کد خبر 158939

شافعی: دریچه جدید اقتصادی بر روی ایران در پسابرجام باز شد

رئیس اتاق بازرگانی کشور گفت: در پسابرجام دریچه جدید اقتصادی بر روی ایران برای ورود به بازار جهانی بازشده است.

غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود : در پسابرجام دیدگاه های منفی گذشته که در جهان نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود داشت به سمت نگرش های مثبت تغییر یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اضافه کرد : تغییر نگرش ها در جهان نسبت به جمهوری اسلامی ایران در پسابرجام باعث شده تا ما امروز شاهد ترافیک گروه های اقتصادی خارجی برای ورود به بازار ایران باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهارداشت : این کشورها ایران را به عنوان پلی برای ورود به بازارهای 400 میلیون نفری کشورهای پیرامونی ما می دانند و صرفا به دنبال بازار ایران هم نیستند.

شافعی افزود : در شرایط فعلی ،ایران تنها کشور امن جهان است که کشورهای خارجی می توانند از طریق ورود به ایران با سایر کشورهای منطقه نیز ارتباط اقتصادی برقرار کنند و این ها از قبل پسابرجام ایجاد شده است.

وی یادآور شد : برجام گشایش خود را از لحاظ اقتصادی در کشور ایجاد کرده است، ولی ما نباید رفع تمام مشکلات و مثبت شدن رویکردها را در این توافق خلاصه کنیم.

رئیس اتاق ایران گفت که برخی از مشکلات ما مربوط به سیاست های داخلی است که باید در داخل به دنبال رفع آن باشیم .

** گشایش بانکی در پسابرجام

شافعی افزود : در شرایط فعلی گشایش بانکی ایران با بسیاری از کشورهای جهان برقرار شده است.

وی اضافه کرد : البته برخی از کشورها همچنان گشایش بانکی را با کشورمان ایجاد نکردند و وزارت امور خارجه و دولتمردان به دنبال رفع این مشکلات هستند.

** رونق دیپلماسی اقتصادی در دولت تدبیر و امید

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت که سیاست دولت تدبیر و امید در سفرهای خارجی از سفرهای سیاسی صرف به دیپلماسی اقتصادی تغییر یافت و این سیاست می تواند رونق اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی را در کشور به دنبال داشته باشد.

وی گفت : رئیس جمهوری در سفرهای خود به کشورهای جهان برخلاف گذشته با تیم های اقتصادی بخش خصوصی همراه می شود و این نگاه ها می تواند برای اقتصاد مثبت باشد .

وی اضافه کرد : این که ما در هر سفر دولت و بخش خصوصی به دنبال آمار و ارقام تعداد قراردادها باشیم و مثبت و منفی بودن سفرها را به این مسایل نسبت دهیم درست نخواهد بود.

شافعی افزود : در سفرهای خارجی تیم اقتصادی بخش خصوصی تفاهمنامه های زیادی انجام می شود که باید این تفاهمنامه ها از سوی بخش خصوصی پیگیری شود تا به نتیجه برسد.

**افزایش جمعیت کم درآمد جامعه با تحریم ظالمانه

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت که تحریم باعث افزایش شفاف طبقاتی در جامعه شده است به طوری که جمعیت اقشار کم در آمد جامعه زیاد تر شد.

شافعی افزود : بخش زیادی از طبقه متوسط جامعه ایران به دلیل تحریم و کاهش درآمدها به طبقه پایین رفتند و بخشی از رکود اقتصادی موجود در جامعه نیز ناشی از پایین آمدن قدرت خرید این طبقه اقتصادی است.

وی اضافه کرد : اقشار کم درآمد ما خریدارن اصلی کالاهای داخلی هستند و به دلیل قیمت بالای کالای داخل و کاهش درآمد، این خریداران توانایی خرید ندارند و واحدهای ما با مشکل مواجه شدند.

وی دلیل اصلی بالا رفتن قیمت تمام شده کالا را ناشی از عقب ماندن واحدهای صنعتی ایران از تکنولوژی نوین به دلیل تحریم دانست و گفت باید در پسابرجام از این موقعیت مناسب برای نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتی سود ببریم و تجهیزات واحدهای صنعتی را نوسازی کنیم تا بتوانیم قیمت تمام شده کالا را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد : در شرایطی که قیمت کالاهای ایرانی بالا رفته و قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته، اکثر خانوارهای کم درآمد به سمت خرید کالاهای بنجل چینی روی آوردند.

** تجدید نظر در پرداخت تسهیلات 160 هزار میلیارد ریالی

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت که دولت باید برای پرداخت تسهیلات 160 هزارمیلیاردریالی رونق تولید به واحد های اقتصادی تجدید نظر کند.

وی اضافه کرد : باید این تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی پرداخت شود که تولیدات آنها در داخل و خارج خریدار داشته باشد.

شافعی اظهارداشت : برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی ما تولیداتی دارند که در بازار داخل و خارج خریدار ندارد و این واحدها باید از رده خارج شوند.

وی یادآور شد : پرداخت تسهیلات به این واحدهای صنعتی کمکی به رونق تولید و خروج از رکود نخواهد کرد و به بهتر شدن اوضاع این واحدها نیز منجر نمی شود.

وی پیشنهاد کرد تا دولت در کنار پرداخت تسهیلات برای رونق تولید و خروج از رکود به واحدهای صنعتی به کارکردهای بلند مدت برای کمک به این واحدها نیز برنامه ریزی کند.

** تایید کاهش 15 میلیارد دلاری قاچاق کالا

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با سیاست های دولت در برخورد با قاچاق کالا به نظر می رسد که حدود 15 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور کاهش یافت.

شافعی افزود : البته این روند برخوردی صرف نمی تواند کارساز باشد و دولت باید ریسک قاچاق کالا را به گونه ای در کشور افزایش دهد که قاچاقچیان نتوانند این کار را انجام دهند.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران صبح امروز پنج شنبه به منظور شرکت در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر مازندران به این استان سفر کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر