کد خبر 180569

میشل سپن:روابط بانکی با ایران عادی سازی شود

وزیر اقتصاد فرانسه در تهران اظهار کرد کشورش مایل است برای بهبود روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی، عادی سازی روابط بانکی با ایران را تشویق کند.

میشل سپن پس از دیدار با علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: اگر روابط بانکی میان دو کشور عادی نشود، نمی‌توانیم روابط اقتصادی را توسعه دهیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی در ادامه افزود: در چند ماه گذشته روابط میان ایران و فرانسه توسعه قابل توجهی پیدا کرده است و پروژه‌هایی محقق شده و قراردادهای به امضا رسیده است، اما گردشهای مالی باید عادی سازی شود. اگرچه این امر نمی تواند در یک روز انجام شود اما این هدف و خواست ماست.

میشل سپن گفت: باید اعتمادسازی شود تا به شرکت‌ها امکان دهد کانالهای مالی داشته باشند که مطمئن و کارآمد هستند.

شرکت‌های فرانسوی و سایر شرکت‌های اروپایی از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ژانویه سال گذشته که لغو تحریم‌های بین‌المللی را به همراه داشت، به ایران بازگشته‌اند.

اما بانک‌های بین‌المللی به دلیل بیم از مجازاتهای آمریکا که همچنان تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه تهران را حفظ کرده است، روابط بانکی با ایران را از سرنگرفته‌اند.

تنشها از زمان مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ژانویه امسال، افزایش پیدا کرده و ترامپ مکررا از توافق هسته‌ای انتقاد کرده است.

واشنگتن ماه گذشته تحریم‌های جدیدی علیه برخی افراد و شرکت‌ها در ارتباط با برنامه موشکی ایران اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر اقتصاد فرانسه گفت: کشورش بانک‌ها را به همکاری با ایران تشویق خواهد کرد. بانک‌های بزرگ فرانسه، بانک‌های بین‌المللی هستند و در سراسر دنیا از جمله آمریکا فعالیت دارند بنابراین طبیعی است که نسبت به رعایت مقررات آمریکایی دغدغه داشته باشند. نمی‌توان آنها را سرزنش کرد، اما بایستی اعتماد بازسازی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر