{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 152841

رسوب شیرین پول دولتی‌ها دربانکها

بررسی تعداد و مانده حساب‌های دولت نزد نشان می‌دهد بانک‌ها به این راحتی‌ها حاضر نیستند از رسوب پول در حساب‌های دولتی دست بردارند.

اگرچه شورای پول و اعتبار در جلسه اخیر خود از دست اندرکاران طرح انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی تقدیر کرده است اما تأکید شورا بر تسریع در اجرای این طرح در ادبیات اقتصادی ایران به معنای وجود مشکلات فراوان است؛ مشکلاتی با توجه به اهمیت رسوب پول در حسابهای دولتی برای بانکها کاملا قابل پیش بینی بود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،اجرای طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی، اثر وسیع و عمیقی بر شفاف‌سازی و نظارت کامل خزانه‌داری کل کشور بر دریافت‌ها و پرداخت‌های دولت، دسترسی حداکثری و به موقع دولت به درآمدهای خود، جلوگیری از سوء‌استفاده از منابع دولت دارد و اثرات سوء رسوب این وجوه در بانک‌های تجاری بر کارآیی سیاست‌های پولی را رفع می‌کند.

طرح ملی انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی با توجه به ابعاد گسترده و متعدد حساب‌های مورد نظر، طرحی حاکمیتی بشمار می‌آید و توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی در دست اقدام و پیاده‌سازی است. این طرح به استناد اصل 53 قانون اساسی، مواد 10 و 12 قانون پولی و بانکی، 76 قانون محاسبات عمومی، 22 قانون عملیات بانکی بدون ربا، 5 آیین‌نامه اجرایی فصل پنجم قانون عملیات بانکی بدون ربا و با توجه به مفاد ماده‌ 94 قانون برنامه پنجم توسعه‌ کشور و دستورالعمل مربوطه در مهر ماه سال 91 یعنی 4 سال پیش به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است.

آغاز پس از 4 سال

اگرچه این طرح حدود 4 سال قبل مصوب شده بود اما تابستان امسال بود که مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند با آماده شدن زیرساخت‌های لازم، تمام حساب‌های دولتی از بانک‌ها به بانک مرکزی منتقل می‌شود. زیرساخت مورد اشاره بانک مرکزی همان سامانه نسیم است که بانک مرکزی تلاش کرد با طراحی و ایجاد آن بسترهای لازم برای انتقال حساب‌های دولتی را فراهم آورد. با این سامانه انتقال و ساماندهی تمای حساب‌های خزانه‌داری‌کل نزد بانک مرکزی میسر می شود.

قبل از عملیاتی شدن سامانه نسیم بانک مرکزی اطلاع کافی از تعداد حساب های سپرده ای واحدها نزد بانکها نداشت و روشی نیز برای کنترل آن ها توسط خزانه داری کل و بانک مرکزی طراحی نشده بود. لذا اگر بانک گزارشی از نوع و ماهیت حساب‌های دولتی نزد خود ارائه نمی داد، بانک مرکزی بجز بازرسی های حضوری، راهی برای پی بردن به این حساب‌ها نداشت. ازاین رو به علت گستردگی دستگاه‌های دولتی و شعب بانک‌های دولتی و خصوصی در سراسر کشور، بخشی از حساب‌های دولتی به بانک مرکزی گزارش نمی شد و بدین ترتیب این بخش از وجوه بودجه عمومی دولت به عنوان سپرده غیردولتی نزد بانک‌ها رسوب می کرد و بانک با اتکا به این منابع، امکان خلق اعتبار می‌یافت.

بانک

این رسوب شیرین

بررسی تعداد و مانده این حساب‌ها نشان می‌دهد بانک‌ها به این راحتی‌ها حاضر نیستند از رسوب پول در حساب‌های دولتی دست بردارند.

تازه‌ترین گزارش درباره تعداد و مانده حساب‌های دولتی نزد شبکه بانکی به پایان شهریور سال 93 بازمی‌گردد. بر اساس این گزارش در مجموع بیش از 214 هزار فقره حساب متعلق به دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی در بانک‌های دولتی و غیردولتی وجود دارد. تعداد این حساب‌ها در بانک‌های غیردولتی حدودا 7.5 درصد کل حساب هاست، در حالی که مانده این حساب ها در بانک های غیردولتی، حدود 37.5 درصد مانده کل حساب ها را به خود اختصاص داده است.

این امر نشان می دهد اغلب حساب های متعلق به دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی که دارای گردش حساب بیشتر و به تبع مانده حساب بالاتری هستند، نزد بانک های غیردولتی نگهداری می شود. در واقع میانگین مانده حساب‌های دولتی نزد بانک‌های غیردولتی معادل 8436 میلیارد ریال است که بیش از 7.6 برابر میانگین مانده حساب‌های دولتی نزد بانک‌های دولتی است.

اغلب وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی حساب‌های خود را نزد بانک‌های دولتی نگهداری می‌کنند. یعنی حدود 96 درصد از این حساب‌ها از حیث تعداد و حدود 77 درصد از مانده حساب های مذکور نزد بانک‌های دولتی نگهداری می‌شود.

مؤسسات دولتی که صرفاً شامل سازمان صنایع دفاع و سازمان بنادر و دریانوردی می‌شود بیش از نیمی از حساب‌های خود از حیث تعداد و بیش از 75 درصد از مانده حساب‌های خود را نزد بانک‌های غیردولتی نگهداری می‌کنند.

نهادهای عمومی دارای ردیف بودجه، هر چند کمتر از نیمی از حساب های خود از نظر تعداد را نزد بانک های غیردولتی نگهداری می کنند اما مانده حساب های این نهادها نزد بانک های غیردولتی حدودا 1.4 برابر مانده حساب ها نزد بانکهای دولتی است. به عبارت دیگر، حدود 60 درصد از مانده حساب های این نهادها نزد بانک های غیردولتی نگهداری می شود.

بانک

نهادهای عمومی بدون ردیف بودجه که شامل استان ها، برخی صندوق های بازنشستگی و نهادهای انقلاب اسلامی می شود، بخش عمده حساب های فعال خود را نزد بانک های غیردولتی افتتاح کرده اند. از حیث تعداد، بیش از 80 درصد و از حیث مانده حساب، بیش از 98 درصد از حساب های نهادهای عمومی غیردولتی فاقد ردیف بودجه، نزد بانک های غیردولتی نگهداری می شود.

ارسال نظر

 • مردمپرست
  ۳ ۱

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.

  گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی و دولت است...!!!

  مردم عزیز ایران,از ارزش پول ملیتان در مقابل این دلالان و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدارشوید

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  • ناشناس
   ۴ ۴

   برادر من همین الانم قیمت ریال بیشتر از ارزش واقعی اون هست و تو اینده بازم قیمت ریال افت خواهد کرد فقط ایکاش این شیب ملایم میشد نه اینکه مثل زمان دولت قبلی یک شبه ره 10 ساله رو برن.
   این حرف شما که کپی پیست میکنین تو تمام پستها خیلی حرف کلی هست و توش خطر استفاده از موقعیت حس میشه.برخی حرفا در ظاهر به نفع مردمه ولی سود اصلیش به جیب رانت خاران میره.
   درستش اینکه حرف حساب بزنیم نه شعاری که معلوم نیست چه هدفی پشتش هست.
   اگر سیستم بانکی اصلاح بشه و شفافیت اقتصادی باشه حتی اگر یک شبه ارزش پول باز هم کمتر بشه ارزش داره چون جلوی ضررهای اتی گرفته میشه و میشه برای اینده نقشه کشید.ولی با این سیستم فاسد و مشکل دار هر روزمون بدتر از دیروزمون میشه حتی اگه ثبات یک قیمت کاذب رو داشته باشیم.

  • مردمپرست
   ۰ ۰

   آقای کارشناس,ناشناس..اگر شما راه و پیشنهاد یا شعار بهتری برای از بین بردن فقر و گرانی و بدبختی مردم ایران دارید بیان کنید....,نه این که ایراد بگیرید و نظر منفی,بی دلیل,مطرح کنید, به راه یا شعاری که از حق و حقوق مردم دفاع میکنه....
   اگر ارزش پول ایران بالا بره و افزایش پیدا کنه, منفعت و سودش به جیب 90% مردم ایران میره , قدرت خریدشون میره بالا و ثروت به زندگیشون میاد و برای تامین معیشت زندگی مشکل کمتری خواهند داشت ....ولی اگر کاهش پیدا کنه سودش تو جیب کسایی خواهد رفت که مردم ایران رو به این روز انداختن ...مردم ایران با کاهش ارزش پولشون بدبخت شدند و به ذلت و فقر مالی رسیدند و غارت شدند .....
   سعی نکنید الگو اقتصادی رو از چین کپی کنید...سعی کنید از کشورهای الگو بگیرید که اقتصاد اول دنیا و چین رو هدایت میکنند....
   آنقدر بدبخت شدیم که برادران افغان ما هم به پول ما دهنکجی میکنند....

 • فرد عادی
  ۲ ۱

  برادر من همین الانم قیمت ریال بیشتر از ارزش واقعی اون هست و تو اینده بازم قیمت ریال افت خواهد کرد فقط ایکاش این شیب ملایم میشد نه اینکه مثل زمان دولت قبلی یک شبه ره 10 ساله رو برن.
  این حرف شما که کپی پیست میکنین تو تمام پستها خیلی حرف کلی هست و توش خطر استفاده از موقعیت حس میشه.برخی حرفا در ظاهر به نفع مردمه ولی سود اصلیش به جیب رانت خاران میره.
  درستش اینکه حرف حساب بزنیم نه شعاری که معلوم نیست چه هدفی پشتش هست.
  اگر سیستم بانکی اصلاح بشه و شفافیت اقتصادی باشه حتی اگر یک شبه ارزش پول باز هم کمتر بشه ارزش داره چون جلوی ضررهای اتی گرفته میشه و میشه برای اینده نقشه کشید.ولی با این سیستم فاسد و مشکل دار هر روزمون بدتر از دیروزمون میشه حتی اگه ثبات یک قیمت کاذب رو داشته باشیم.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری