کد خبر 173022

توصیه طیب نیا به رسانه‌ها چیست؟

علی طیب‌نیا توفیقات حاصل شده را نتیجه یکپارچگی و همدلی در دولت دانست و گفت: رسانه ها درگیر منازعات سیاسی و انتخاباتی نشوند و بهبود معیشت مردم و منافع ملی را برتر از همه موضوعات بدانند.

علی طیب نیا در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: فکر می کنم همکارانم در مجموعه دولت، اشتیاقی برای ماندن در مسئولیت هایشان را ندارند اما آنچه باعث شد در سال 92 این مسئولیت را بپذیریم و در معرض تهمت ها، فشارها و حملات قرار گیریم، شرایط خاص کشور بود .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،وی ادامه داد: در طول سه سال و نیم گذشته با تلاش ها و همدلی مردم و سیاست ها وبرنامه ریزی های دولت توانستیم شرایط اقتصادی کشور را سامان دهیم و رشد اقتصادی منفی 6.8 درصدی را در سال 91 به رشد اقتصادی 7.4 درصد مثبت برسانیم.

**رکورد ایجاد اشتغال

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: در بهای سال جاری 745 هزار شغل به میزان اشتغال افزوده شد که در 6 ماهه سال جاری از این میزان 655 هزار شغل بطور خالص به اشتغال کشور افزود که در این شرایط یک رکورد به حساب می آید .

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: صادرات کشور رشد بالای 30 درصد را دارد و تراز تجاری کشور مثبت شده است که در کل سالهای انقلاب کشور چنین وضعیتی را از لحاظ رشد اقتصادی ، کاهش نرخ تورم ورسیدن به تک رقمی نداشته است.

طیب نیا افزود: توفیقاتی که حاصل شده نتیجه یکپارچگی و همدلی بوجود آمده است که در راستای خدمت رسانی به مردم قرار دارد و من نیز از این موضوع مستثنی نیستم.

**گله مندی به خاطر تحریف صحبت ها

وی از یکی از روزنامه ها نیز گله کرد و گفت : در حاشیه یک مراسم صحبتی صورت گرفت که توسط این روزنامه تحریف شد واز طرف دیگر این موضوعات سبب فشارهایی به دولت می شود که اجازه نمی دهد کارهای خود را انجام دهد از طرفی از صدا وسیما نیز گله مندم که این خبر را به خبر اصلی خود تبدیل کرد .

وزیر امور اقتصادی ودارایی در خصوص پیش بینی رشد اقتصادی برای سال آینده نیز گفت: برای سال 95 در خصوص رشد اقتصادی پنج درصدی آنچه گفته شد پیش بینی نبود بلکه هدفگذاری بود که انجام شد وبه رغم گسترده ترین تحریم ها و شدیدترین تکانه های نفتی به اهداف خود رسیدیم .

طیب نیا افزود: این اقدام نشان می دهد که می توانیم به هدف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه یعنی دست یابی به رشد هشت درصد برسیم و این کار آمدی در نظام وجود دارد .

**اقرار حاضران اجلاس بانک جهانی به موفقیت اقتصاد ایران در برابر تکانه های نفتی

وی اضافه کرد: در اجلاس بانک جهانی همه حاضران اقرار کردند که موفق ترین کشور در برابر تکانه های نفتی و کاهش قیمت نفت، جمهوری اسلامی ایران بود که کمترین آسیب را متحمل شد. در حالی که تحریم ها ادامه داشت و آثار آن تاکنون نیز مشهود است .

وزیر امور اقتصادی ودارایی گفت :اگر در سایه همدلی حرکت کنیم وبه سیاست های اقتصاد مقاومتی پایبند باشیم ومنافع ملی را در راس امور قرار دهیم به هدف پیش بینی شده خواهیم رسید.

طیب نیا از رسانه ها خواست تا درگیر منازعات سیاسی و انتخاباتی نشوند و بهبود زندگی و معیشت مردم و مسایل نظام ومنافع ملی را برتر از همه موضوعات بدانند .

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص همکاری نکردن بانک ها در اجرای پروژه ها نیز گفت: طرح حمایت از صنایع کوچک ومتوسط تا امروز خیلی موفق بوده است و مجموعه دستگاه ها کمال همکاری را داشتند وسازمان مالیاتی و تامین اجتماعی نیز تسهیلات خوبی را برای بدهی شرکتها در نظر گرفته است .

طیب نیا افزود: بانکها نیز تاکنون به تعهدات خود به شایستگی عمل کرده اند و بانکهای دولتی و اصل 44 کمال همکاری را داشته اند. تعدادی از بانک ها که در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده اند و یا کامل عمل نکرده بودند گزارش آن به بانک مرکزی ارائه شد که بانک مرکزی نیز اقدامات لازم را انجام داده است .

وی در خصوص احتمال تک نرخی شدن ارز برای سال آینده نیز گفت: هدف اصلی دولت تک نرخی شدن ارز است و در این زمینه قدم های موثری برداشته شده است و همه می دانیم که در ابتدای دولت سه نوع نرخ ارز از جمله نرخ ارز مرجع ، مبادله ای و آزاد داشتیم .

وزیر امور اقتصادی ودارایی افزود: امروز از نرخ ارز مرجع خبری نیست و فاصله ارز مبادله ای و آزاد به حداقل رسیده است و مشکلات نرخ ارز مبادله ای و آزاد در مقایسه با گذشته کمتر شده و فاصله چندانی با تک نرخی شدن نداریم ودر کنار آن در بازار نیز آرامش و ثبات حاکم است که این اقدامات در ادامه تک نرخی شدن نرخ ارز است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر