کد خبر 166507

شراکت سازمان مالیاتی در ۲۵درصد سود اصناف

تقوی نژاد: مالیات سال ۹۵ اصناف افزایش نمی‌یابد

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد تلاش می کنیم، که مالیات اصناف و مشاغل در سال ۹۵ را بدون هیچ افزایشی، مانند سال گذشته دریافت کنیم.

سیدکامل تقوی نژاد گفت: مالیات از حقوق برخی اقشار جامعه بدون هماهنگی است و خیلی افراد با حقوق های میلیاردی ممکن است مالیات نپردازند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا وسیما، او گفت : در ۹ ماه گذشته درآمد مالیاتی کشور ۵۸ هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال گذشته ۲۸ درصد رشد نشان می دهد.  

وی افزود: ۲۸ درصد رشد مطلوبی است و ۹۲ درصد درآمدهای مالیاتی براساس آنچه پیش بینی شده بود، تحقق یافته است.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد : علاوه بر ۹ هزار میلیارد تومان عوارضی که دریافت کردیم از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، تاکنون ۶۰ هزار میلیارد تومان مالیات دریافت شده است.

او افزود: در سه ماه پایانی سال رشد درآمدها بالاتر است؛ بالاترین درآمد مالیاتی مربوط به اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی است که ۴۰ درصد درآمدها بر این بخش متمرکز است.

تقوی نژاد گفت : سال ۸۸  قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرایی شده است و در حال حاضر بعد از بحث مربوط به اشخاص حقوقی، مالیات بر ارزش افزوده حدود ۴۰ درصد درآمدها را تشکیل می دهد.

او ادامه داد : طبق قانون صنفی که در مجلس تصویب شد، در تکمیل آن ماده ۱۲۱ تصویب گردید و در آیین نامه دولت پیش بینی های لازم انجام شده است که در راستای آن لایحه ای تصویب و به مجلس فرستاده شد و کلیات آن به تصویب رسید.

سازمان مالیاتی در ۲۵درصد سود اصناف شریک است

فاضلی رئیس اتاق اصناف هم درباره صندوق اصناف و همکاری اصناف گفت: در دوسالی که این صندوق را تحویل گرفتم از همکاری نکردن اصناف سخن گفته اند که این امر صحت ندارد. اصناف سراسر کشور برای تجهیز صندوق اعلام آمادگی کرده اند اما بخش سخت افزاری و نرم افزاری و آموزش افراد مطرح است که باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

فاضلی گفت: مالیات در سالهای گذشته بدون نگاه علمی افزایش می یافت، بحث تشریفات ممیزین مالیات نیز مشکل ساز بود. این نقیصه در ۸ ماه گذشته به طور کلی رفع شده اما به طور کامل از بین نرفته است.  

وی افزود: توافق و تفاهم امروز بین سازمان امور مالیاتی و اصناف با سالهای دیگر فرق کرده اما هنوز اشکالات متعدد در این حوزه وجود ندارد. اختلاف با مودیان امور مالیاتی هنوز به درستی رفع نشده است، البتهبخش اعظم مشکلات رفع شده اما مشکلاتی هنوز وجود دارد.  

او افزود: تقریبا در یک سال و نیم گذشته افزایش ۱۵ درصدی مالیاتی اعمال نشده است. سازمان امور مالیاتی بدنبال عدالت و شفاف سازی است. سازمان مالیاتی در ۲۵ درصد سود فعال اقتصادی شریک است پس باید حمایت کند.

وی افزود: اصناف به نسبت درآمد مالیات می دهند اما اولویت بندی است.  

او گفت: اعمال نشدن افزایش مالیاتی بازهم تحقق خواهد یافت.

فاضلی درباره دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: یقینا ما از این قانون استقبال می کنیم. مالیات بر ارزش افزوده در تمام دنیا هست ولی یک فرایند طولانی را طی کرده است. قاچاق به تولید ملی لطمه می زند، اصناف در بحث قانونمند شدن و شفاف سازی انگیزه لازم را دارند و زیرساخت ها آماده شده است.

۳۰هزارمیلیارد تومان فرار مالیاتی

در ادامه تقوی نژاد گفت: مالیات بر ارزش افزوده ۵ سال است که به طور موقت اجرا شده که مفهوم ارزش مالیات بر ارزش افزوده شناسایی شود. خوشبختانه مشکلات شناسایی شده، جلسات زیادی در این زمینه برگزار شد که از دانشجویان، تولید کنندگان و صاحبنظران دعوت و از نظرات آنان استفاده گردید.

او درباره فرار مالیاتی نیز گفت: فرار مالیاتی که به سه روش محاسبه شده، بین ۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود در اقتصاد زیر زمینی این رقم بین ۸ تا ۳۸ درصد محاسبه شده است.  

او درباره شناسایی افرادی که مالیات نداده اند گفت: فردی در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان مالیات نداده بود که شناسایی شد و مالیات پرداخت نشده وصول شد.

قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان ۹۵ اعتبار دارد

محمود شکری نماینده مجلس دیگر مهمان برنامه گفت: در صنوف مختلف مشتریان خوش حساب و بد حساب مالیاتی وجود دارد و خوش حساب ترین مودیان مالیاتی، سازمان ها و اشخاص حقوقی اند که دارای دفاتر در سازمان مالیاتند و مالیاتشان را به موقع پرداخت می کنند.  

او با اشاره به بررسی «لایحه نصب صندوق مکانیزه فروش» در مجلس گفت: این لایحه در کار گروه اقتصادی است و اگر بررسی برنامه ششم توسعه شروع نشده بود در اولویت کاری مجلس می بود که بعد از تصویب نهایی برنامه ششم در مجلس به این موضوع خواهیم پرداخت.

شکری با اشاره به اهداف نصب صندوق های مکانیزه فروش در اصناف افزود: هدف اصلی این کار شفافیت مالی است که با نصب این صندوق ها، عدالت در پرداخت مالیات رعایت می شود و فاصله درآمدها با مبلغ واقعی آن از بین خواهد رفت.  

او گفت: با بکار گیری این سیستم مکانیزه در اصناف فقط امکان فروش کالاهای کد دار وجود دارد و فروش کالاهای قاچاق از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

شکری گفت: تا زمانیکه سیستمی منسجم برای تشخیص درآمدها و هزینه های کشور وجود نداشته باشد این اختلاف ها ادامه خواهند داشت.

به گفته این نماینده مجلس برخی از خرده فروشان در اصناف مختلف حساب درآمدهای روزانه خودشان را ندارند و در ارائه درآمدها در اظهارنامه مالیاتی دچار مشکل می شدند که کارشناسان مالیاتی طبق سنوات گذشته برای آن صنف رقمی در نظر می گرفتند که نارضایتی مودیان را به دنبال دارد.

شکری تنها راه حل از بین بردن اختلاف نظر اصناف و سازمان امور مالیاتی را نصب صندوق های مکانیزه فروش دانست.

وی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در مورد دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: این قانون تا پایان امسال اعتبار دارد و برای دائمی شدن این قانون تلاش هایی صورت گرفته است و این قانون برای دائمی شدن به برخی اصلاحات نیاز دارد.  

او با اشاره به درخواست طلا فروشان در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، افزود: طلا فروشان می خواهند که طلا بجای یک کالای مصرفی به عنوان سرمایه در نظر گرفته شود که در دولت این بازنگری انجام شده است و قرار بر این شد که از فروش طلا، مالیات ارزش افزوده دریافت نشود و این مالیات به اجرت ساخت طلا اختصاص پیدا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۰

  کسی تو این رکود کار می کنه که مالیات بده آخه.
  منت هم میزارند

 • نوید
  ۶ ۰

  مالیات ها باید بخشیده بشود وقتی بازار خالی از خریدار است و حتی مگس برای پراندن نیست

 • بهروز
  ۶ ۰

  والله با این وضع خراب بازار و قیمتهای هنگفت اجاره و مالیات های سنگین و قبوض تجاری عجیب و غریب هر کسی حدود سه تا شش ماه مغازه ای کرایه میکند و بعد با ضرر جمع میکند . تازه بسیاری دو یا سه نفره مشغول یک کاسبی میشوند اما باز هم به خاطر رکود و کرایه های سرسام آور و مالیات های سنگین و قبوض تجاری دوام نیاورده به شش ماه نکشیده جمع میکنند . جالب اینجاست دارایی بابت یک روز فعالیت در مغازه هم مالیات میخواهد

 • بهرام
  ۶ ۰

  سه ماه کرایه دادم و به شغل تعمیرات موبایل و برنامه مشغول بودم هیچ که در نیاوردن در واقع فقط کرایه مغازه برای مالک جمع کردم وقتی از او تقاضا کردم وضع بازار خراب است و فقط کرایه مغازه در می آید و قبوض را از جیب می دهم راضی آب کاهش کرایه نشد و من به ناچار جمع آوری کردم اما دارایی از من ۴۸۵۰۰۰ تومان مالیات گرفت

 • حامد مشاور املاک
  ۶ ۰

  دقیقا درست است اشخاص بصورت فردی یا دو سه نفره اقدام به اجاره مغازه میکنند و بعد از چند ماه به خاطر وضعیت بازار و کرایه های سنگین و دردسر اصناف و قبوض هنگفت تجاری مغازه و ....جمع میکنند . متاسفانه در چند سال اخیر وضع کسب و کار افتضاح است به محض شروع فعالیت فورا بازرس می آید و جواز کسب را می خواهد در صورت عدم داشتن که معمولا تازه کار چند ماه طول میکشد جواز بگیرد او را جریمه می کنند. سابق چند وقتی (حدود یک سال) کار میکردند اگر بازار جوابگوی شغل بود میرفتند جواز میگرفتند الان تا تقاضای جواز بدهی و نامت در سایت اصناف برود فورا یارانه را قطع میکنند با این تفکر که طرف ثروتمند است که شغل پیدا کرده یا ایجاد کرده.

  • تاجر
   ۳ ۰

   ممیزین مالیات بر ارزش افزوده در خصوص رسیدگی به شرکتها اموزش کافی ندیده اند و وحدت رویه ندارند.اگر حسابهای شما با شرکت طرف معامله مطابقت نداشته حتی اگر تمام مدارک شما کامل باشد ولی طرف مقابل با اداره دارایی خودش مشگل پیدا کرده باشد حتی اگر در زمان معامله مشگل نداشته ولی یکسال بعد ایجاد شده باشد بایستی کار وزندگی خود را ول کنید بروید مشگل طرف را با دارایی حل کنید اگر نه معادل 9درصد یا 8 یا 7 درصد رقم خرید وفروش جریمه بدون بخشش میشوید. نمیدانم اقایان از چه کسانی نظر خواهی کرده اند ولی امان بدهند و انتقام گیری نکنند تا بلایی که ممیزین ارزش افزوده بر سر برادر بنده اورد ه اند و برای رسیدگی به عملکرد یکسال شرکتی 2 سال وقت واعصاب مسو لین شرکت را گرفته اند و با دیدی منفی به یک کسب وکار موجب تعطیلی و عدم اطمینان به اینده کسب و کار گردید ه اندو مودی را برای چند ماه ویا سال دیگر به هیتهای حل اختلاف میفرستند و جالب انکه خودم شاهد بودم در یکی از هیت ها ریس هیا ت گفت با این مدارک من میدانم حق با شماست ولی جرات تصمیم گیری ندارم میگویند ساخت وپاخت کرده ولی مطمعن هستم تا دیوان بروید به نفع شما رای میدهند.یک عمر فکر و تجربه وسرمایه خود را جمع می کنید وحاضر میشوید در شرایط رکود و ریسک اقتصاد کار کنید و کار میکنید و نمیدانید سر برج فکر دادن حقوق باشید یافکر بهره بانکی یا کالای فروش نرفته یا پول خوری بازار باشید یا با هر کسی معامله دارید نکند صلاحیت و مشگل دارد یا ندارد و تازه بعد چند سال یک جوان با سابقه اندک و بینش روانشناسی ضد سرمایه داری بلایی سرت بیاورد که وقتی به اقایان اعتراض میشود میگویند ما مراجع بالاتر برای رسیدگی مجدد داریم.دوستی میگفت ارزو دارم هر گاه کسی خواست پست و مقام بگیرد مبلغ 10 میلیون به او بدهند تا در بازار حتی بازار زیر زمینی کار کند تا بفهمد مشگلات کار را و برای خودش در اتاق در بسته قانون ننویسد

 • علی
  ۸ ۰

  ما کار میکنیم برای مالک مغازه و شهرداری و دارایی و سازمان آب و برق و تلفن و گاز

 • مهران
  ۱۰ ۰

  کار و کاسبیمو جمع کردم دیگر راحت شدم دارم از ایران میرم اینجا درست بشو نیست هر کی دولت درست میکنه بدتر از بدتر میشه

 • پیام
  ۴ ۰

  من یک میلیارد داشتم (مثلا) با دلار ۱۱۰۰۰ ریال حدود یک میلیون دلار داشتم حال با دلار ۴۰۰۰۰ ریالی ارزش مال من حدود ۲۵۰۰۰۰ دلار است و اگر دلار بشود ۵۰۰۰۰ ریال ارزش مال من میشود ۲۰۰۰۰۰ دلار و ...... تلاش مسئولین برای نابودی دارایی مردم ادامه دارد

 • پویا
  ۳ ۰

  نظرات همه را خواندم و دیدم هر چه خواستم بگویم را نوشته اند ....بشدت حالم گرفته و شبها خوابم نمرد شرمنده زن و بچه ام هستم