فعالان اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین مطرح کردند؛

دلار ۳۳۰۰ تومانی تکرار اشتباهات گذشته/ نرخ ارز واقعی نیست

روند رو به افزایش نرخ دلار در بازار آزاد در حالی ادامه دارد که چندی پیش رییس سازمان برنامه و بودجه از یکسان سازی نرخ ارز از سال آینده در محدوده دلار ۳۳۰۰ تومانی خبر داده بود.

دلار ۳۳۰۰ تومانی تکرار اشتباهات گذشته/ نرخ ارز واقعی نیست

محمدباقر نوبخت تاکید کرده؛ هرچند درآمد دولت از تبدیل دلار به ریال با افزایش نرخ بیشتر می شود اما قدرت خرید ملی برای ما مهم است لذا از افزایش نرخ ارز استقبال نمی کنیم و یکسان سازی نرخ ارز باید سال آینده در همین حدود تنظیم شود. در این راستا تعدادی از فعالان اقتصادی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین، نقطه نظرات خود را در این خصوص مطرح کردند که در ادامه خواهید خواند؛

عدنان موسی پور، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین افزود: هر تصمیم به حالت دستوری در اقتصاد امروز ما جواب نمی دهد و اثری ندارد،‌ به ویژه این گونه تصمیمات در بحث نرخ ارز اصلا اثرگذار نخواهد بود.

وی تصریح کرد: ثابت شده در 15 تا 20 سال گذشته بارها در تصمیمات مشابه خواستند نرخ ارز را به شکل غیر واقعی نگه دارند،‌ موفق نبوده اند و تجربه نشان داده تصمیمات اتخاذ شده در زمینه تثبیت نرخ ارز تاکنون موفق نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: آخرین تصمیمی که متاسفانه دولت اشتباه کرده در واقع تعیین نرخ ارز 3300 تومانی در بودجه سال 96 است در حالی که در بازار آزاد امروز نرخ ارز بیش از 4 هزار تومان بود.  

عضو اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: بین نرخ ارز تعیین شده از سوی دولتی و بازار آزاد تفاوت فاحشی وجود دارد .

وی تاکید کرد: تفاوت بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد ، راه برای رانت و فساد اقتصادی باز می کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط بازار و وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور بعید می دانم دولت در تثبیت نرخ ارز به قیمت 3300 تومان موفق شود.

 

روشن شدن تکلیف فعالان اقتصادی با تثبیت نرخ ارز

‌زهرا اخوان نسب، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هم در این زمینه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و همچنین رکودی که وجود دارد، نمی توان پیش بینی دقیقی کرد که قیمت ارز روی 3300تومان تثبیت شود.

وی اظهار کرد: اگر دولت واقعا بتواند نرخ ارز را روی 3300 تومان تثبیت کند،‌ تکلیف تولیدکنندگان،‌ صادرکنندگان و واردکنندگان مشخص می شود و آنها می توانند برای فعالیت های اقتصادی برنامه ریزی کنند.

وی تصریح کرد: یکی از سختی های کار این است که امکان برنامه ریزی بلند مدت وجود ندارد و همیشه باید برنامه ریزی کوتاه مدت انجام دهیم.

این فعال اقتصادی بیان کرد: تثبیت واقعی نرخ ارز موجب از بین رفتن بازار سیاه دلالی خواهد شد.

وی افزود: تجربه نشان داده معمولا در آستانه برگزاری انتخابات هستیم و فضای کشور سیاسی ممکن است تحولاتی داشته بادش بنابراین شرایط روی رفتارهای اقتصادی اثر گذار است.

اخوان نسب گفت: نرخ ارز اکنون از 4 هزار تومان نیز گذشته و باز هم در حال رشد و فاصله گرفتن از نرخ تعیین شده از سوی دولت است بنابراین می توان گفت نرخ ارز واقعی نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: مدتی است هم و غم دولت این بوده که اجازه ندهد که ارز گران شود زیرا این شرایط مانند فنری است که تا جایی می تواند فشار را تحمل کند و پس از مدتی نیروی که پشت آن جمع شده، آزاد شده و بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی خاطر نشان کرد: نرخ واقعی ارز 3300تومان نیست و بالاتر از این مبلغ است و بعید می دانم روی این مبلغ تثبیت شود.

وی عنوان کرد: در 2-3 سال گذشته تلاش دولت این بوده که نرخ ارز را در این حدود ثابت نگه دارد و افزایش نیابد اما با توجه به نزدیکی انتخابات آتی،‌رکود موجود در بازار و ... در عمل شاید نتواند این نرخ را تثبیت و کنترل کند.

اخوان نسب درباره تاثیرات تثبیت نرخ ارز 3300 تومانی در بازار گفت: به حتم بر روی تولید و فعالیت اقتصادی کارخانه ها که مواد اولیه وارداتی دارند، تاثیر گذار خواهد بود و اگر بتوانند ارز را روی نرخ 3300 تومان تثبیت کنند موجب ارزآوری صادرکنندگان خواهد شد.

رئیس کمیسیون توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد:‌ بسیاری از کارخانه ها تا 80درصد مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار داخل تهیه می کنند بنابراین نرخ ارز روی فعالیت آنها تاثیر چندانی ندارد مگر اینکه محصول نهایی آنها صادر شود که بحث ارزآوری مطرح می شود.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد واقعا نمی توان پیش بینی دقیقی داشت و بعید می دانم ارز با قیمت 3300 تومان تثبیت و تک نرخی شود.

وی گفت: هرچه ارز گران تر شود به نفع صادرات است و توجیه اقتصادی پیدا می کند.

 

4 هزار تومان؛‌ قیمت معقول تثبیت نرخ ارز

اکبر ابراهیم‌ نژاد، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز درباره تثبیت نرخ ارز به قیمت 3300 تومان به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت:‌ این کار امکان پذیر نیست زیرا شرایط اقتصادی داخلی ما اگر بخواهیم رونق بگیرد باید نرخ ارز بالای این قیمت باشد.

وی افزود: این طرح را مانند موارد قبلی بوده و از هم اکنون می توان شکست آن را پیش بینی کرد.

ابراهیم‌ نژاد تصریح کرد: دولت به اندازه کافی امکانات ندارد که در اختیار واردکنندگان قرار دهد و باز هم مانند دولت قبل خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت بخواهد نرخ معقولی برای تثبیت نرخ ارز تعیین کند،‌ چقدر باید باشد،‌ اظهار کرد: حداقل 4هزار تومان باید باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام درباره تاثیر این نرخ در بازار سرمایه و روند تولید در کشور توضیح داد: زمانی که قیمت ارز بالا می رود، قیمت مواد اولیه وارداتی نیز افزایش پیدا می کند و تولید کننده با آن کسانی که جنس را وارد می کنند می تواند رقابت کند.

وی ادامه داد:‌ با این اوضاع و شرایط تثبیت نرخ ارز به قیمت 3300 تومان امکان پذیر نیست.

 

تاثیر 40 درصدی تثبیت نرخ ارز در رونق بازار

عبدالرسول ابراهیمی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی بوشهر نیز در این خصوص به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: اگر دولت بخواهد و عزم جدی هم داشته باشد،‌ متاسفانه دلاری در دست ندارد که بتواند نرخ آن را روی 3300 تومان نگه دارد.

وی افزود: 3300 تومان را به عنوان نرخ ارز مرجع و برای انجام امور تجاری و گمرکی و ... در نظر گرفته اند، اکنون در بانک مرکزی دلار 3230 تومان است و در بازار آزاد بین 4150 تا 4200 در حال معامله است.

وی اظهار کرد: دولت بدون داشتن دلار نقدی نمی تواند نرخ را ثابت نگه دارد.

وی توضیح داد:‌ در دولت قبل دلار به صورت شخصی، چمدانی و ... وارد می شد اکنون پول نفت نزد کشورهای دیگر داریم اما امکان جابجایی این مبالغ وجود ندارد .

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت بتواند نرخ ارز را روی 3300 تومان تثبیت کند ایا می توان به خروج از رکود و رشد اقتصادی و بازار سرمایه امیدوار بود،‌ گفت: از رکود به طور کامل خارج نمی شویم اما حداقل 30-40درصد شاهد رشد اقتصاد در بازار خواهیم بود.

وی بیان کرد: اکنون برای کمتر تاجری صرفه اقتصادی دارد که با دلار 4200 تومانی اقدام به سفر خارجی، تجارت و واردات کند.

ابراهیمی تصریح کرد: تاجران با این نرخ باید چه جنسی را وارد کنند که سود داشته باشد؟‌ اکنون بسیاری از اجناس وارداتی از سال گذشته که با دلار ارزان تر خریداری شده، در انبارها وجود دارد که کسی رغبتی به خرید آنها نشان نمی دهد.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: نمی دانم دولت بر چه مبنایی و چگونه به دنبال تک نرخی کردن ارز با این مبلغ است؟‌ بارها گفته شد تا پایان نیمه اول و پس از آن شد در نیمه دوم سال دلار به طور 100درصد تک نرخی می شود اما اکنون در دی ماه قرار داریم و هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: گفته می شود به خاطر ژانویه و کریسمس دلار افزایش قیمت داشته اما 2 ماه است وعده می دهند که با تزریق دلار قیمت ها کاهش خواهد یافت در صورتی که چنین چیزی اتفاق نیافتاده است.

وی تاکید کرد:‌ کمبود دلار علت این افزایش قیمت هاست زیرا دلاری وجود ندارد که بخواهند تزریق کنند و قیمت ها را کاهش دهند.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۶۱

  دو سياستي كه بايستي توسط بانك مركزي اجرا شود:
  1- يكسان سازي نرخ ارز ظرف 6 ماه
  2- افزايش نرخ دلار يكسان سازي شده به نرخ حداقل 5800 تومان
  در غير اينصورت فاتحه اقتصاد و اشتغال را با مافياي رانت، واردات و فساد بايد خواند.

  • حقگو
   ۳

   یاوه نگو دلار فروش

  • وحید
   ۲

   خخخخخ
   خدا شفات بده
   ارز بره روی 5800 خیلیا توی این مملکت چیزی برای از دست دادن نخاهند داشت دلال عزیز
   و مطمئن باش امثال جنابعالی توی خیابان امنیت راه رفتن نخواهید داشت

  • ناشناس
   ۱

   اینطور که معلومه جناب عالی دوست داری مثل اقا زاده ها باشی و مردم فقیر تر و گرفتار تر شن.

 • ناشناس
  ۹

  اگر ميخواهيد اعصاب و روانتان در امان و سرمايه زندگيتان حفظ شود در بورس وارد نشويد.پولتون رو در بانک و اوراق مشارکت و اگر هم زرنگ هستيد در دلالي و ملک و زمين سرمايه گذاري کنيد.
  بورس هم اعصاب و هم سرمايه زندگيتان را نابود خواهد کرد

 • سجاد
  ۲

  چرا از کاهش نرخ ارز ناراحت می شوی جواب اسان است چون خودت ارز ها را خریدی یا مفتی بهت دادن ...

 • شاهین
  ۱۴

  نرخ ارز واقعی همین دلار 3300 تومانی است و کسی که می گه واقعی نیست خودش از فروش ارز گران میلیاردی سود کرده حالا دلش نمی خواد ا قرونش هم کم بشه!

 • ایرانی
  ۲

  یعنی وای به حال دولت اگه به نظرات این افراد گوش کند و نرخ ارز را کاهش ندهد ...

 • ناشناس
  ۷

  امیدوارم که سود این دلار هایی که گرون می فروشید و فروختید خرج مراسم کفن و دفنتون بشه

 • ناشناس
  ۹

  خخخخخخ
  3300 تمن فقط یک عدده
  کسی به این قیمت دلار نمیفروشه

 • ناشناس
  ۴

  مزیت اقتصادی امریکا ثبات نسبی قیمت است و مهمتر بهروری در کار و تولید. المان هم مزیت بهروری کار و دانش باعث اقتصاد منطقی شده است. با اینکه هر دو کشور در هزینه تولید در مقایسه با چین ضعیف هستند و به دنبال چاره. چین صرفا مزیت ارزانی عوامل تولید را دارد . واین مزیت با نیروی کار جدی رقیبی سرسخت خواهد بود. در ایران برای حذف از کشور مولد و تولید کننده. گرانی و عدم بهروری باعث خواهد شد که بطور کامل از گردونه خارج گردد.و گرانی های سالیان اخیر بی علت نبوده . هم واردات را با صرفه کرده و هم تولید را زمین گیر و پرهزینه.حال هرچه ارز گرانتر سناریو کامل تر... در وجه دیگر اقتصاد بدون نفت شعار میدهند. کاش واقعی بود. اما گرانی و هزینه های جاری در چند سال اتی حتی با درامد نفت هم مشکلات اقتصادی کاهش نخواهد یافت. اختلاف فاحش تورم داخلی با تورم خارجی . یعنی بالا رفتن هزینه ها و عدم اقتصادی بودن تولید و بالا رفتن دستمزد و کاهش بهروری که یکی از ابزار های مهم اقتصادی است که با عوامل تولید و تکنو لوژی ربط دارد و بالاترین درامد زائی اقتصادی است در تمام کشور های پیشرفته. حال بینید که چه سیاست های کلان تخریب اقتصادی و چه عوامل مهم در چگونگی یک اقتصاد تحت تاثیر معادلات دراز مدت و کوتاه مدت در کشور میتواند تاثیر گذار باشد.مشکل ما بستر سازی است و تعریف صحیح اقتصاد ایران با توجه به مزیت ها و قرار گرفتن در تمام عوامل معادلات اقتصادی است . رفرم اقتصادی شناخت کافی و دانش درون زا و دفاع جانانه در مقابل تهاجمات را دارد.نگذارید از درون مورد تهاجم و برنامه های بازدارنده اقتصادی قرار بگیریم. باور کنید چون توانا هستیم در بحرانهای مختلف و بازدارنده اسیر هستیم مسئولیت الهی و انسانی و ملی ما تعهد و وحدت را نیاز دارد تا شایستگان را در راه خویش برای کرامت انسانی و رشد ونجات شناخته و همراه و کوشا باشیم. باشد که تاریخ و ایندگان راست قامتی و توانائی ما را چراغ راه اتیه خود کرده و رضایت و خرسندی را شامل حال ما انشاالله

  • ناشناس
   ۰

   شما حدود بیست و پنجسال دارید و در سال 1337 بدنیا آمدید؟

  • ناشناس
   ۱

   یک سال اشتباه گفتید. شما چند سال دارید. سال مهم نیست . چون قرارداد است . مهم چه نقشی در دنیا و اخرت میتوانید.برای خود رقم بزنید.ما امانت دار همنوع خویش و کشوری هستیم که از طرف خداوند هدیه و تفضل فرمودن. امانت دار باشیم. چون همچون خداوند شاهد بودن ارزش است.

  • ناشناس
   ۰

   شما يكبار اين چرنديات خودت رو بخون ببين ميفهمي چي گفتي بعد بيا شعار بده!

 • بی نام
  ۳

  این گرانی یک شبه در بازار ارز باعث عدم اطمینان ورود سرمایه ها از خارج کشور می شود چون سرمایه گذاران می بینند که چه اتفاقی برای کسانی افتاد که سرمایه ارزی خود را تبدیل به تومن کردند و فرادای آن روز نرخ ارز صعود نجومی داشت ،چه طور این آقایان که در اتاق بازرگانی اصفهان وبا ایلام هستند بدون هیچ دانش اقتصادی نظر می دهند و چه طور به عواقب گرانی ارز برای کشورشان فکر نمی کنند مگراین آقایان ایرانی نیستند

  • عليزاده
   ۱۱

   به نظر من طرفداران كاهش نرخ ارز يا ايراني نيستند و يا آگاه نيستند.

  • ناشناس 11:56
   ۱۲

   اگر ميخواهيد بدانيد چرا يك كشوري جهان سوم ميشود كامنت هاي بالا را بخوانيد كه در آن يك نفر دلال وارد كننده ميگويد نرخ ارز را بايد ارزان كرد و بقيه هم بدون فكر حرف او را تاييد ميكنند. از ماست كه بر ماست.

  • ناشناس
   ۷

   كسي كه صلاح و آينده خويش را تشخيص ندهد چه انتظاري دارد كه مانند كشورهاي پيشرفته به رفاه و آرامش برسد. ارز بايد واقعي تر يعني گرانتر شود ولاغير. هيچ راه حل ديگري و معجزه اي در كار نخواهد بود.

  • ناشناس
   ۱

   براي اينكه اعضاي اتاق بزرگاني چه كساني هستند؟ عده اي صادركننده كه ارز در اختيار دارند و به نفعشان هست گران بشود و وقتي اين ارزهايشان را خوب فروختند به بهانه گران شدن مواد اوليه وارداتي بازهم ميبرند روي جنسشان، حالا اين وسط عده اي از فقر شب ها درون قبر هم بخوابند! خانه ما آبادتر باشد! اينجا هم ميايند و مينويسند اين كمك به توليد داخلي است و هر كس ميگويد دلار ٤١٥٠ توماني بايد ارزان بشود ايراني نيست يا ناآگاه هست! اولا دلار فروش نامحترم، حداقل به خودت زحمت بده و فاصله زماني بين كامنت هايت را بيشتر كن تا معلوم نشود داري پشت سرهم كامنت ميزاري، بعدا فردا كه مواد اوليه وارداتي گران شد و تو روي جنست كشيدي اما دولت با آمارسازي تورم را باز ٨ درصد نشان داد و حقوق آن كارگر بدبخت را هم به همين بهانه ٨ درصد افزايش دادي ولي تورم واقعي ٢٠ درصد بود و جلوي زن و بچه اش سرافكنده شد آنوقت تو ايراني نيستي يا آن كارگر و ما؟!

  • ناشناس
   ۳

   دوست عزیز ناشناس آیا تاکنون با خودتان فکر کرده اید که علت این همه بیکاری چیست که به ما میگویی دلارفروش؟ آیا خیلی سخت است فهم این حقیقت که واردات که دلیل آن ارز ارزان است باعث از بین رفتن همین اشتغال نصف و نیمه و گسترش فقر است؟ آیا فکر نمیکنید که کاهش تولید به مدد واردات به گورخوابی بیشتر منجر خواهد شد؟ چرا اشتغال پایدار و مولد را قربانی ارزانی کوتاه مدت میکنیم؟

 • سعید
  ۱

  از اقتصاد آنلاین خواهش می کنم که با موافقان دلار 3300 تومانی هم مصاحبه کند

 • مجنون
  ۲

  ارز هزار تومنی شده چهار هزار تومن.خجالت اوره که کارشناسا و باسوادان اقتصادی با این همه درامد کشور میگن فنر جمع شده ارز رها شده.از قدیم میگن سیر از گشنه خبر نداره.ارزش پول ملی به یک چهارم تقلیل پیدا کرده اونوقت میگن فنر به زور جمع شده.کجای دنیا بغیر از چند تا کشور جهان سومی مثل خودمون از این خبرا هست.تازه اون چندتا کشور جهان سومی ذخایر و درامد در حد ایران ندارن.متاسفم برای این کارشناسای نون به نرخ روز خور.عوض اینکه از حق مردم دفاع کنن میان توجیه هم میکنن.

 • حامد
  ۰

  بازار ارز ،مسکن،کالا... همه در دست عده ای مافیایی در ایران است که طالب گرانی هستند ...

 • بهروز
  ۴

  روحانی و دوستان! برای نرخ ارز و بالا بردنش تا هر جا خواستید راحت باشید.
  ما هنوز مچکریم!!!

 • حقگو
  ۲

  از خبرنگارهای شریف و میهن دوست خواهشمندم درباره این افرادی که دارای مسئولیت هستند و از گرانتر شدن به بهانه تولید داخلی حمایت میکنند تحقیقات کاملی به عمل بیاورند تا مردم بدانند اینها که بوده اند چقدر سرمایه داشتند اکنون چقدر حقوق میگیرند و قبلا کجا زندگی میکند و اکنون کجا زندگی میکنند و خانواده و نزدیکان آنها مشغول چه شغل های هستند آیا از شبکه بانکی وام گرفته اند و آیا خود یا خانواده ایشان اقامت کشورهای خارجی را دارند یا خیر ؟

 • فرزاد
  ۷

  من 500 دلار از یه سفر خارجی که رفتم زیاد آوردم . میخوام بعد ظهر برم بفروشم .مطمئن هستم با این کار اگه مردم همکاری کنند دلار به زیر 4000 بر میگرده - این چند دلار به درد ما نمیخوره ولی این قطر قطره ها بازار را تکون کیده چالش فروش دلار هم تو اینیستا گذاشتم #چالش_فروش_دلار و #دلار

  • ناشناس
   ۱

   ما هم همین کار رو میکنیم چون دلار بزودی میاد پایین

  • احسان
   ۲

   احسنت به شما شهروند كه احساس مسوليت ميكنه ،در كشور هاي پيشرفته مردم با هم خيلي هماهنگ هستن ، همينطور كه در يك خط حركت كردن در بزرگراه باعث كم شدن ترافيك و نظم و به نفع همگان هست،هماهنگي مردم با هم مفيد تر از فقط به فكر خود بودن هست ، بنده هم قبل ازينكه دلار به ٤٠٠٠ تومان برسه مقداري ارز دلار داشتم در منزل كه در صرافي تبديل به تومانش كردم.

  • ناشناس
   ۰

   آفرين به شما چون هم سود برديد و هم قدمي براي مردم برداشتيد، اين قيمت ارز در هر صورت پايين خواهد آمد و به حدود ٣٨٠٠-٣٧٠٠ خواهد رسيد چون خودشان هم ميدادنند حد آخر دلار اين قيمت است و بازار و مردم به اين قيمت ها اعتقادي ندارند!

 • ناشناس
  ۲

  بازم به غیرت شما ای کاش کمی از این تعصب و غیرت را یرمایه داران وبانک مرکزی و دولت داشتند

 • ناشناس
  ۱


  بانک جهانی که پیش‌بینی دلـار۴۱۰۰تومانی را در آذر ماه انجام داده بود درروز۶دی۹۵بهای دلـار به ۴۱۰۰تومان رسید؛درگزارشی که دیروز چاپ کرد گفته با رسیدن دلـار به ۵۰۰۰تومان اقتصاد ایران کاملـا ورشکست خواهدشد

 • حامد
  ۰

  احمدي نژاد هم از همين سياست استفاده مي کرد. دم عيدي بايد حقوق و عيدي کارمندها رو مهيا کنه دولت

 • ناشناس
  ۰

  فعلا دولت می خواهد کسری بودجه را تامین کند و دلار را بالا می برد ، پایین امدن ارزش پول ملی برای کشوری مثل ایران بجز تورم و رکود بعد از تورم چیز دیگری به ارمغان نمی اورد چون ما وارد کننده مواد اولیه هستیم و صادرات و شکو فایی معنی ندارد و فقط به نفع بخش دولتی خواهد شد بدلیل صادرات نفت و مشتغات نفتی و پتروشیمی و از طرف دیگر مواد اولیه چون سنگ و معادن که در دست دولت و یا گروهای وابسته است و صادرات و نفع بردن از گران شدن دلار برای 90% مردم مفهومی ندارد ، با این همه بعضی از اقایان اصرار بر افزایش نرخ ارز دارند که مساوی فقر و رکود بیشتر برای کشوری مثل ایران است ، حال خود قضاوت کنید

 • ناشناس
  ۰

  "بسیاری از کارخانه ها تا 80درصد مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار داخل تهیه می کنند" ایشان فکر کنم تو چین زندگی میکنن. تا کنجاله مرغ و کود وارد میشه، ایشان میگه مواد اولیه داخلی.

 • ناشناس
  ۱

  چرا بايد به اين مديريت اقتصادي اعتماد كنيم از ديروز تا امروز در بورس كالا ايران در بخش سكه آتي هر سكه بدون هيچ منطقي ٧٠ هزار تومان افزايش داشته و ده ها خانه وخانواده را ويران كرده ايا شماي كه يك چنين بازار هاي را ايجاد وبعضاً ان را ر ها كرده ومديريت نمي كنيد وبا عث ويراني خانواده ها مي شويد پيش خدا جوابي داريد؟

 • ناشناس
  ۱

  نظر ما اینجا فایده نداره، ملت در خواب زمستانی فرو رفتن.

 • علي
  ۰

  عجب كشور مسخره اي داريم

 • sara
  ۱۳

  1395 $=7000 toman 1396 $=10000 toman

 • قاسم
  ۳

  واحد پول ایران را مثل خیلی از کشورهای دیگر دلار کنید خود به خود ارزش دلار ایران خیلی بالاتر از ریال فعلی خواهد شد...

 • ناشناس اول
  ۱۲

  اگر ميخواهيد بدانيد چرا يك كشوري جهان سوم ميشود كامنت هاي بالا را بخوانيد كه در آن يك نفر دلال وارد كننده ميگويد نرخ ارز را بايد ارزان كرد و بقيه هم بدون فكر حرف او را تاييد ميكنند. از ماست كه بر ماست.

  • عادل
   ۰

   بله!!! من هم معتقدم که قیمت دلار واقعی نیست! اما آیا حقوقی که مادریافت میکنیم واقعیه؟آیا قیمت مسکن واقعیه؟قیمت خودور چطور؟؟؟ چرا فقط برای گران کردن وتامین منافع عده ای خاص دم از واقعی کردن قیمت ارز و سوخت میزنین؟؟؟ چرا دربقیه موارد ساکتین؟

  • ناشناس
   ۰

   يا محتكر ارز كه هر روز در بوق گراني به نفع توليد ميكند! دفعه پيش كه احمدي نژاد گران كرد چه گلي بر سر توليد و اشتغال خورد جز گراني، فقر و بدبختي مردم به قيمت پرپول شدن جيب عده اي ديگر! بله اين از ماست كه بر ماست!

 • عليزاده
  ۸

  دانشمنداني كه تا نوك بينيتان را بيشتر نميتوانيد ببينيد، بدانيد كه جنگ ارزي در دنيا در جهت كاهش هرچه بيشتر ارزش پول ملي در گرفته و هر كه در اين جنگ پيروزتر از بازارهاي جهاني بهره مند تر. اگر يك ملتي فهميدند كه با توليد خدمات و كالا نه دلالي و جابجايي پول اقتصاد حفظ خواهد شد آنگاه به پيشرفت آن كشور اميد داشته باشيد در غير اينصورت فاتحه همه چيز را بخوانيد.

  • رامین
   ۰

   کاملا درسته ولی ... ولی 2 مورد رو نگفتی.
   1- اینا مال یه اقتصاد و نظام اداری سالمه نه ایران. ترکیه و ایران ارزش پولشون رو کم کردن. چی شد؟ ترکیه شد قدرت اول منطقه و ایران ...
   2- فاتحه ی اون عمل اقتصاد رو باید خوند که بگه اگه پیشرفت می خوای حتما باید کارگر ارزون داشته باشی (مردمت بدبخت باشن).

  • مشت
   ۰

   چرا وقتی دلار از ۱۱۰۰۰ ریال شد ۳۵۰۰۰ ریال اون تولید مسخره شما و صادرات تخیلی شما اقتصاد ایران را متحول نکرد ؟ ...

  • ناشناس
   ۱

   يعني الان اتحاديه اروپا، سوييس و ... همه و همه در فكر كم ارزش كردن پول خود هستند؟ خوب پس چرا جز با بحران سياسي و اقتصادي كاهش پيدا نميكند؟ حالا فرض نادرست كه ميخواهند اينكار را كنند اما تا كي و تا كجا و چه سطحي؟ ...

  • باریک بین
   ۱

   علیزاده چطوره به بهانه حمایت از تولید داخلی (حالا کدام تولید بماند)دلار بشود ده هزار تومان اما آن وقت اگر تولید ایران منجر به صادرات کالای با کیفیت مطلوب جهانی به کشورهای مختلف نشد امثال تو را باید ...

 • ناشناس
  ۹

  من فکر میکنم دلار ۳۳۰۰ واقعی نیست و این قیمت به زیان اقتصاد کشور و رونق اقتصادی است قیمت دلار باید عددی بین ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تومن باشه در ضمن من تو زندگیم اصلا دلار نخریدم یعنی دلال نیستم ولی باید به فکر صادرات و ایجاد اشتغال باشیم اقتصاد ما بیمار است ریشه اصلی مشکل مدیریت های ضعیف و تحریم های بین المللی هست