کد خبر 530122

پلیس هشدار داد؛

احتمال بلوکه شدن داریی‌ ها در حوزه رمز ارز

رییس پلیس امنیت اقتصادی گفت: ارزهای دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه دولتی و بانکی بوده لذا سرمایه‌گذاری در این رابطه با مخاطراتی همچون بلوکه شدن دارایی‌ها و انواع کلاهبرداری مواجه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سردار محمدرضا مقیمی ضمن هشدار مجدد درباره سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها، اظهار کرد: رمزارزها با عناوین و نماد‌های مختلفی توسط برخی از کشورها ایجاد شده و فرآیند اینگونه ارزها به گونه‌ای است که تاکنون برای هیچ یک از آنها پشتوانه‌ای مانند پولهای ملی و طلا مشخص نشده و صرفاً اعتباری در حافظه رایانه‌ها است.

رییس پلیس امنیت اقتصادی افزود: فعالیت در بازار رمز ارزها عملیات پیچیده و کاملاٌ تخصصی است و به خاطر اینکه اکثر سرمایه‌گذاران بدون دانش و آگاهی کافی در این زمینه فعالیت می‌کنند بیم آن می‌رود که دارایی‌های شهروندان در معرض مخاطرات بازار رمزارزها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: چون مبدأ فعالیت رمزارزها در فضای حقیقی و قلمرو حاکمیت و قضایی جمهوری اسلامی ایران نیست و از طرفی فعالیت این عرصه در بستر فضای مجازی و اینترنت است محوریت ابزار مبادله (پول) در اختیار حاکمان کمپانی‌های فراملی این فناوری قرار می‌گیرد و این کار را از لحاظ پیگیری‌های انتظامی و قضایی با مشکل مواجه می‌کند.

این مقام انتظامی به سرمایه‌گذاران در این صنعت بیگانه هشدار داد و عنوان کرد: از آنجایی که کشور ایران تحت تحریمها قرار دارد و هرگونه مبادلات با اشخاص با هویت ایرانی ممنوع بوده، از این‌رو فعالان با افتتاح حساب در صرافی‌های خارجی باید با هویت غیر ایرانی اقدام به ایجاد حساب کنند که در صورت شناسایی هویت فعال شده موجب مسدود شدن حساب اشخاص شده و ضرر و زیان برای افراد سرمایه‌گذار را به دنبال دارد.

مقیمی بیان کرد: از آنجایی که ارزهای دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه دولتی و بانکی بوده لذا سرمایه‌گذاری در این رابطه با مخاطراتی همچون بلوکه شدن دارایی‌ها و انواع کلاهبرداری مواجه است.

رییس پلیس امنیت اقتصادی گفت: اشخاصی که تحت عنوان صرافی مجازی فعالیت می‌‌کنند فاقد مجوز بوده و اقدامات آنها در سرفصل جرایم اخلال در نظام اقتصادی، فرار مالیاتی و پولشویی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی به فعالان توصیه کرد که از ورود به این حوزه تا قانون‌گذاری شفاف توسط دستگاه‌های متولی خودداری کرده و از هرگونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی اجتناب کنند.

این مقام انتظامی متذکر شد: برابر بند یک تصویب نامه شماره 58144 هیئت وزیران تمام ریسک‌های فعالیت در حوزه های صنعت ارز دیجیتال به عهده اشخاص فعال است و مشمول حمایت و ضمانت دولتی و بانکی نخواهد بود.

مقیمی یادآور شد: برابر دستورالعمل شماره 5007 وزارت صمت تمام اشخاصی که در حوزه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده یا ماینینگ رمز ارزها فعالیت می‌کنند باید برابر ضوابط دستورالعمل اقدام به اخذ جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری کنند تا فعالیت آنها قانونمند تلقی شود و در صورت کشف هرگونه تجهیزات مربوط به این امر و فعالیت در این حوزه با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • mostafa
  ۷ ۰

  ضمن خسته نباشید لطفا جای این آمار غلط و یا شاید آموزش کم در این حوضه بهتر است بگوییم ارز دیجیتال اعتباری است که در شبکه امن و غیر متمرکز بلاکچین ثبت میشود نه در حافظه کامپیوتر پرا که اگر در کامپیوتر دخیره میشد حتی یک هکر 15 ساله قادر به هک دارایی مردم بود.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  لطفا دنبال بلوکه کردن اموال مردم نباشید به صرافی ها مجوز بدید ارزدیجیتال ۲۰۲۱ هستیم‌چ بخوایید چ نخوایید دنیا درحال پیشرفت مردم بیچاره نکنید

 • بهرام
  ۳ ۰

  شما کاری به کار مردم نداشته باشیدنگرانیتون پیشکش

 • فضلی
  ۴ ۰

  رفتار مسئولان با رمز ارز مشابه رفتارو برخورد با ماهواره و اینترنت و دستگاههای ویدیو و غیره نسنجیده بدون برنامه و سطحی است. در نهایت هم مجوز برای فعالیت صرافی های رمز ارز صادر خواهد شد .در هر صورت پاک کردن صورت مسئله راه حل نیست

 • ناشناس
  ۳ ۰

  میشه دست از سر مردم برداریم، ی کلمه بگین مردم بیان موهاشون رو تقدیم شما کنن ،همون جوری که با بورس مردم رو بدبخت کردین ،اگه بخواهیم در حوزه امنیت اقتصادی ورود کنید خیلی جاها واسه رسیدگی وجود داره که ارز دیجیتال این وسط اصلا به حساب نماد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ازبورس امنتر است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  پلیس فتا ممنونیم که حواستون به همه چیز هست .لطفاً اگه امکان داره شما دزدی های بورس خودمون رو پیگیری کنید کلاهبرداری رمز ارز پیشکش نمیخواد برین اون سر دنیا حق ما رو بگیرید .
  من دیگه روم نمیشه بگم سهام دارم با منفی 70 درصد تا منفی 30 درصد

 • Ali
  ۰ ۳

  ممنونم از پلیس امنیت اقتصادی که واقعیت را توضیح داد تا تا یک عده برای کسب سود های بالا، سرمایه و یا کل زندگی خود را از دست ندهند واقعا ممنون

 • گلان
  ۱ ۰

  مسولین محترم بجای این همه هشدار ک واقعا مردم تشخیص میدهند از روی دلسوزی هست یان بیایید از طریق رسانه هاتون ب مردم آموزش ترید بدید تا مردمی پولدار وثروتمند داشته باشید اگه سه سال پیش ب مردم توصیه می‌کردید بیت بخرند وبجای این یارانه نا قابل خودتون براشون بیت می‌خرید الان همگی سرمایه دار بودنند

 • دلارا
  ۰ ۰

  حرف اخر را اول بگین می خواهید مالیات بگیرین .استخراج ازاد خرید و فروش ممنوع خدایا خودت صبر بده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  طرف نه ساله داره با بیت کوین معامله میکنه بعد تو یالقوز تز میدی بلوکه میکنن؟