کد خبر 167130

داروهای بی‌مصرف داخل یخچال مردم ایران ۸۰۰ میلیون دلار ارزش دارد

دلارهایی که در یخچال‌ها پنهان شدند!

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت:در بررسی انجام شده در کل کشور مشخص شده که میزان داروهای بی‌مصرف داخل یخچال‌های مردم ارزشی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار دارد که این امر در تعارض با اقتصاد مقاومتی است.

غلامحسین شافعی امروز در نشست خبری رؤسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران، اظهارکرد:‌ هیئت‌های خارجی تلاش قابل توجهی برای دستیابی به بازار ایران داشته‌اند و این نکته مثبت برای کشور و نشانه ظرفیت‌های قابل توجه در اقتصاد ایران برای همکاری‌ بین‌المللی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: سفرهایی که مقامات بلندپایه به دیگر کشورها انجام می دهند، در اصل گشایش در کارهاست و دریچه‌های اولیه را برای مذاکرات و تصمیم‌گیری‌های خارجی فراهم می‌کند که مطمئناً نیاز به پیگیری بخش خصوصی برای عملی شدن دارد.

شافعی تصریح کرد: شرکای خارجی ما در حقیقت یک مسابقه برای فعالیت‌های اقتصادی در منطقه و ایران دارند و تصور من این است که این سفرها با پیگیری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به نتایج لازم برسد.

شافعی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه واکنش دولت در خصوص نامه تشکل‌های صنعتی به رئیس جمهور چه بوده است، گفت: هر سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف وظیفه دارند تا بتوانند منصفانه و مشفقانه نظرات بخش خصوصی را به دولت منتقل کنند.

وی گفت:‌ ما باید راه تعامل سازنده را با دولت مدنظر قرار دهیم و در مسائل اقتصادی بخش غیر دولتی و دولت مکمل یکدیگرند و دارای اهداف مشترک هستند. بنابراین انتقال منصفانه نظرات بخش خصوصی به دولت کمک به آن است.

شافعی با انتقاد از برنامه ششم توسعه گفت: یکی از نظرات بخش خصوصی این است که تمرکزگرایی از بین برود و استانداران در اداره مناطق خودشان نقش بیشتری داشته باشند.

وی همچنین افزود: ما در برنامه ششم اصرار داریم تا آسیب‌هایی که در کشور و جامعه از جمله فساد وجود دارد مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در بررسی انجام شده در کل کشور اعلام شده بود که میزان داروهای بی‌مصرف داخل یخچال‌ها ارزشی بین 700 تا 800 میلیون دلار دارد که این قبیل موضوعات در تعارض با اقتصاد مقاومتی است.

شافعی افزود: برنامه اقتصاد مقاومتی برنامه کوتاه‌مدت نیست بلکه یک راهبرد بلندمدت است و در بهمن‌ماه نتیجه کار سه اتاق در رابطه با اقتصاد مقاومتی با برگزاری یک همایش با عنوان اقتصاد مقاوتی ارائه می‌شود.

وی گفت: در شرایط موجود کشور، احساس می‌شود که یک نیاز جدی به ائتلاف ‌سازی بین بخش غیر دولتی و بخش دولتی وجود دارد و برهمین اساس پیشنهاد شد تا سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف ایران با تشکیل دبیرخانه مشترک رسماً کار خودشان را در این زمینه آغاز کنند.

شافعی با بیان اینکه یکی از اهداف تشکیل دبیرخانه این اتاق صدایی رساتر برای بخش خصوصی بود، گفت: از این طریق بخش خصوصی می‌تواند نظری واحد به برنامه‌ریزان کشور و حاکمیت منتقل کند.

وی افزود: یکی از اشکالاتی که در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای کشور وجود دارد این است که بدون توجه به تنوع بسیار بالای مناطق کشور ، یک نسخه واحد تدوین می‌شود که این راه منجر به توسعه متوازن در کشور نمی‌شود.

شافعی تصریح کرد: لازم است مناطق مختلف کشور در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای نقش داشته باشند و برنامه‌ توسعه‌ای کشور تبدیل به یک برنامه ملی شود و برای رسیدن به این مهم در آینده دبیرخانه منطقه‌ای سه اتاق ایجاد شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به مسئله فساد اشاره کرد و اظهار داشت: در برنامه توسعه ششم باید مسئله فساد هم مورد توجه قرار گیرد و به آن پرداخته شود؛ بنابراین ما هدف غیرمشترک نداریم و باید با تعامل به سمت هدف واحد برویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۲

  یعنی جناب شافعی واقعا آمار داخل یخچالهای مردم رو هم داره ؟!

 • سید
  ۸ ۲

  همش دارن برای هرچی ملت دارنو ندارن نقشه میکشن.

 • ناشناس
  ۳ ۱

  باورکنید من سرماخوردم ولی زورم میاد برم داروخانه حتی ی شربت دیفن هیدرامین بخرم که طی 3سال قیمتش از 700 تومن به 2000تومن تغییر کرده.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  اگر پزشک به اندازه مصرف بیمار دارو تجویز میکرد اینقدر در یخچال ها انبار نمی شد

 • ناشناس
  ۵ ۱

  اي كاش بجاي فهميدن داشته هاي مردم يكي هم از نداشته ها ميگفت و مشخص ميشد مردم داشته هاشون در برابر نداشته ها پشيزي نيست