کد خبر 553541

اقتصاد آنلاین گزارش می‌ دهد؛

چه چیزی باعث نوسان بازار رمز ارزها می‌ شود؟

بازار رمزارزها در طول تاریخ خود به طور مداوم دچار نوسانات متعدد شده که از جمله عوامل دخیل در آن می‌توان به نوظهور بودن بازار رمزارزها، گمانه‌زنی متعدد سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر، عدم وجود پشتوانه فیزیکی در این بازار و غیره اشاره کرد.

اقتصاد آنلاین مهسا نجاتی؛ بازار رمزارزها از ابتدا بی‌ثبات بوده، اما در ماه‌های اخیر نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده است.

در تاریخ دسامبر 2020، بیت‌کوین به قیمت حدود 20هزار دلار معامله می‌شد. در ژانویه سال جاری، ارزش این رمزارز از کانال 40هزار دلاری هم عبور کرد. با ادامه این روند صعودی، قیمت بیت‌کوین تا ماه آوریل، به بالاترین سطح خود یعنی 65هزار دلار رسید. سپس در ماه می سقوط کرد و در طول ماه ژوئن زیر کانال 30هزار دلار باقی ماند.

این سکه در تاریخ 20جولای دوباره روند صعودی در پیش گرفت و در هفته گذشته برای اولین بار در تقریبا سه ماه گذشته از کانال 45هزار دلار عبور کرد.

از طرفی به طور مشابه، اکثر رمزارزهای محبوب دیگر در چند ماه گذشته همین روند را طی کرده‌اند. در حالی که این وضعیت برای برخی منتج به ثروت بادآورده شده، برخی دیگر نیز بخشی از سرمایه خود را به دلیل نوسانات قابل توجه بازار رمزارزها از دست دادند.

یکی از سوالاتی که باعث نگرانی اکثر سرمایه‌گذاران شده این است که: چرا رمزارزها این اندازه بی‌ثبات هستند؟ بازار رمزارزها از ابتدا نوسانات شدیدی داشته است. چند عامل وجود دارد که مسیر این بازار را تعیین می‌کند.

بازار نوظهور

رمزارز هنوز یک بازار نوظهور است که محبوبیت سریعی به دست آورده و همچنین ضررهایی را برای سرمایه‌گذاران به دنبال داشته است. با وجود توجه رسانه‌ها، این بازار هنوز در مقایسه با ارزهای سنتی یا حتی طلا کوچک است. این بدان معنی است که نیروهای کوچک‌تر – گروهی از افراد که مقدار زیادی رمزارز در اختیار دارند – می‌توانند بر معاملات تاثیر بگذارند. حتی اگر آنها فقط بیت‌کوین را بفروشند، این موضوع کافی است که باعث ریزش کل بازار شود.

گمانه‌زنی

بازار رمزارزها با گمانه‌زنی رونق می‌گیرد. سرمایه‌گذاران به منظور کسب سود، حدس می‌زنند که قیمت‌ها بالا می‌رود یا پایین می‌آید. این گمانه‌زنی‌ها باعث ورود و خروج ناگهانی پول شده که در نهایت منجر به نوسانات شدیدی می‌شود.

دارایی کاملا دیجیتال

اکثر رمزارزها، از جمله بیت‌کوین و اتریوم، دارایی کاملا دیجیتال هستند و هیچ‌گونه پشتوانه کالایی یا ارز فیزیکی ندارند. این بدان معنی است که قیمت آنها کاملا توسط قوانین عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. در صورت عدم وجود هیچ عامل تثبیت‌کننده دیگری مانند حمایت دولت، دلایل متعددی ممکن است منجر به نوسان تقاضا یا عرضه شود.

تکنولوژی در حال توسعه

بلاک‌چین یا سایر فناوری‌های جایگزین که این سکه‌ها روی آن کار می‌کنند هنوز در حال توسعه است. تنها یک دهه از طرح ایده بیت‌کوین می‌گذرد. زمانی که یک قرارداد هوشمند در بازه زمانی مورد انتظار تایید نمی‌شود و فشار ناگهانی رو به پایین ایجاد می‌کند، مشکل مقیاس‌پذیری به وجود می‌آید.

سرمایه‌گذاران ضعیف

برخلاف بازار املاک و مستغلات یا سهام، این بازار نیاز به تخصص ندارد. بنابراین اکثر افرادی که به صورت نیمه وقت کار می‌کنند، سرمایه‌گذاری در آن انجام می‌دهند. آنها به امید دستیابی به سود سریع وارد می‌شوند، اما گاهی اوقات زمانی که این اتفاق نمی‌افتد، صبر خود را از دست می‌دهند و از آن دست می‌کشند. این دخالت و خروج مکرر نیز منجر به بی‌ثباتی می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر