کد خبر 139646

کاهش بهای نفت عامل کند شدن پروژه های عمرانی

جهانگیری:رکود مسکن به اقتصاد ضربه زد

معاون اول رییس جمهور گفت:با توجه به کاهش بهای نفت، چشم انداز بودجه دولت در سالهای آینده چشم‌اندازی روشن نیست از این رو لازم است ساز و کارهای جدیدی برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای این طرح‌ها پیدا کنیم.

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست اقتصاد مقاومتی با مدیران وزارت راه و شهرسازی با تأکید ضرورت ایجاد روش‌های جدید تأمین مالی پروژه‌های عمرانی در کشور گفت: حلقه مفقوده در اجرای این گونه طرح‌ها این است که تاکنون پروژه‌های زیرساختی کشور به منابع و بودجه دولت متکی بوده‌اند اما با توجه به کاهش بهای نفت، چشم انداز بودجه دولت در سالهای آینده چشم‌اندازی روشن نیست از این رو لازم است ساز و کارهای جدیدی برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای این طرح ها پیدا کنیم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: گزارش‌ها حکایت از آن دارد که کارهای مهمی در سراسر کشور در بخش تکمیل زیرساخت‌ها در حال اجرا است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی ماموریت بسیار مهمی در کشور بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید است، استفاده از ظرفیت‌های کشور برای فعال ساختن اقتصاد و توسعه و پیشرفت است و خوشبختانه در بخش حمل و نقل، ترانزیت در بخش زمینی، در بخش هوایی و در بخش ریلی، ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی است که می‌تواند در خدمت توسعه کشور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اتکاء اقتصاد کشور تا کنون بر درآمدهای حاصل از فروش نفت خام بوده است، افزود: یکی از مهمترین پیام‌های اقتصاد مقاومتی این است که همه ظرفیت‌های کشور به صورت کامل شناسایی و در جهت توسعه و پیشرفت کشور مورد استفاده قرار گیرند.

جهانگیری ظرفیت‌های موجود در بخش بنادر کشور را بسیار پراهمیت توصیف کرد و گفت: باید با فعال سازی ظرفیت‌های موجود در بنادر کشور برای نیازهای داخلی کشور و نیز برای ارائه خدمات تخلیه و بارگیری کالا به سایر کشورها برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: در بخش حمل و نقل ریلی برنامه‌های بسیار مهمی در دولت تدبیر و امید پیش بینی شده است که این برنامه‌ها هم در بخش حمل و نقل بار و هم در بخش حمل و نقل مسافر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وی ادامه داد: بخش حمل و نقل ریلی کشور نیازمند توسعه است و گزارش‌های ارائه شده از سوی مدیران وزارت راه و شهرسازی بیانگر آن است که اقدامات خوبی در جهت بازسازی خطوط ریلی موجود و احداث خطوط جدید در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،جهانگیری اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی در بخش احداث جاده و آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها نیز طرح‌های مختلفی را پیش بینی کرده است و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تکمیل این بخش‌ها نیز صورت گرفته است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید مجدد بر لزوم عدم اتکاء بر بودجه دولت برای اجرای طرح‌های زیرساختی کشور خاطرنشان کرد: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که هرگاه در بودجه دولت محدودیت ایجاد شده است، سرعت اجرای کارهای عمرانی و پروژه‌های زیرساختی کشور با کندی مواجه شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه حدود ۲.۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی به خارج از کشور صادر می‌شود، اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد که قیمت نفت به این زودی‌ها به میزان سال‌های گذشته و حدود ۱۰۰ دلار برسد و این یعنی اجرای پروژه‌های زیرساختی کشور نمی‌تواند متکی به درآمدهای دولت باشد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل کشور تصریح کرد: براساس گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر نیازمند نوسازی ۶۵ هزار کامیون در کشور هستیم که البته این موضوع یعنی بازار بزرگی برای تولید داخلی کشور فراهم شده است و اگر شرکت‌های خودرو ساز دنبال افزایش تولید هستند می‌توانند با تکیه بر این بازار نیز شریک خارجی معتبر برای خود پیدا کرده و نسبت به تولید کامیون اقدام کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: در بخش اتوبوس و ناوگان ریلی نیز همین شرایط وجود دارد و خودرو سازان و صنعت گران کشور می‌توانند با تکیه بر این بازارها زمینه افزایش تولید خود را برای تامین بازار داخلی و نیز توسعه صادرات فراهم نمایند.

وی اضافه کرد: برخی رشته‌های صنعتی براساس نیازهای بازار ایجاد می‌شود و اکنون که گفته شده است ناوگان حمل و نقل کشور نیازمند نوسازی است، این یعنی صنعت‌گران با تکیه بر این بازار می‌توانند سرمایه‌گذاری خود را به این سمت سوق دهند و علاوه بر تامین نیازهای داخل، بازارهای صادراتی نیز برای خود پیدا کنند.

جهانگیری در ادامه سخنان خود به بخش مسکن نیز اشاره کرد و با تاکید بر اهمیت این بخش گفت: بخش مسکن بخشی بسیار تعیین کننده در اقتصاد کشور است که متاسفانه در سال‌های گذشته رکود در این بخش لطمه‌ای جدی به میزان اشتغال و تولید کشور وارد کرد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: هم اکنون نیز اگر به دنبال رونق اقتصادی، افزایش تولید و پاسخگویی به نیاز اشتغال کشور هستیم باید بخش مسکن را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در سال گذشته جلسات خوبی برای بخش مسکن برگزار شده است، افزود: گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی از وضعیت تکمیل پروژه‌های طرح مسکن مهر بیانگر برنامه‌ریزی و اقدامات خوب این وزارتخانه است و ما باید تلاش کنیم ضمن رفع نقاط ضعف طرح مسکن مهر، بخش‌های مثبت آن را تقویت کنیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به برنامه وزارت راه وشهرسازی برای ساماندهی بافت فرسوده گفت: رسیدگی به بافت‌های فرسوده در داخل شهرها و نیز حاشیه شهرهای بزرگ از جهات گوناگون دارای اهمیت است به خصوص که این موضوع در حاشیه برخی شهرهای بزرگ نظیر تهران می‌تواند به آسیب‌های اجتماعی و بحران تبدیل شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: باید موضوع بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه شهرها به طور جدی در دستور کار قرار گیرد و خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی به صورت محله محور، ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی بر اهمیت مسکن روستایی نیز تاکید و خاطرنشان کرد: دولت تعهد کرده است که سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی احداث کند چرا که خانه‌های روستایی در حال حاضر از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و برای رفع مشکلات مسکن روستاییان نیازمند برنامه‌ریزی جدی هستیم.

جهانگیری با اشاره به گزارش مدیرعامل بانک مسکن مبنی بر افزایش تسهیلات دهی این بانک در سال جاری افزود: افزایش ارائه تسهیلات بانک مسکن و مجموعه اتفاقاتی که در معاملات مسکن رخ داده نشان دهنده ایجاد تحرک در بخش مسکن است.

معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه برای سال جاری ۱۲۰ طرح در قالب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان اولویت دستگاه‌های اجرایی تعیین شده است، گفت: این طرح‌ها حداقل‌هایی هستند که دستگاه‌های اجرایی باید تا پایان سال ۹۵ آنها را عملیاتی کنند.

وی یکی از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی برای سال ۹۵ را ۶ طرح ملی ابلاغ شده از سوی ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی از جمله احداث ۵۹۰ کیلومتر خط ریلی در کشور عنوان کرد و گفت: البته محدودیت در بودجه و منابع مالی وجود دارد اما انتظار داریم این وزارتخانه با اولویت بندی و مدیریت صحیح بتواند تکالیف خود را به انجام برساند البته به این موضوع نیز باید توجه کنیم که مجموعه تخصیص‌های کشور و تسهیلات نظام بانکی باید در وهله نخست به این طرح‌ها و اولویت‌ها که توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده‌اند، اختصاص پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود از مدیران وزارت راه وشهرسازی خواست به صورت هر دو هفته یکبار گزارشی از روند پیشرفت فیزیکی و اجرای طرح‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی ارائه کنند تا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بتواند گزارش جامعی از روند اجرای اقتصاد مقاومتی به رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور ارائه دهد.

وزارت راه و شهرسازی نیازمند پشتیبانی مالی است

در این جلسه  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه این وزارتخانه، وزارتخانه‌ای پروژه محور است گفت: وزارت راه و شهرسازی هم نیاز به سیستم‌های مهندسی و کنترل پروژه دارد و هم نیازمند پشتیبانی‌های مالی است.

آخوندی افزود: البته از وضعیت بودجه دولت آگاه هستیم اما تامین منابع مالی مورد نیاز برای فعال نگه داشتن کارگاه‌های مجری پروژه‌ها نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه است و در همین راستا با وجود همه محدودیت‌ها، وزارت راه و شهرسازی تاکنون این کارگاه‌ها را فعال نگه داشته است.

در این نشست همچنین معاونین وزیر راه و شهرسازی نیز هر کدام در سخنانی به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت حوزه مسئولیت خود پرداختند و توضیحاتی در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص نحوه عملیاتی شدن پروژه‌ها و طرح‌های ابلاغ شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و چالش‌های پیش رو ارائه کردند.

بخش مسکن و شهرسازی، وضعیت نگهداری راه‌های کشور، سیمای کلی حمل و نقل و حمل و نقل ریلی از جمله محورهایی بود که ازسوی معاونین وزیر راه و شهرسازی گزارش داده شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۰ ۱۰

  خیلی هم خوب شده. نکنه به شماها ضربه زده ؟

  • ناشناس
   ۷ ۲

   گرون شدن مصالح و دلار و عوارض شهرداري،و سوداگري باعث ركود شد،و اين ركود به اقتصاد فاسد و رانتي ضربه زد،

  • ناشناس
   ۹ ۰

   وظیفه شما رسیدگی به اقتصاده یا مردم؟؟؟؟؟؟؟

  • ناشناس
   ۱۰ ۷

   رکود مسکن فقط به «مفتخورهای انگل» ضربه زده.

  • ناشناس
   ۹ ۵

   «بازدهی سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در دبی تحت تاثیر رکود اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت، همچنان نزولی است»
   معاون اول که ایشون باشه، واویلا........

 • ناشناس
  ۲۹ ۵

  رونق تو مملکت ما یعنی گرونی، از اون ور افرایش حقوق که هیچی...

  • ناشناس
   ۲۴ ۱

   چرا حقوق هاي خودشون كه بالا ميره صد برابر واسه همينه هي ميگند تورم مياد پايين چون تا يه ذره يه چيزي گرون ميشه يه ميليون ميذارند رو حقوق خودشون
   در مورد اينكه بانفت٥٠ دلاري نميشه مملكت چرخوند حالا اون موقع كه ١٠٠ دلار بود چه اتفاقي براي مردم افتاد و اون ٨٠٠ ميليارد دلار در آمد نفتي حاصل از فروش نفت صد دلاري كجا رفت
   ضمن اينكه بايدگفت قبلا با نفت ١٠ دلاري هم بعضي ها مملكت رو چرخوندن اوضاع هم خوب بود فقط دزدي ها كم بشه همه چي زيادم هست

 • ناشناس
  ۱۶ ۶

  جناب جهانگیری اول اینکه مسکن پایه اقتصاد نیست، دوم، در ایران متعلق به دلالان است و نگران رکود آن نباشید چرا که از سال 81 تا بحال بیش از دو برابر تورم گران شده است، نگران صنعت باشید که بنیان اقتصاد است، نگران اقتصاد من کارمند مستاجر باشید که درآمدم هر روز از قیمت مسکن عقب تر می افتد، نگران دلالان نباشید، آزموده را آزمودن خطاست.

 • سيمين
  ۱۶ ۲

  وضعيت اقتصادي و مالي مردم رو بهتر كنيد ، باور كنيد مسكن ، خودرو ، طلا و .... رونق ميگيره

 • بهنام
  ۱۴ ۶

  مسكن رو گرون كنيد يا به قول خودتون رونق بديد تا ديگه هيچ حقوق بگيري صاحب يه آلونك نشه ولي در عوض جيب دلالها و مفت خورها مثل سال 91 ، پر بشه و خيال شما هم راحت بشه

 • کارشناس اقتصادی اجتماعی
  ۱۵ ۱۵

  مرگ ملک تا 3 سال آینده حتمی است. اگر نفت رفت بالای 80 دلار یا جام زهر سوم نوش جان شد و تحریم های دلاری امریکا برداشته شد.. باز می شود رونقی در مسکن دید

 • عباس
  ۱۶ ۱۱

  تا دولت عوض نشه وضعیت کشور همینجوری میمونه

 • ناشناس
  ۸ ۵

  بخش مسکن کاملا در رکود به سر میبرد و قالب تسهیلات پرداختی بانک مسکن بصورت تکمیلی بوده، یعنی کسی صاحب آپارتمان میباشد و دارای تسهیلات 20 میلیونی، حالا که مبلغ تسهیلات افزایش پیدا کرده به علت بی پولی و رکود و گرفتاری30 میلیون وام تکمیلی رو از محل اوراق 6 میلیون میخره و 17.5 درصد هم سود سالینه میده و پولشو میزنه به یه زخمی مثل هزینه های بیمارستان، جهیزیه و ... ، و کسی نمیاد آپارتمان جدید بخره چون واجب نیست خیلی مثل بیمارستان

 • ناشناس
  ۱۳ ۱۰

  مسکن نابود بشه انشا اله...

 • ناشناس
  ۱۸ ۰

  اقایون دولتی مجلسی و مسئو لین محترم 99 درصد مردم که نه حرام خورن و نه رانت خورن و نه .... حتی پول پرداخت قبوض رو هم ندارند و ارزوی مرگ می کنند و این وضع رو شما بو جود اور دید کمی انصاف داشته باشید و مردم رو بازی ندید .

 • ناشناس
  ۱۰ ۲

  "جهانگیری در ادامه سخنان خود به بخش مسکن نیز اشاره کرد و با تاکید بر اهمیت این بخش گفت: بخش مسکن بخشی بسیار تعیین کننده در اقتصاد کشور است که متاسفانه در سال‌های گذشته رکود در این بخش لطمه‌ای جدی به میزان اشتغال و تولید کشور وارد کرد.
  معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: هم اکنون نیز اگر به دنبال رونق اقتصادی، افزایش تولید و پاسخگویی به نیاز اشتغال کشور هستیم باید بخش مسکن را فعال کنیم."
  قابل توجه اونایی که میگن دولت عمدا میخواد مسکن تو رکود بمونه!!

  • ناشناس
   ۵ ۷

   اونکه عاقله میدونه دم خروس را باور کنه یا قسم حضرت عباس.

 • محمد
  ۱۱ ۲

  آقای جهانگیری عزیز.رکود مسکن عامل رکود اقتصاده و عامل رکود مسکن قیمت های نجومی و سرسام آور و تخیلی مسکنه.در هیچ جای دنیا قیمت مسکن اینقدر تخیلی و کاذب رشد نکرده است و علت این رشد دروغین املاک و زمین در ایران هم رکود در بخش تولید است که نمی تواند نقدینگی موجود در اقتصاد را جذب کند. البته تا مردم ایران هم بلحاظ فرهنگ اقتصادی متقاعد نشوند که سرمایه گزاری در بورس و تولید نقد تر و سودآورتر و مطمئن تر از بازار مسکن است این گرفتاری تا همیشه ادامه خواهد یافت.اقتصاد ملکی را با اقتصاد بورسی باید تغییر داد.کنترل شاخص های اقتصاد بورسی بسیار راحت تر و علمی تر خواهد بود.راه حل هم ایجاد رکود طولانی در بازار مسکن و تقویت کاذب بازار بورس است.دودوتا می شود چهارتا.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقای جهانگیری! این رکود خودساخته شما که صرفا بخاطر نشان دادن اینکه شما در کاهش تورم بسیار کاردرست هستید بوده، قطعا بدترین ضربه را به خود شما و دولت روحانی خواهد زد. باش تا ببینی...