کد خبر 136233
کدام سرمایه گذاران برای شهرجدید تیس اعلام آمادگی کردند؟

همه چیز درباره شهر جدید تیس

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تصویب طرح جامع شهر جدید تیس خبر داد و گفت: در این پروژه سعی داریم تا فعالیت‌های خود را متکی بر روش‌های تأمین مالی نوین آغاز کرده و دیگر به روش سنتی انجام ندهیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، حبیب‌اله طاهرخانی از تصویب طرح جامع شهر جدید تیس در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در هفته گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر به دنبال شروع برنامه‌های آماده‌سازی و انجام اقدامات اولیه برای آغازعملیات اجرایی این طرح هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اساس عملیات اجرایی در ساخت شهر جدید تیس به صورت فازبندی خواهد بود گفت:  در این پروژه سعی داریم تا فعالیت‌های خود را متکی بر روش‌های تأمین مالی نوین آغاز کرده و دیگر به روش سنتی انجام ندهیم.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در این خصوص اضافه کرد: هم‌اکنون از بانک مسکن و سایر شرکت‌های تأمین سرمایه دعوت کرده‌ایم تا در تعیین روش تأمین مالی پایدار برای ساخت فاز اول این پروژه کمک کنند.

شهر جدید تیس حد فاصل شهر کنارک و منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار به وسعت 4000 هکتار تعیین شده و با توجه به نزدیکی به بندر تاریخی تیس، این شهر تیس نام گرفته است. هدف از احداث این شهر جدید، استفاده از پتانسیل‌های گردشگری و تجاری آن و نیز ایجاد مکانی برای استقرار سرریز جمعیت شهرستان‌های کنارک و چابهار اعلام شده است.

این مقام مسئول همچنین از اعلام تمایل سرمایه‌گذاران خارجی در این عملیات خبر داد و افزود: تاکنون پیشنهادهایی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی نیز در این زمینه شده ولی اینکه تا چه حد ورود جدی داشته باشند قابل بررسی خواهد بود. درحال حاضر مجموعه زیادی در بخش‌های سرمایه‌گذاری بنیاد مسکن و بانک مسکن اعلام آمادگی کرده‌اند که تمامی این موارد درحال مطالعه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی،طاهرخانی همچنین خاطرنشان کرد: به دنبال تأکیدات وزیر راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید قصد دارد با برگزاری یک کنفرانس یا همایش بار دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرهای جدید را با رویکرد تأمین مالی برای نسل نوی این شهرها برگزار کند که در جامعه هدف آن سرمایه‌گذاران خارجی نیز حضور خواهند داشت.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید درباره شهر جدید کوشک نیز در منطقه پارسیان استان هرمزگان بیان کرد: در راستای مطالعات توسعه سواحل جنوب کشور جلسات مربوط به تعیین طرح جامع این شهر جدید نیز در هرمزگان برگزار شد. هم‌اکنون طرح شهر کوشک در کارگروه شهرسازی استان و همچنین کارگروه آمایش بررسی شده و در انتظار تصویب در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و شورای عالی شهرسازی و معماری خواهد بود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: تاکنون شهرهای جدید در اطراف کلانشهرها ساخته شده و بیشتر پاسخگوی سرریز جمعیت این شهرها بودند، محل کار افراد با محل سکونت‌شان تفاوت داشته و شهرهای جدید تنها تبدیل به محل خواب و استراحت مردم شده‌اند، این درحالی است که در ساخت نسل نو شهرهای جدید در حال برنامه‌ریزی و درنظرگرفتن نکات اصلی ازجمله همزمانی سکونت و فعالیت در شهر جدید، تقدم امکان اشتغال در شهر بر سکونت و ایجاد جذابیت برای زندگی ساکنان شهرها به خصوص در سواحل جنوبی کشور هستیم.

وی ساخت شهرهای جدید در سواحل جنوبی را مکانی برای سکونت کاربران مناطق انرژی‌بر، مجموعه‌های پالایشگاهی و دریانوردی دانست و افزود: ماباید تمام تلاش خود را نگه داشتن جمعیت در این مناطق به کار گیریم.

به گفته این عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید سواحل جنوبی جذابیت کافی برای سکونت را ندارند و اغلب خالی از جمعیت هستند. بدین منظور قصد داریم هرچه سریعتر شرایط لازم برای فعالیت و اسکان در منطقه مکران و سواحل جنوبی خلیج فارس را فراهم و از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در این مناطق جلوگیری کنیم.

طاهرخانی با بیان اینکه در روش سنتی تأمین مالی در شهرهای قدیمی به درآمد حاصل از فروش اراضی متکی بودیم افزود: این روش تأمین مالی به دلایل مختلفی پایدار نبود به همین دلیل تلاش کردیم تا با استفاده از روش‌های جدید اعم از صندوق‌های زمین و ساختمان، فروش اوراق در مجموعه‌های سازمان‌های پولی و مالی و مشارکت در سرمایه گذاری داخلی و خارجی این منایع را تأمین و اینگونه ضعف موجود در این حوزه را جبران کنیم.

ارسال نظر