{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 145713

وقتی هر لیتر بنزین سه تومان قیمت داشت!

اهمیت هزار تومان در زندگی سی سال پیش ایرانیان چه بود؟ قدرت خرید هزار تومان در بازار ایران چقدر بود؟

 به یاد دارید در سال 1366 با هزار تومان چه میزان کالا می توانستید بخرید؟ 50 سیخ کباب یا بیش از 30 دیزی آماده ، شاید قدرت خرید سی سال پیش یک هزار تومان برای ایرانیان امروز،کمی رویاگونه و دور از ذهن به نظر برسد . به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، تورم در سال های اخیر جزئی جدا نشدنی از اقتصاد ایران بوده است به طوری که در این سال ها ارزش پول ایران به دلیل تورم غالبا دو رقمی به شدت تنزل کرده است . هزار تومان در سال 1366 بخش مهمی از حقوق ماهیانه افراد را به خود اختصاص می داد .  در این مقطع زمانی حداقل دستمزد تعیین شده در هر ماه 2280 تومان بود که این رقم می توان اهمیت هر هزار تومانی را در زندگی سی سال پیش ایرانیان دریافت .

بی اغراق این پول کفاف هزینه های 15 روز از زندگی خانوار ایرانی را می داد، خانواری به مراتب پرجمعیت تر از خانوارهای امروز ایرانی . در سال 1395 حداقل دستمزد 812 هزار و 165 تومان است به این ترتیب هزار تومان یک هشتصد و دوازدهم حداقل دستمزد محسوب می شود.

اگر رقم دریافتی هر فرد مجرد را مبنا بگیریم این نسبت متفاوت می شود چرا که دریافتی کارگر مجرد حداقل 972 هزار تومان است .  در سال 1366 هر دلار در حدود 99 تومان بود به این ترتیب هر یک هزار تومان با حدود 10 دلار برابری می کرد این در حالی است که در شرایط کنونی هر دلار در حدود 3500 تومان در بازار آزاد قیمت دارد .

این گزارش به شما نشان می دهد هزار تومان قدرت خرید چه حجم کالایی را در برخی اقلام داشت .

 بلیت سینما

 قیمت بلیت سینما در این سال 15 تومان بود . به این ترتیب هر هزار تومان می توانست 66 نفر را راهی سینما کند . در حال حاضر بلیت سینما  بین 5 تا 15 هزار تومان در روزهای عادی و نیم بها قیمت دارد .

بنزین

 هر لیتر بنزین در سال 1366 برابر با سه تومان قیمت داشت . به این ترتیب هزار تومان قدرت خرید 333 لیتر بنزین را داشت . در حال حاضر هر هزار تومان با قیمت یک لیتر بنزین در کشور برابری می کند .

قیمت طلا

 هر هزار تومان اندکی کمتر از قیمت یک گرم طلا بود . هر گرم طلا در این سال 1212 تومان بود . در حال حاضر قیمت هر گرم طلا به حدود 113 هزار تومان رسیده است .

دلار

 هر دلار در سال 1366 در بازار آزاد حدود 99 تومان قیمت داشت به این ترتیب هر هزار تومان قدرت خرید بیش از 10 دلار را دارا بود. هر دلار در حال حاضر بیش از 3500 تومان قیمت دارد .

 کباب کوبیده و دیزی

 هر سیخ کباب کوبیده در این سال 20 تومان قیمت داشت . طبق بخشنامه استانداری در سال 1366 هر دیزی با مخلفات نیز حدود 30 تومان قیمت داشت . به این ترتیب با هر هزار تومان امکان خرید 50 سیخ کباب کوبیده فراهم بود و هزار تومان به اندازه 33 دیزی با مخلفات می ارزید.

 تخم مرغ

 هر شانه تخم مرغ در این سال 40 تومان قیمت داشت به این ترتیب با هزار تومان می شد 25 شانه تخم مرغ خرید . هر تخم مرغ در حال حاضر  حدود 350تومان قیمت دارد .

هزار تومانی در سال 1366 درشت ترین پول ایران محسوب می شد. همین یک اسکناس هزینه نیمی از ماه را برای یک خانوار تامین می کرد در حالی که این روزها 10 هزار تومانی ، درشت ترین اسکناس ایران نمی تواند حتی خرید یک روز زندگی ایرانی را تامین کند از این روست که چک پول در بسیاری از موارد جایگزین پول نقد مورد نیاز در ایران شده است . باید توجه داشت کارت های اعتباری در این سال ها به شدت جای پول نقد را در مراودات مالی روزمره گرفته اند .

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴۵ ۲

  چی اومد بر سر مردم

  • مردمپرست
   ۱ ۰

   متاسفانه این مملکت درست بشو نیست... مردم بی تفاوت هم , حقشون همینه...
   به نظر من اگر چندتا بمب اتم اینجا منفجر بشه, شاید مردم به خواب رفته ما, مثل مردم ژاپن از خواب بیدار بشن...

 • ناشناس
  ۲۲ ۱

  خیلی عالی بوده

 • حسین*
  ۷ ۱۳

  البته در شرایط معقول تورم وجود دارد. ولی نه دیگه تا این حد..
  ...

 • ناشناس
  ۴۷ ۰

  فکر کنید 29 سال بعد با یک میلیون تومان فقط یک کیلو سبزی می خریم.

 • امیر
  ۲۵ ۲

  29 سال بعد هم به این قیمتهای امروز تعجب میکنیم

 • ناشناس
  ۴۹ ۷

  بلایی که در دو دوره دولت معجزه هزاره سوم احمدی نژاد (پاکدست ترین دولت در طول تاریخ البته به زعم خودش ولی در واقع دزدترین دولت در طول تاریخ ) بر سر اقتصاد و پول ملی آمد شاید به جرأت میتوان گفت در هیچ دوره ای نیامده است.

 • ناشناس
  ۲ ۳

  تورم ابزار عدم پیشرفت و عدم بهروری و عدم برنامه ریزی کلان کشور است. و این در سالیان دراز بصورت مصنوعی بطور فاحش وجود داشته. نبایستی به تورم خندید. سلاحی است بر بلا تکلیفی ملتی. تورم تا حدود یک تا دو درصد در سال انگیزه بوجود می اورد. اما بیش ازان بازدارندگی و بلاتکلیفی و البته رانت و عادت به درامد تورمی که خود از مولد بودن و پیشرفت جلو گیری میکند. هم به ضرر دولت متعهد است وهم به ضرر عموم. عوارض ان یک پیوستگی دراز مدت بحران را تحمیل میکند. که انفعال نتیجه ان خواهد بود. نوع تفکر و عملکرد مردم میتواند تولید محور و ضد تورم باشد.

 • ناشناس
  ۲ ۱۰

  با این اعداد و مثالهای مقاله ، حداقل دستمزد سال 66 در حدود 23 دلار بوده و الان 232 دلار شده. پس نتیجه بگیریم درامد 10 برابر شده؟

  • مهدی
   ۴ ۰

   نه برادر خود دلارم ارزشش از اون موقع یک چهارم شده

 • حسن ص
  ۴ ۰

  سال 1366من داشتم به جبهه ميرفتم دقیقاً یادم یه پورس چلو قیمه در راه آهن تهران خوردم چهل تومان و یک کمپوت گیلان بیست تومان خریدم.

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  بله درامد 10 برابر شده حدودا ولی متاسفانه تورم هم تقریبا 35 برابر شده

 • ناشناس
  ۱ ۱

  1396 $=9900

 • ناشناس
  ۴ ۰

  هرچی به مغزم فشار اوردم نتونستم معنی پنج تومان ، سی تومان و... رو بفهمم .به خدا جدی می گم.واحد پول ما الان نه ریال هست و نه تومان.واحد پول ما همین هزار تومان هست.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بلایی که دوران پاکدستان به سر ما ملت اورد در دوران مغول نیومد . قبض اب اومده 99 هزار تومن اب مصرفی 40 هزار باقیش مخلفات . فردا هم یارانه واریز میشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سال 66 هم تورم کمر مردم رو می شکست من بچه بودم چهارم ابتدایی درس می خوندم بعلت مسایل و مشکلات جنگ

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری