کد خبر 150552

طیب نیا: غرب به تعهدهای بانکی در قبال ایران پایبند باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای ایتالیایی خود، نسبت به کندی روند انجام تعهدات غرب در موضوع همکاری بانک های بزرگ با نظام بانکی ایران انتقاد کرد و پایبندی غرب به تعهدهای خود را خواستار شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «علی طیب نیا» که برای شرکت در نشست سالیانه بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود، در این دیدار یادآوری کرد بهبود روابط ایران و غرب به سود تمام کشورها خواهد بود و گفت: ارتقای امنیت و ثبات در منطقه پرآشوب خاورمیانه بدون نقش آفرینی محوری ایران امکانپذیر نیست. 

این مسئول تاکید کرد ایران می داند چه رسالت سنگینی بر عهده گرفته است و همچنین می داند غرب این موضوع را بخوبی درک کرده است. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ما بر این باوریم که اکنون دوره پسا مذاکره است و باید اراده جمعی ما به اجرای توافق ها معطوف شود؛ هدفی که ما بدان پایبندیم اما طرف مقابل سرعت لازم را در انجام تعهدات ندارد. 

طیب نیا گفت: ما بر اساس شرایط کشور و با رویکرد انتقال دانش و فناوری پیشنهادهای ارایه شده کشورهای مختلف مانند ایتالیا را بررسی می کنیم. 

به گفته وی، ما بر این باوریم که ایتالیا علاقه مند همکاری با ایران است اما انتظار داریم در رفع موانع همکاری نیز با جدیت و توان بیشتری گام بردارد.

شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر