{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 152365

در گفت و گو با اقتصاد آنلاین عنوان شد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت به جای روبرو شدن با معضل معوقات بانکی، با باز گذاشتن دست بانک ها در جذب سپرده های گران و کاهش نرخ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی، به نوعی از مشکل اصلی طفره رفته است.

محمود باقری- دو سال قبل در مهرماه 93 نسبت به موضوع معوقات بانکی و نقش حیاتی آن برای اقتصاد ایران هشدار داده شد که حل شدن موضوع معوقات بانکی و بازپس گیری پول سپرده گذاران از بدهکاران بانکی اگر نگوییم موثرتر از رفع تحریم های بین المللی باشد، ولی کمتر از آن نیز نیست.

در همین ارتباط یک کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با اقتصاد آنلاین گفت: متاسفانه طی دو سال اخیر به نظر می رسد دولت به جای روبرو شدن با معضل معوقات بانکی، با باز گذاشتن دست بانک ها در جذب سپرده های گران و کاهش نرخ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی، به نوعی از مشکل اصلی طفره رفته است.

دست های نامرئی آدام اسمیت بسته هستند

علی شهبندیان با این عبارت «دست های نامرئی آدام اسمیت در بحران بانک ها بسته است» عنوان کرد: به نظر می رسد اشتباه دولت این است که فکر می کند باید به دست های نامرئی بازار اعتماد کرد.  منظور از دست های نامرئی بازار تعادل خود به خود بازارها است که توسط آدام اسمیت و در نظریه بازار آزاد مطرح شد.

وی افزود: باید توجه داشت که پیش فرض این است که این بانک ها رتبه بندی شده اند و مردم ریسک بانک های مختلف رو می شناسند اما چون در ایران این اتفاق نیفتاده در نتیجه بانکی که وضعیت بدتری دارد، نرخ بالاتری را ارایه می دهد. سوال اینجاست که بانکی که برای مثال 600 میلیارد تومان سرمایه آورده است و 13 هزار میلیارد تومان پول از مردم گرفته آیا برایش فرقی دارد با یک میلیارد تومان زیان ورشکست شود یا هزاران میلیارد تومان زیان؟

این کارشناس بازار سرمایه با طرح پرسشی در این زمینه اظهار کرد:: وقتی در اثر اشتباهات گذشته آن 600 میلیارد تومان اولیه از بین رفت بانک چه اقدامی خواهند کرد؟

آیا باید اعلام ورشکستگی کند و به غیر از آن 600 میلیارد تومانی که از بین رفته است، مابقی پول سپرده گذاران را باز گرداند؟ آیا اینکه باید به امید بهبود شرایط، همچنان سپرده با نرخ بالا از مردم جذب می کند تا سود سپرده های قبلی را بدهد و از ورشکستگی فرار کند. این کار در مدت کوتاهی باعث می شود علاوه بر سرمایه اولیه، بخش زیادی از سپرده مردم نیز از بین برود.

به گفته وی آنچه که مشخص است اینکه برخی بانک ها مدت ها است که راهکار دوم را برگزیده اند. در چنین شرایطی اعتماد کردن به دست های نامرئی بازار ممکن است خیلی دیر و پس از فاجعه جواب بدهد.

راهکار چیست؟

شهبندیان در ادامه با اشاره به راهکارهای موجود در این زمینه عنوان کرد: هم اکنون تنها راهکار این است که دولت و بانک مرکزی با مردم صادق باشند. ورشکستگی نیز جزئی از ساز و کارهای بازار است و نباید به مردم اطمینان واهی داد که هیچ بانکی ورشکست نخواهد شد. علاوه بر این یک پیشنهاد عملی وجود دارد که شاید بتواند به پایان رقابت مخرب بانکها برای جذب سپرده کمک کند.

پیشنهاد عملی برای پایان دادن به رقابت مخرب بانکها در جذب سپرده

وی پیشنهاد کرد: هر بانک حساب سپرده ای ویژه و اولویت دار در اختیار سپرده گذاران قرار دهد. این حساب سپرده ویژه و اولویت دار دارای ویژگی های دو گانه است.

نخست اینکه نرخ سود تضمین شده این حساب معقول باشد و در محدوده نرخ تورم باشد تا با سود واقعی که در اقتصاد ایجاد می شود همخوانی داشته باشد.

و در گام دوم باید این حساب اولویت دار باشد بدین معنی که بانک تضمین بدهد این وجوه را به صورت اولویت دار و به متقاضیان کم ریسک تسهیلات بدهد و در صورت ایجاد بحران در آن بانک، این سپرده ها در اولویت تسویه وجوه هستند.

همچنین بهتر است دولت وارد بازی تامین مالی با نرخ های غیر معقول نشود و به جای آن سعی کند با روش هایی مشابه آن چه در بالا گفته شد مردم را به نرخ واقعی سود در کشور عادت دهد.

ارسال نظر

 • مردمپرست
  ۸ ۵

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی ...بلاخره در دنیا اول شدیم و میمانیم.

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.
  گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی و دولت است.

  مردم عزیز ایران,از ارزش پول ملیتان در مقابل این دلالان و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدارشوید

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  • ناشناس
   ۴ ۶

   آقای مردمپرست لطفا یه نظر جدید بگید. تقریبا هر خبری درباره بانکها هست شما این کامنت رو کپی میکنید. با تشکر

  • tv
   ۰ ۰

   بابا ارزشش خیلی وقته رفته زیر سوال نقدینگی 1099 هزار میلیاردی ... مشخصم نیست کی سیتم مالی اعلام ورشکستگی کنه ... دکتر احمد نژاد تو8سال نقدینگی 150 هزار میلیاردی رو کرد 450 هزار در آخر دورش . فعلا هم که مشخصه از کجا رفته به کجا اونم تو 3 سال ...

 • ناشناس
  ۲ ۰

  میشه بجای خودرو فراری چنتا اقتصادان وارد کنید.در ایران اقتصاد هم در تحصیلات دارای گرایش مختلف است و حرف هم را نمی فهمند. چه خواسته متولیان اقتصادی کشور
  که مولتی مدیای اقتصاد هستند.

 • حسینقلیخان
  ۱ ۰

  وقتی ریال ایران (پهن تاریخی) زیر 20 درصد سود داشته باشد مردم اینقدر هالو نیستند که سرمایه خود را به صورت ریال سپرده کنند .
  من سپرده گذاران کلانی سراغ دارم که جدیدا" ربه دنبال گرفتن تسهیلات هستند این یعنی علامت گران شدن ارز و طلا در ماههای اینده . قرار نیست که مردم همیشه... باشند....

 • خسرو
  ۲ ۰

  منتظر دستهای نامرئی بازار باشید تا بدلیل افزایش لجام گسیخته حجم پول باعث انفجار تورم و افزایش دارایی های منجمد شده بانکها شود و نه تنها بانکها ورشکست نشوند بلکه با یک سود بالا از این کارزار خارج شوند. فراموش نکنید مالکین و سهامداران عمده بانکها چه کسانی هستند ؟!؟!؟!؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا بالاخره یکی حرف حساب زد ، به نظر من مگه میشه گفت که بانک ها خود سر این کار رو میکنند ،بانک مرکزی دست بانک ها رو تو چاپ پول باز گذاشته ، جالب این که خود دولت هم میدونه که داره چی کار با اقتصاد میکنه ، توی این 3 سال دولت خیلی از مردم به فقر کشیده شدند خدا به فریاد مردم برسه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری