کد خبر 171214

تقوی:برجام حال اقتصاد را خوب کرد

مهدی تقوی گفت:«گر برجام نبود همچنان تحریم ها ادامه پیدا می کرد. یعنی نمی توانستیم کالا دریافت کنیم. بانک های خارجی هم در روابط مالی مسئله ایجاد می کردند.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، یک سال از توافق «برجام» می گذرد؛توافقی که موجب شد حدود ۱۵ یادداشت تفاهم بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت های بین المللی فعال در صنعت نفت جهان امضا شود و ایران توانست پس از 40 سال مستقیما از شرکت های سازنده هواپیما،خرید کند، به طوری که هفته گذشته یک هواپیما از ایرباس به ایران وارد شد.در سال‎های تحریم، برخی کالاها چندین بار سفارش داده می‎شد،از کشورهای مختلف عبور می کرد تا به ایران می رسید. گاهی این کالاها-مثل هواپیما- جنس های دسته اول نبودند. آن هم با دو یا سه برابر ارزش واقعی کالاها به ایران فروخته می شد.

 مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرآنلاین گفت:« قبل از برجام نرخ رشد اقتصادی منفی و همراه با تورم 40 درصدی شده بود . در حال حاضر تورم زیر 10 درصد و نرخ رشد اقتصادی مثبت شده است. به عبارتی از نظر اقتصادی وضع مملکت بهبود یافت. ناگفته نماند که هنوز وضعیت شاخص های کلان اقتصاد کشور بهبود نیافته،ولی از گذشته روند اقتصاد شرایط بهتری را طی کرده است.»

وی افزود:«اگر برجام نبود همچنان تحریم ها ادامه پیدا می‌کرد. یعنی نمی توانستیم کالا دریافت کنیم. بانک های خارجی در روابط مالی مسئله ایجاد می کردند.»

تقوی عنوان کرد:«پیش از برجام میزان صادرات نفت تا یک میلیون بشکه کاهش یافته بود،اما امروز هم سهمیه اوپک را پر کردیم و هم 2.5 میلیون بشکه صادر می کنیم. همه این موارد از نظر اقتصادی وضع اقتصاد کشور را بهبود داده است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری