گرفتن می شود)، که چه بشود، دوره متوسطه باید دوره کارآموزی و کسب مهارتب برای درامد و زندگی باشد. اصلا دانشگاه نباید محل این کار باشد، دانشگاه محل تکمیل تخصص و مهارت یا پژوهشگاه باید باشد. این مدرک گرایی خانمانسوز برچینید اگر می خواهید نسل آینده کارمد باشند. اگر میخواهید سن ازدواج پایین بیاد. اگر میخواهید نیروی جوانی ملت در راه درست صرف شود.

 • ناشناس
  ۳ ۱

  نياز به تغيير ساختار دارد اما نياز به جرات هم دارد كه من در شما نميبينم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  جناب طیب نیا متاسفانه اقتصاد ایران در طول 4 سال گذشته صدقه سر وحشتناکترین رکود عالم آش و لاش شد و الآنم که بحران رکود به اوج خودش رسیده اقتصاد در یکقدمی ورشکستگی سراسریه . شما یه نیم نگاه به وضعیف بانکها ، واحدهای تولیدی ، کسبه بازار ، املاک و بورس بنداز این رشد اقتصادی 11 درصدی !!!! که چپ و راست اعلام میشه رو ملموس تر درک می کنید .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای طیب نیا شما وصول مالیات را از ۳۹هزارمیلیارد تومان در سال ۹۱ به ۱۰۳هزارمیلیارد تومان رساندید. یعنی بیش از ۲/۵برابر! !! طی ۴سال وزارت شما کدام بخش اقتصاد ۲/۵برابر شده که وصول مالیات ۲/۵برابر شده؟آیا کارخانه ها ۲/۵برابرشده؟آیا اشتغال ۲/۵برابر شده؟آیا درآمد مردم ۲/۵برابر شده؟ شما با اخذ مالیات های بی مورد و اضافه اقتصاد را نابود و بنگاه ها را تعطیل کردید.