کد خبر 184259

صادرات غیر نفتی از واردات کل کشور پیشی گرفت

وزیر ارتباطات گفت: در سال ۹۵، ۷۲۰ هزار شغل ایجاد کردیم و این کار بزرگی بود که با تکیه بر شعار رهبری باید امسال برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور هدفگذاری کنیم.

محمود واعظی، روز شنبه (۵ فروردین) در اولین جلسه شورای اداری شهرستان سنندج، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید، شکوفایی، رفاه و آبادانی استان‌های مرزی همواره مورد توجه بوده است چون معتقد هستیم استان‌های مرزی باید آینه ایران باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: به دلیل محدودیت، نتوانستیم به آنچه برای استان برنامه ریزی کرده بودیم، دست پیدا کنیم و همه را محقق کنیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به محدودیت‌های دولت از آغاز بکار، عنوان کرد: اولین محدودیت دولت این بود که پول نداشت، دوم تحریم‌ها که دست دولت را بسته بود و مذاکرات برجام نیز که ۳۰ ماه طول کشید.

وی ادامه داد: پس از برداشته شدن تحریم‌ها موتور توسعه دولت بیشتر روشن شد و تحرکات بیشتر شد و آمارها هم گویای این مطلب است.

واعظی اعلام کرد: اگر در ابتدای دولت با تورم ۴۰ درصد مواجه بودیم امروز افتخار دولت این است که تورم یک رقمی شده است.

وی با اشاره به وضعیت اشتغال در آغاز دولت و تغییرات آن تاکنون، بیان کرد: سال ۹۵، ۷۲۰ هزار شغل در کشور ایجاد کردیم گرچه دولت از این آمار راضی نیست و برای معیشت و اشتغال مردم همچنان تلاش می‌کند.

وزیر ارتباطات اشتغال را دغدغه اصلی دولت دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی تنها راهکار رفع بیماری اقتصادی کشور است و مشکل اقتصادی کشور ربطی به این دولت و دولت قبل ندارد و از زمانی که نفت وارد اقتصاد کشور شد و اقتصاد کشور به آن متکی شد، این بیماری به وجود آمد.

وی عنوان کرد: امروز خوشحالیم اعلام کنیم که سال ۹۵ را با تراز مثبت پشت سر گذاشتیم به این معنا که صادرات غیر نفتی از واردات کل کشور پیشی گرفت و این یک توفیق است برای کل کشور و ما با این رویکرد می‌توانیم کشور را بسازیم.

واعظی با اشاره به اینکه دولت روحانی از ابتدای کار با همه محدودیت‌ها، تصمیم گرفت دولت توسعه باشد و برای توسعه و آبادانی کشور کار کند، بیان کرد: برای تحقق این مهم، اعتماد مردم را جلب کردیم تا مردم بدانند دولت خادم مردم است و یک ثبات اقتصادی در کشور بوجود آوردیم و همچنین برای بخش خصوصی احترام قائل شدیم.

وی ادامه داد: دولت کارش تصدی گری و رقیب بودن با بخش خصوصی نیست، بلکه وظیفه سیاستگذاری، هدایت و نظارت و حمایت را بر عهده دارد و ما به این سمت حرکت می‌کنیم.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: در دولت توفیق پیدا کردیم بعد از ۳۰ ماه ۷ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام را ملغی کنیم و الان کشور ما شرایطی عادی دارد و با کشورهای مختلف معامله دارد.

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال گذشته هیچوقت اشتغال کشور در سال از ۱۰۰ هزار مورد بیشتر نبوده است، تصریح کرد: سال ۹۵، ۷۲۰ هزار شغل ایجاد کردیم و این کار بزرگی بود که با تکیه بر شعار رهبری باید امسال برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور هدفگذاری کنیم.

واعظی تاکید کرد: بسیاری از مسائل اجتماعی ما ریشه اقتصادی دارد و اگر بتوانیم ایجاد شغل کنیم بسیاری از دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با همه محدودیت‌ها و تخریب‌ها و فضاسازی‌ها، دولت از عهد و پیمان خود با مردم کوتاه نیامده است.

وی در پایان یادآور شد: دولت، مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های خصوصی و دولتی برای زیرساخت‌ها و دسترسی در بخش آی سی تی ۳۵۲ میلیارد تومان در استان کردستان سرمایه گذاری کرده‌اند که ۸۳.۵ میلیارد آن در این سفر رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر