کد خبر 155818

هشدار معاون وزیر نسبت به بحرانی شدن وضعیت اشتغال

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اشتغال امروزه بزرگ‌ترین مشکل کشور است و اگر به آن بی‌توجهی شود می‌تواند به یک بحران تبدیل شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی منصوری  امروز (چهارشنبه) در سفر به شهرکرد در دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار به‌منظور اشتغال‌زایی و پایدارسازی شغل در کشور تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی باید متناسب با ظرفیت‌ها و مزیت‌های طبیعی و انسانی به‌عنوان اولویت اول هر استان و منطقه باشد، تصریح کرد: مطالعات اجرای طرح اشتغال‌زایی متناسب با مزیت‌های منطقه‌ای در ۲۰ استان آغاز شده و به زودی در چهارمحال و بختیاری نیز با مشارکت مردم، بخش خصوصی و بزرگان استان شروع می‌شود.

منصوری افزود: واحدهای اشتغال‌زای مبتنی بر مزیت‌های منطقه، هزینه اشغال‌زایی به مراتب کمتر و اشتغالی پایدارتر خواهند داشت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طرح بزرگ تولید پوشاک در کشور اجرا خواهد شد، گفت: پیش‌بینی ایجاد یک میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در زمینه پوشاک پس از اجرای این طرح وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اشتغالی که با تسهیلات آغاز می‌شود پایدار نیست، خاطرنشان کرد: ادامه روند احداث کارخانجات بزرگ و سنتی راهگشای اشتغال نیست و جنس اشتغال امروزه عوض شده است.

منصوری اظهار کرد: در برنامه پنجم توسعه توجه زیادی به اشتغال نشده بود اما در برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی همراه با اشتغال و با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دیده شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اشتغال امروزه بزرگ‌ترین مشکل کشور است و اگر به آن بی‌توجهی شود می‌تواند به یک بحران تبدیل شود.

وی در پایان گفت: تصمیم‌گیری برای اشتغال استان‌ها با مشورت با مسئولین استانی انجام می‌شود و اگر مسئولین استانی در این تصمیم‌گیری دخیل نباشند، برنامه موثر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • عباسعلی شمس
  ۰ ۰

  بسمه تعالی
  (( استفاده بهینه از سرمایه های ملی در جهت حل مشکلات اساسی کشور و حفظ آن برای نسل های آینده ))
  در راستای عملی نمودن اقتصاد مقاومتی و انجام بهترین راهکار پدافند غیر عامل در شرایط کنونی کشور باید مشکلات اساسی را شناسائی و نسبت به حل آن اقدام نمود.
  در حال حاضر دو مشکل اساسی جامعه عبارتند از رکود اقتصادی و بیکاری جوانان ( بویژه آقایان) که پیش زمینه مشکلات بسیار جدی و خود باعث ده ها مشکل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه است. در این خصوص با بودجه ماهیانه 4000 میلیارد تومان که می توان آن را به صورت کاهش هزینه های جاری، استقراض، اوراق بهادار اسلامی، اوراق مشارکت، تغییر در نرخ های انرژی، تخصیص بخشی از مالیات دریافتی، تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها ( که بخش عمده ای ازاین طریق تامین می شود)، تغییر در برخی مواد بودجه سالانه کشور، ایجاد صندوق های سرمایه گذاری و ... تامین نمود.
  بدیهی است که در این راستا مردم شریف و عزیز ایران اسلامی نیز در صورت وجود اراده جدی نسبت به موضوع، در حل آن مشارکت و در تامین بودجه فوق الذکر همکاری خواهند نمود.
  چنانچه بودجه مذکور تامین گردد 2 اقدام ذیل انجام خواهد شد.
  الف ) 75 % بودجه فوق به مصرف پروژه های عمرانی و یا اقدامات اصلاحی مورد نیاز اختصاص یابد. بدین معنی که هر روز یک پروژه 100 میلیارد تومانی در کشور افتتاح می گردد. که اثر مثبت روانی، اجتماعی و اقتصادی بر سایر موضوعات خواهد داشت.
  بدین شکل که مسئولین هر استان ( استانداران، فرمانداران، شوراها ) پروژه های مورد نیاز بر اساس شرایط هر منطقه را پیشنهاد نموده و سپس توسط کمیته ای تخصصی و ویژه پیشنهادات بررسی و مواردی که بیشترین توجیه فنی و اقتصادی ، بازدهی ، اشتغال زائی و بهره وری را به همراه دارند، اجرائی می گردد. این پروژها پس از بهره برداری می توانند به صورت شرکت سهامی عام و بر اساس قوانین بورس اوراق بهادار، اداره گردند. (پروژه های تامین و ذخیره آب حائز اولویت خواهند بود)
  ب ) 25 % بودجه فوق به جوانان تحصیل کرده ( آقایان ) که خدمت سربازی را به انجام رسانیده، دارای سایر شرایط عمومی بوده و در هیچ سازمانی تا کنون استخدام نشده اند، اختصاص یابد. شایان ذکر است بر اساس آمارهای استخدامی طی سنوات گذشته افراد فوق الذکر که شرایط لازم را دارند، حدود 000/000/1 نفر برآورد می گردند؛ که دولت باید برای این قشر کار ایجاد نماید.
  دولت می تواند با بودجه فوق (برای مدت محدود)، شبیه بیمه بیکاری، ماهانه به اندازه حداقل قانون کار به این افراد پرداخت و این افراد بصورت منظم و مستمر با هماهنگی یک دستگاه متولی، با شرکت در دوره های آموزشی (تخصصی و فنی، دوره های عمومی اخلاق، احکام، خانواده، ورزشی و ...) کار آمد شده و به مرور در پروژه های ایجاد شده در بند الف، به صورت دائم مشغول به کار گردند.
  نتایج : با این رویداد بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه حل شده و امید، نشاط، رونق اقتصادی و سرمایه گذاری جایگزین شده و سرمایه های ملی کشور مولّد و برای نسل های بعدی حفظ خواهد شد.
  سایر مزایا و نتایج عبارتند از:
  1- جوانان از خطرات مختلف اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی حفظ خواهند شد.
  2- با توجه به دریافت حقوق جوانان، زمینه برای ازدواج آنان فراهم می گردد و زمینه برای تقاضای مسکن و سایر لوازم مورد نیاز زندگی افزایش یافته و باعث رونق در اقتصاد خواهد شد.
  3- با توجه به چرخه اقتصادی کشور و فعال شدن پروژه های عمرانی سایر افرادی که از شغل خود بیکار شده اند مجدداً مشغول به کار خواهند شد و به تبع آن قشر وسیعی از افراد و امکانات کشور فعال شده و سایر سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز شروع به سرمایه گذاری و فعالیت خواهند نمود و سرمایه های ملی کشور (مولّد) باقی خواهند ماند.
  4- تسهیل ازدواج و تحکیم نهاد خانواده
  5- مشارکت اجتماعی و ارتقاء خودباوری و اعتماد به نفس
  6- آموزش جوانان و ارتقاء جایگاه آنان در موضوعات اجتماعی و مدیریتی
  7- اجرای سیاست های کلی اصل 44 و کوچک سازی دولت و تونانمند سازی مردم
  8- ارتقاء امنیت سرمایه گذاری و بهبود محیط کسب و کار
  9- گسترش آموزش های فنی و حرفه ای
  10- افزایش اشتغال بخصوص برای جوانان
  11- کاهش وابستگی به درآمد های نفتی
  12- تحکیم امنیت پایدار و انضباط اجتماعی
  13- حفظ منابع و سرمایه های ملی برای نسل های بعد
  14- پیشگیری از وقوع جرم و ایجاد زمینه لازم برای جرم زدائی
  15- تامین پدافند غیر عامل حیاتی و اساسی
  16- حفظ مشاغل موجود و گسترش و ايجاد مشاغل جديد
  17- افزايش توان پولي، مالي و اعتباري كشور
  18- افزايش درآمد هاي ناشي از ماليات و افزايش منافع جمعي مردم
  19- سالم سازي و تقويت فرآيند هاي توليد، توزيع و مصرف كشور
  20- تقويت بورس اوراق بهادار به واسطه افزايش تعداد شرکت های بورسی
  21- استفاده و بكارگيري سرمايه هاي خرد و كلان آحاد جامعه
  22- جلوگيري از انتقال سرمايه ها به خارج ازكشور بواسطه فراهم شدن زمينه هاي بكارگيري سرمايه ها در فرآيند توليد
  23- جذب سرمايه هاي خارجي
  24- مقابله با تحريم هاي اقتصادي سایر كشورها و افزايش توان اقتصادي
  25- كاهش وابستگي به درآمد هاي نفتي در مصارف جاري كشور و زمينه سازي سرمايه گذاري در آمدهاي نفتي
  26- كاهش صادرات مواد خام و بسترسازي ايجاد و افزايش ارزش افزوده بر روي مواد خام در كشور
  27- افزايش درآمد هاي دولت بواسطه افزايش فعاليت هاي اقتصادي و توليدي كشور
  28- كاهش نقش تصدي گري دولت بواسطه فعال شدن بخش هاي خصوصي و تعاوني و بنابراين شكل گيري براي طرح هاي عمراني و سرمايه
  29- گذاري هاي كلان ساختارهاي نظارتي دولت به عنوان وظيفه اصلي حوزه حاكميت
  30- شكوفا شدن استعدادهاي فردي، جمعي و سازماني در فرآيندهاي توليد
  31- توسعه نيروي انساني و افزايش توانمندي ها و مهارت هاي مورد نياز آن ها در عرصه هاي مختلف توليد
  32- استفاده بهينه از منابع انساني وتحقق شايسته سالاري در فرآيندهاي مختلف توليد و برقراري عدالت سازماني در حوزه نيروي انساني
  33- جلوگيري از مهاجرت افراد به شهرهاي بزرگ به واسطه فراهم شدن زمينه هاي توليد محلي و استفاده بهينه ازظرفيت ها وامكانات محلي و استاني در كشور
  34- جلوگيري از فرار مغزها به ساير كشورها بواسطه فراهم شدن امكان بكارگيري تخصص ها در بخش هاي مختلف توليدي كشور
  استفاده از نيروهاي انساني متخصص محلي
  35- بستر سازي توسعه پايدار در ابعاد خرد و كلان در بخش هاي ملي و محلي
  36- تقويت قدرت چانه زني نظام و كشور در عرصه هاي بين المللي در حوزه مسائل سياسي، اقتصادی و امنيتي
  37- اصلاح و بازسازي قوانين حوزه هاي اقتصاد و توليد به واسطه احساس نياز كشور به آن ها
  38- حذف بخش هاي زائد اداري و تلفيق و تركيب بخش هاي موازي در ساختارهاي اداري و توليدي
  39- كاهش مشكلات كارگري در سطح جامعه
  40- فعال تر شدن بخش هاي اداري و دولتي بواسطه درخواست هاي مستمر و دائمي بخش هاي توليد
  41- با توجه به موارد فوق گردش کار و گردش پول در جامعه افزایش یافته و موجب رونق اقتصادی و خروج از شرایط رکود می گردد.
  42- در صورت انجام موارد فوق و رونق تولید، سرمایه اقشار مختلف جامعه از بانک ها خارج شده و به سمت سرمایه گذاری در بورس و صنعت و تولید کشور روانه خواهد شد.
  43- چنانچه موارد فوق انجام گردد سایر بودجه های عمرانی و رفاهی کشور نیز به موضوع کمک نموده و موثرتر و کارآمدتر خواهند شد.

  و من ا... التوفیق
  عباسعلی شمس ...
  آبان ماه 1395