{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 171649

محمد خوش چهره در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

محمد خوش چهره معتقد است: تک نرخی شدن ارز قابلیت اجرایی دارد اما پیش از آن باید مکانیسم اینکه نرخ ارز با چه مکانیسمی تعیین می شود بررسی شود. تکلیف اقتصاد در دولتی بودن یا آزاد بودن معلوم نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین، پس از اظهارات روز گذشته وزیر اقتصاد و امور دارایی مبنی بر اینکه در خصوص نرخ ارز دولت تمایلی به افزایش نرخ ندارد و خرید و فروش ارز کنار خیابان معنی ندارد، در محافل اقتصادی نظرات مختلفی عنوان شده است. برخی مدیریت بانک ها را در جایگزینی مدیریت بازار ارز موضوع درستی می دانند و برخی هم به این روش انتقاداتی دارند.

محمد خوش چهره کارشناس اقتصادی در گفت و گو به اقتصاد آنلاین می گوید: موضوع تک نرخی شدن ارز مشکل اجرایی ندارد اما اراده لازم برای اجرای این موضوع هنوز در کشور شکل نگرفته است.

وی افزود: پیش از اینکه تک نرخی شدن ارز اجرایی شود باید توجه شود که ارز باید چه مکانیسمی قرار است که تک نرخی شود. هر کدام از شیوه های اقتصادی کشور اعم از تعیین نرخ به صورت دستوری و روش تعیین نرخ ارز در نظام آزاد بازار تبعاتی دارد. که البته در کشور ما روش نظام بازار آزاد تعیین نرخ ارز منتقدان فراوانی دارد و هجوم افکار عمومی به اجرای این روش باعث می شود که نتوان به این شکل اجرا فکر شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نظام بازار ارزی به طور حتم باید از ظرفیت بازار ارز استفاده کند، خاطر نشان کرد: در حوزه بازار ارز در نظام بانکی ایران انحرافاتی بوده است که باعث می شد جنبه سوداگری و معاملات سوری در بازار ارز شکل بگیرد. اگر امروز هم در اقتصاد توصیه وزیر اقتصاد بخواهد شکل اجرایی پیدا کند باید توجه شود که اجازه تکرار این انحراف در بازار ارز توسط بانکی ایجاد نشود.

خوش چهره سپس این طور ادامه داد: در کشور ما نظام بانکی به دلیل رشد و برقرار شدن سیاست های غلط به سمت سوداگری پیش رفته است و پیش از این نیز در بازار مسکن و سایر زمینه هایی که شرایط کسب سود در کوتاه مدت فراهم بود بانک ها ورود کردند. بنابراین هر زمینه ای از مدیریت های اقتصادی کشور که قرار است به بانک واگذار شود به طور حتم باید با ابزارهای نظارتی دقیق صورت گیرد.

گفتنی است؛ پیش از این در نظام خرید و فروش ارز به دلیل برقراری تحریم، صرافی ها در نظام مدیریت بازار ارز فعالیت می کردند که به دلیل رفع تحریم ها قرار است مدیریت نظام بازار ارز به بانک ها واگذار شود. مدیران اقتصادی دولت معتقدند این روش به ایجاد شفافیت در بازار کمک می کند.

ارسال نظر

 • علي رضايي فر
  ۹ ۲

  جناب دكتر خوش چهره اين دولت هيچ مكانيزم درستي براي قيمت گذاري ارز وطلا وسكه ندارد اين اقتصاد از بنيه بيمار است وهيچ دكتري نمي تواند درمان اش كند شما يه نگاهي به قيمت هاي طلا وسكه بيندازيد سكه حباب اش به صد هزار تومان رسيده ويك مثقال طلا حباب اش به بيست هزار تومان رسيده تا جاي كه انگيزه قاچاق طلا به داخل وخروج ازر از كشور را سبب شده است ومسئولين اقتصادي وبانك مركزي همچنان به اين موضوع بي توجهي ميكنند هيچ كس در اين دولت به فكر نظم اقتصاد اين كشور نيست وبازار ها كلاً در اختيار دلالان وسفته بازان افتاده واسيب اش را نودپنج در صد جامعه مي بينند

 • ناشناس
  ۷ ۲

  ...شما دوست دارید دلار 5000 تمان شود

 • ناشناس
  ۲ ۱

  دولت وقتی به نفعش بود ارز رو ارزان کرد و مردم و گول زد وقتی هم که خرش از پل گذشت ارز رو گرون کرد و تورم رو بالا برد و هر روز یک بها نه از خودش در آورد

 • ناشناس
  ۲ ۱

  اول ارز را ارزان کنید بعد تصمیمات بی فکر بگیرید

 • ناشناس
  ۱ ۱

  تازمانی که حباب سازمان یافته از طریق حامیان بی ثباتی اقتصاد کشوردر نرخ ارز شکسته نشودوبه زیر ۳۰۰۰تومان نرود. اقتصاد درگرو ونابودی خواهد بود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری