{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 140990

یک اقتصاددان می‌گوید:در کشوری مثل ایران با تعاریف متداول از خط فقر که بین سه تا پنج دلار در روز است، سطح فقر کمتر از ۱۰ درصد است که دستاورد نسبتاً خوبی در مبارزه با فقر است.

جواد صالحی اصفهانی که درباره نسبت فقر و برابری سخن می‌گفت، در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌های بانک جهانی برای کاهش فقر باعث بهبود وضعیت نابرابری نمی‌شود؟ گفت: خیر. فقر مربوط به دهک‌های پایین درآمدی است. در کشوری مثل ایران با تعاریف متداول از خط فقر که بین سه تا پنج دلار در روز است، سطح فقر کمتر از 10 درصد است که دستاورد نسبتاً خوبی در مبارزه با فقر است، ولی در مورد نابرابری چیزی به ما نمی‌گوید. برای اندازه‌گیری نابرابری باید آن 90 درصد بقیه را هم مدنظر قرار داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از هفته نامه تجارت فردا، این اقتصاددان افزود: قسمت مهمی از نابرابری بین طبقه متوسط و طبقه بالاست که منجر به ایجاد چالش‌های اجتماعی و سیاسی می‌شود. تعداد افراد فقیر در ایران کم اما در مقابل طبقه متوسط بسیار گسترده است. طبقه متوسط میل به پیشرفت دارد. طبقه متوسط وضع خود را با دهک‌های بالا مقایسه می‌کند و چنانچه ببیند که وضع آنها به سرعت در حال بهتر شدن است اما در وضعیت آنها تغییری ایجاد نمی‌شود، به همان اندازه احساس بیزاری از نظام اقتصادی پیدا می‌کند که طبقه فقیر. فقر و نابرابری هر دو به شکل توزیع درآمد ارتباط دارند اما فارغ از آن ارتباط زیادی با یکدیگر ندارند. به ویژه در خصوص شکل‌گیری فقر و نابرابری و راه‌های کاهش آن تفاوت زیادی وجود دارد.

وی تصریح کرد: نابرابری مربوط به ارتباط طبقه مرفه، طبقه متوسط و طبقه پایین با یکدیگر است اما فقر فقط به طبقه پایین جامعه مربوط می‌شود. برای همین اگر فقط به کاهش فقر توجه شود و نابرابری مغفول بماند، مشکلات اجتماعی زیادی شکل می‌گیرد. طبقه متوسط از نابرابری اجتماعی رنج می‌برد و حاضر به تحمل این نابرابری نیست. در واقع نابرابری مساله پیچیده‌تری نسبت به فقر است. فقر در تمام جوامع وجود دارد و نمی‌توان جامعه بدون فقر را متصور شد. چون همواره یک عده از مردم به دلایل مختلفی قادر به کارکردن و رقابت کردن در بازار نیستند. ممکن است افرادی به دلیل نقص فیزیکی و جسمی یا ناتوانی از کسب درآمد محروم بمانند یا افرادی که در دوران جوانی پس‌انداز نکرده‌اند در دوران سالمندی در دام فقر گرفتار شوند. به همین دلیل فقر در بطن همه جوامع وجود دارد و جامعه برای این افراد باید فکری بکند.

وی متذکر شد:اما مساله توزیع درآمد یک مساله پیچیده‌تر و مربوط به تمام نظام اقتصادی است. از این‌رو حل آن هم بسیار پیچیده‌تر است. برای کاهش فقر می‌توان برنامه‌هایی مانند تامین اجتماعی یا نظام خیریه و صدقه مانند کمیته امداد در ایران اجرا کرد. این راه‌حل‌ها نسبتاً معقول و بسیار آسان‌تر از راه‌های بهبود توزیع درآمد است. برای همین هم فکر می‌کنم جوامعی مثل ایران که در کاهش فقر موفق بوده‌اند لزوماً در بهبود توزیع درآمد موفق نیستند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  یه سری به کمیته امداد و مراکز خیریه بزن دستت میاد

 • کارشناس اقتصادی اجتماعی
  ۱۵ ۲

  ... در مملکتی که در آمد زیر 3 میلیون تومان زیر خط فقر قلم داد می شود .. و 90 درصد کارمندان دولت و بخش خصوصی زیر 3 میلیون تومان حقوق می گیرنند .. نشان از 80 تا 85 درصد زیر خط فقر می دهد.. این آقای اصفهانی چگونه به این نتیجه رسیده.. و از کجا آمار می گیرد آلله العلم

  • مردمپرست
   ۱۶ ۱

   ... یک نگاه آگاه و بیدار به این جامعه
   بنداز ید,میبینید که پر از فقر مالی , فکری, فرهنگی و آموزشی, روانی,فقر غذایی فقر سلامت و درمان...و و و ...دیگه کجاشو بگم.
   بعد آقا میگه 10% ...خنده داره.
   آره اگر با کشور افریقایی مثلا اتیوپی مقایسه کنیم وضعمون خوبه ,ولی چرا با این همه ثروتی که ما در کشور داریم باید اینطوری مقایسه و کنیم ...درد اینجاست که ما ثروت داریم و فقیریم.....
   اینجاست که فقر بدبختی و نادانی معنی 90% میده...

 • ناشناس
  ۵ ۰

  ایشون درست میفرمان...
  ثروت وجود داره ولی درست توزیع نمیشه
  عدم وجود مدیریت مالی و اقتصادی و حضور کسانی که منابع این مملکت رو ارثیه خانوادگی شون میدونن و اونو چپاول میکنن وخیلی موارد دیگه که دوستان یادآوری کردن در فقر ما موثر هست.

 • ناشناس
  ۶ ۰

  وفتي اينا ميشن اقتصاد دان هاي ما وضعمون از اين بهتر نميشه!!!!!

 • ناشناس
  ۹ ۰

  3 دلار يعني 10500 در ماه ميشه 315000 تومن.يعني خط فقر ما همينه!!!!!!!!!!شما اقتصاد داني يا اقتصاد بان!

 • جردن
  ۷ ۰

  چاييدي بابا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چند میلیون تحصیلکرده بیکار داریم . اینا فقیر نیستن ؟ دوزار تو جیبم نیست . 3 برج حقوق 650 تومنب طلب دارم . تعدیلم شدم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ... توهم داره

 • ناشناس
  ۳ ۰

  حيف نام اقتصاد دان كه به اين شخص داده شود توهم داره

 • ناشناس
  ۶ ۰

  5 ماهه حقوق نگرفتم ، اینه خط فقر ، ... ، معلومه نفست از جا گرم در میاد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بابا منظورش اين بوده كه كمتر از ده درصد بالاي خط فقر زندگي ميكنند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تا وقتی کارشناسامون اینان این داستان ادامه داره

 • امیرحسین مردانی
  ۱ ۰

  معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:٣٠درصد مردم ايران گرسنه اند و نان خوردن ندارند.

  این آمار را وزارت رفاه هم تایید کردند!

  بعد این تحلیل کجای کاره؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ... چه بی مسئولیتی بالا تر ازاین که ناتوانی تحقیق و دیدن معضلات جامعه باشید.در تاریخ ایران فقر به این درجه باتوجه به امکانات موجودعلنی مشاهده نمی شود. به دنبال عوامل این فقر باشیدو نه حذف مسئله.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری