{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 155709

قربانی:اقدام عاجلی در راه رفرم پولی نیست

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه انجام رفرم پولی جزو برنامه‌های درازمدت بانک مرکزی است، گفت: چاپ اسکناس و مسکوک جدید، اصلاح نظام حسابداری و قوانین، پیش‌نیازهای حذف صفر از پول ملی است.

 پیمان قربانی در جمع خبرنگاران از برنامه دراز مدت بانک مرکزی برای حذف صفر از پول ملی خبر داد و گفت: رفرم پولی چند سال پیش مطرح شد و تا حد زیادی نیز پیش رفت اما به دلیل شرایط تورمی، متوقف گردید.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر،معاون بانک مرکزی افزود: در مباحث پیش‌روی بانک مرکزی، موضوع رفرم پولی قرار دارد و مطالعات مفصلی در این زمینه  به انجام رسیده اما پیش‌نیازهایی دارد که حتماً باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بدون شک در آینده کشور نیاز به رفرم پولی دارد، ولی اینکه هم‌اکنون برنامه‌ای وجود داشته باشد که در اسرع وقت اجرایی گردد، این‌طور نیست.

به گفته قربانی، موضوع ثبات اقتصادی و آمادگی گسترده‌ای برای اجرای تغییر شکل پولی لازم است به نحوی که باید چاپ اسکناس و مسکوک جدید صورت گرفته و نظام حسابداری کشور و قوانین اصلاح شود؛ به هر حال اجرای این سیاست، مجموعه پیش‌نیازهایی دارد که البته زمانبر است و اگر لازم باشد بانک مرکزی در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

معاون بانک مرکزی ادامه داد: اقدام عاجل برای حذف صفر از پول ملی در دستور کار نیست.

حسین قضاوی معاون وزیر اقتصاد دیروز خبر از برنامه دولت برای حذف صفر از پول ملی داده بود.

ارسال نظر

 • مردمپرست
  ۳ ۰

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.
  ...

  مردم عزیز ایران,از ارزش پول ملیتان در مقابل این دلالان و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  مردم حمایت و همت کنید.....

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ... ینی دقیقاً میخواد بجای حل مسئله صورت مسئله رو پاک کنه

 • محمد
  ۰ ۰

  اصلاح واحد پول ملي كاري است كه در هر حال بايد صورت پذيرد. زود تر يا ديرتر. در سالهاي آخر دولت اصلاحات اين بحث شروع شد و تا سالهاي اوليه دولت احمدي نژاد ادامه يافت و بعد به بوته فراموشي سپرده شد. در آن سالها حذف چهار صفر قدري براي بعضي ثقيل مينمود ولي حال كه با حذف چهار صفر يك واحد پول ما كمتر از يك سوم دلار ارزش خواهد داشت. اگر قرار است كاري صورت گيرد بايد حتما دراز مدت درنظر گرفته شود كه ده سال بعد نخواهند باز هزينه كنند و وقت و منابع و ... را ضايع كنند. در حال حاضر عوام به اسكناس هزاري تومان خطاب ميكنند. پس حذف چهار صفر در كاربرد عموم مشكل مفهومي ايجاد نميكند. براي جزء واحد پول نيز همان نام ريا ل را انتخاب كنند و ارزشآن برابر ده تومان فعلي در نظر گرفته شود. در حال حاضر با ده تومان هيچ كالايي قابل خريد نيست بنابراين براي عموم اين نيز منطقي و قابل قبول خواهد بود. به اين ترتيب صد ريا ل برابر يك تومان جديد خواهد بود. تنظيم صورتهاي مالي شركت ها هم به اين ترتيب راحت تر خواهد بود تا حذف سه صفر. مسكوكات هم با نگاهي به تجربه كشورهاي ديگر به راحتي قابل انجام خواهد بود. اينجانب هر موقع اين بحث مطرح شده اين روش را به تفضيل توضيح داده ام. ولي گويا آنها كه حقوق اين كار را ميگيرند از تجربه كافي برخوردار نيستند و براي مطرح كردن خود راه هاي غير منطقي ارائه ميدهند كه چيزي جز سعي و خطا نيست. باز هم مصرانه خواهش ميكنم كار را انجام دهيد و درست هم انجام دهيد. وضعيت واحد پول اين كشور بسيار حالت بدي پيدا كرده...

  • هادی
   ۰ ۰

   عزیزم فقط برداشتن صفر به هیچ وجه چاره گشا نیست تازمانیکه تورم لجام گسیخته و اقتصاد ناپایدار جو حاکم بر جامعه است چراکه اگر امروز سه تا صفر برداریم فردا بایستی دهها صفر از پول ملی حذف کنیم و خودمونو گول بزنیم که پول ملیمون تقویت شده!!! درحالیکه اینکار فقط پاک کردن صورت مساله است و دوای کار نخواهد بود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری