کد خبر 185857

نیاز اقتصاد به افزایش سرمایه‌گذاری

طیب نیا: نظام بانکی با مشکلات جدی مواجه است

وزیر اقتصاد با طرح این سوال که پس چرا با وجود برخورداری از رشد ۱۱ درصدی اقتصاد، هنوز آثار مثبت آن در زندگی مردم، چندان محسوس نیست، گفت: جواب این پرسش این است که سطح زندگی مردم، در حال حاضر، هنوز به سطح قبلی خود نرسیده و اقتصاد کشور هنوز پایین تر از خط رشد پایدار و بلند مدت کشور قرار دارد.

علی طیب نیا در اولین جلسه کاری سال جدید با مدیران بانک ها،بیمه ها،بازار سرمایه و شرکت های تابعه وزارت اقتصاد با بیان اینکه دولت توانسته است مشکلات کوتاه مدت اقتصادی را به خوبی ساماندهی کند اما با ایده آل هایمان فاصله داریم، اظهار داشت: هم اکنون به مرحله ای رسیده ایم که زمان پرداختن به اصلاحات بلند مدت ساختاری فرا رسیده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، طیب نیا در نشست هم اندیشی با مدیران بانک ها، بیمه ها،بازار سرمایه و سازمان های تابعه وزارت اقتصاد در محل این وزارتخانه که رییس کل و معاونین بانک مرکزی و اعضای شورای معاونین این وزارتخانه نیز حضور داشتند با اشاره به تعیین شعار سال "اقتصاد مقاومتی؛تولید و اشتغال" از سوی رهبر انقلاب تاکید کرد: همه ما باید عزممان برای انجام اقدامات اساسی در حوزه کمک به تولید و اشتغال زایی مولد جزم کرده و به عنوان راهبردهای اولویت دار به این دو مقوله اهتمام ورزیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی کشور در زمان شروع به کار دولت یازدهم، از جمله همزمانی تورم 45 درصدی و رشد منهای 6.8 درصد اقتصادی، شرایط مذکور را در تاریخ معاصر اقتصادی کشور کم نظیر خواند و گفت: در چنین وضعیتی و در شرایط کاهش شدید و طولانی مدت قیمت نفت، آن هم در زمانی که امکان استفاده از دارایی های و منابع خارجی وجود نداشت، دولت با بکارگیری سیاست های اصولی موفق شد نرخ تورم را نزولی کرده و این روند را کماکان حفظ کند.

طیب نیا ادامه داد: در شرایط رکودی، می توان تولید را بدون نیاز به سرمایه‌گذاری جدید و با استفاده از ظرفیت های استفاده نشده موجود و تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی افزایش داد و دولت هم با کمک تدابیر بانک مرکزی در این خصوص، نسبت به این کار مبادرت کرد و در حقیقت، اولویت خود را از سرمایه گذاری جدید به استفاده از سرمایه های موجود تغییر داد و نتیجه هم همین شد که می بینیم در شرایط رشد منفی سرمایه‌گذاری، از رشد اقتصادی مثبت برخوردار شده ایم.

وزیر اقتصاد با طرح این سوال که پس چرا با وجود برخورداری از رشد 11 درصدی اقتصاد، هنوز آثار مثبت آن در زندگی مردم، چندان محسوس نیست، گفت: جواب این پرسش این است که سطح زندگی مردم، در حال حاضر، هنوز به سطح قبلی خود نرسیده و اقتصاد کشور هنوز پایین تر از خط رشد پایدار و بلند مدت کشور قرار دارد.

وی تصریح کرد: وقتی کشور به دلیل عملکرد نادرست گذشته، زیر مسیر رشد بلند مدت خود حرکت می کند و دارای ظرفیت های تولیدی راکد است، می توان با استفاده از آمکانات و سرمایه های موجود و افزایش بهره‌وری، رشد اقتصادی را افزایش داد اما در بلندمدت، این امر امکان پذیر نیست.

طیب نیا افزود: به همین خاطر است که اگر ما خواهان پایداری و افزایش ضریب رشد اقتصادی فعلی در سال های آتی هستیم، نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری داریم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه هم اکنون به مرحله ای رسیده ایم که زمان پرداختن به اصلاحات بلند مدت ساختاری فرا رسیده است، گفت: الان وارد مرحله ای شده ایم که اولویت ما اصلاحات ساختاری و بلندمدت اقتصاد کشور است و خوشبختانه راه حل و برنامه عملیاتی و زمان‌بندی شده آن هم آماده اجرا است.

طیب نیا افزود: از مهم ترین حوزه های این اصلاحات ساختاری، اصلاح نظام مالی آن هم در شرایطی است که نظام مالی کشور شامل نظام بانکی و بازار سرمایه برای تامین نیاز بنگاه های اقتصادی چالش های بسیاری دارد.

طیب نیا خاطرنشان کرد: نظام بانکی با مشکلات جدی مواجه است ولی می توان این مشکلات را با بکارگیری بهینه منابع کشور حل کرد.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت خود را مقید و مکلف به بازپرداخت بدهی خود به نظام بانکی می داند گفت: رقم 20 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به نظام بانکی در حال تسویه حساب است.

طیب نیا در پایان تاکید کرد: باید قدمهای موثری در جهت اصلاح نظام مالی کشور برداشته و وظایف خود را در قبال میهن مان ایران برداریم. در پایان نیز برخی مدیران به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود پرداختند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۱

  امروز صبح نانوایی بربری فاز دو شهرک اکباتان نان خود را 25 در صد افرایش داد. وقتی اعتراض شد گفت دولت آرد را گران کرد.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  اقای وزیر ما مردم باید این موضوع را به شما بگوییم. و شما بفرمایید چه کاری برای رفع آن انجام داده اید. تازه بعد از چهار سال به این نتیجه رسیده اید. یاللعجب و وا اسفا.

 • شهروند
  ۲ ۰

  بنظر پاسخ این سئوال این است که این رشد اقتصادی مرهون افزایش فروش نفت بواسطه برجام بوده و ارتباطی به رونق و افزایش تولید در سطح کلان کشور ندارد بنا بر این آثار مثبتی هم در زندگی مردم نخواهد داشت و هیچ تاثیری بر رکود حاکم بر بازار و افزایش توان خرید مردم ندارد درآمد حاصل از فروش نفت مستقیما به خزانه کشور واریز می شود که صرف هزینه های جاری دولت می شود این درحالی است که تنها بخشی از جامعه که حقوق بگیر دولت هستند آن هم درصد بسیار ناچیزی از این افزایش حقوق بهره مند می شوند و افزایش حقوق سایر بنگاههای اقتصادی بار مالی آن ها را افزایش می دهد که بواسطه رکود درآمدی را حاصل فعالان اقتصادی نمی کند این در حالی است که رشد واقعی اقتصادی در افزایش فروش و درآمدهای حاصل از تولید مولد در سطح کلی موجب انعکاس در زندگی مردم و جامعه می گردد.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اگر به گزارشات سازمان حسابرسی در مجامه بانکها از دهه قبل به بعد توجه وبا خاطیان بر خورود میشد امروز ایشان اینقدر نگران نبود

 • ناشناس
  ۱ ۱

  احمدی نژاد:

  🔹به خدا به پیر به پیغمبر ما بهتر از شما بلدیم تهمت بزنیم!
  🔹ولی اعتقادی به این کار نداریم. اتهاماتتان را اثبات کنید.
  ‏🔹چند کارشناس را فرستادند (۶۰۰-۷۰۰ میلیون، ۳۰۰ میلیون دادند به آن‌ها) نهاد ریاست‌جمهوری را شخم بزنند تا علیه ما سند پیدا کنند/ انتخاب

  خطاب به روحاني زير مجموعه ها

 • ناشناس
  ۱ ۱

  احمدی نژاد: بازی با آمار و ارائه اطلاعات نادرست، بر اعصاب و روان جامعه تاثیر منفی گذاشته است و این باعث اخلال در بازار شده است.
  خطاب به روحاني و زير مجموعه ها

 • اینده نگر
  ۲ ۱

  شما با فروش اوراق قرضه 24 درصدی تعادل نرخ سود را به هم زدید و بانکها را ورشکسته کردید حالا میگویید حال نظام بانک خراب است

 • ناشناس
  ۵ ۰

  رکود بنفش ، اقتصاد رو اساسی حال داد