کد خبر 186213

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

رونق جای رکود را گرفته است/ مهار تورم در سال جاری وابسته به عملکرد بانک‌ها

یک کارشناس اقتصادی گفت: رشد اقتصادی مثبت و مهار تورم، دستاورد دولت یازدهم بود که زمینه خروج از رکود را مهیا کرد، هر فردی که می‌گوید رکود داریم، از علم اقتصاد بی‌اطلاع است.

اقتصاد آنلاین - محمد فیروزی؛ مهدی تقوی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص اثرات کنترل تورم در اقتصاد گفت: دولت یازدهم وارث تورم دو رقمی و رشد اقتصادی منفی بود. این موضوع باعث شده بود که بیکاری شدت پیدا کند و خانواده هایی که مزدبگیر بودند با مشکلات مواجه شوند و هر روز فقیر تر شوند. یکی از اثرات آن وضعیت رشد مشکلات اجتماعی همانند فحشای ناشی از فقر مالی بود.

وی افزود: دولت یازدهم در عرصه اقتصادی بر موضوع مهار تورم تکیه کرد و توانست نرخ تورم را تک رقمی و رشد اقتصادی را مثبت کند. این وضعیت زمینه ساز افزایش قدرت خرید مردم شده است و رکود فراگیری را که داشتیم از بین برد.

تقوی در پاسخ به این سوال که رابطه بین تورم و رکود چیست و آیا امروز در کشور رکود وجود دارد، گفت: رکود از شرایط بد کسب و کار به وجود می آید و ثمره آن پایین آمدن تولید ناخالص داخلی است. در دولت گذشته شاهد بودیم که تورم و رکود باهم وجود داشت، اما امروز تورم مهار شده و شرایط رکودی نداریم.

این اقتصاددان تصریح کرد: رکود دارای تعریفی است که در آن مولفه های تورم و رشد اقتصادی هم لحاظ می شود، در شرایطی که رشد اقتصادی امروز مثبت شده است، به طور قطع می توان گفت از نظر علم اقتصاد رکود وجود ندارد و هرکس مدعی رکود می شود، دارای سواد علمی این رشته نیست. البته معتقد نیستم که این رونق در همه بخش ها به یک اندازه متجلی شده است و هنوز بخش های زیادی درگیر رکود هستند اما این یک قاعده عمومی نیست.

وی در پیش بینی اینکه در سال 96 سیاست کنترل تورم تا چه می تواند موفق باشد، اظهار داشت: شرایط مهار تورم بستگی به وضعیت اقتصادی دارد و در این میان عملکرد بانک ها موثر است، چرا که پرداخت سود بانکی بالا زمینه ساز بازگشت تورم خواهد بود و لازم است که هر چه زودتر نسبت به پرداخت سود از سوی بانک ها برنامه ریزی منطقی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • یک اقتصاددان
  ۲۲ ۵

  آقای تقوی من خودم اقتصاددانم ... شما فروش دو برابری نفت خام رو میگی رونق ( اونم با افت قیمت جهانی ) ولی اینهمه ورشکستگی و بیکاری واحدهای تولیدی و فروشگاهی رو بعلت خشک شدن کامل تقاضا و عدم قدرت خرید مردم نمیگی رکود میگی رونق ؟!!!!!! در این 4 سال سهمگین ترین و بی سابقه ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران رقم خورد و الآن به اوج کوبندگی خودش رسیده . متاسفانه این اظهارات خنده آور و مغرضانه اثر کاملا" معکوس در شنونده داره و نه تنها گولش نمیزنه بلکه ناراضی ترش میکنه

 • ناشناس
  ۲۱ ۳

  شما هیچ درکی از رونق ندارید.آقای کارشناس تو یک اقتصاد یک تریلیونی رشد دو درصد دونیم برابر رشد دو درصد کشور ماست.با اوضاعی که من با عقل ناقص خودم میبینم رکود تو ایران داره بیداد میکنه.

 • اسماعیلی
  ۲۱ ۵

  جناب سواد دار علمی این رشته:
  لطفا به من بی سواد کاسب خرده پا تفهیم کنید عدم رکود یعنی چه؟؟؟؟
  درک من و امثال من از رکود کوچکتر شدن لحظه به لحظه سفره خانه ام و ازدیاد مگس در مغازه و گرسنگی مداوم خود و بچه هایم هست.....
  محبت کنید مرا و شکمم را با سواد علم این رشته خود ؛ تا نمرده ایم توجیه بفرمایید.

  • ناشناس
   ۲ ۱

   تقوی: " امروز تورم مهار شده و شرایط رکودی نداریم"
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۱۷ ۹

  4 سال از دولت قبل گذشته،نباید دولت قبل رو مسئول مشکلات الان دانست

 • ناشناس
  ۴ ۰

  هنوز ركود داريم خيلي و تورم بالاي 30% است تا سال 90حتما 4 سال راه داريم

 • ا س
  ۱ ۰

  شما هم مثه وزیر اقتصاد تحلیل های کتابی ارایه می کنید... من فوق لیسانس اقتصاد درب در دنبال کار ساده تو شرکت مرکتا ...میگن نیرو نمیخایم ..اوضاع شرکتا داغوون بورس داغووون ساخت وساز داغوون...اینا چی ان پس رکود نیس....

 • ناشناس
  ۱ ۰

  رکود بنفش پوست از سر اقتصاد ایران کند

 • ناشناس
  ۲ ۱

  بانکها با سپرده ها میرن اوراق مشارکت میخرن با سود 25% .مگر دیوانه هستن که بیان وام بدن به تولید یا بخش خصوصی با سود 18% !!!
  این علت رکوده

 • ناشناس
  ۲ ۱

  ملت پول نون ندارن رونق کجاست نشونم بده برم دنبالش.همه بیکارن