۷ روش اثبات شده برای پس انداز کردن پول با درآمد کم

تارا ذکائی/ پس انداز کردن با درآمد کم اصلا کار راحتی نیست؛ اما نشدنی هم نیست. قرار هم نیست پول پس انداز شده به خصوص در ابتدای کار، مقدار زیادی باشد، اما به مرور بیشتر می‌شود و از آن مهم‌تر، پس انداز کردن را به یک عادت همیشگی و مفید برای افراد با بودجه‌های مختلف تبدیل خواهد کرد. در ادامه با چند روش برای پس انداز پول با درآمد کم آشنا خواهید شد که ساده اما کاربردی هستند.

۷ روش اثبات شده برای پس انداز کردن پول با درآمد کم

هزینه‌ها را ثبت کنید

پس انداز کردن پول

یک اپلیکیشن مربوط به ثبت هزینه‌ها روی گوشی‌‍تان نصب کنید یا حتی یک سررسید ساده بخرید و در آن تمام هزینه‌های هر روز، از خرید یک بسته آدامس و کرایه تاکسی یا مترو گرفته تا خریدهای بزرگتر مثل خرید هدیه و ... را ثبت کنید. در پایان هر ماه یک بار کل هزینه‌های ماه را جمع زده و یک بار به تفکیک مشخص کنید که برای اقلام و اهداف مختلف چقدر خرج کرده‎اید. همچنین لیست خریدهای غیرضروری و هزینه صرف شده برایشان را به مشخص کنید. با این کار یک دید کلی نسبت به هزینه‌ها خواهید داشت و می‌توانید بر اساس درآمدتان برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید. همچنین می‌توانید هزینه‌های غیرضروری را شناسایی کرده و در روزهای بعدی، مراقب آن‌ها باشید.

سرمایه گذاری کنید

گاهی وقت‌ها ممکن است پول نسبتا خوبی به دست‌تان برسد که ممکن است نتیجه وام درآمده به اسم‌تان یا هر چیز دیگری باشد؛ اشتباه بزرگ اینجاست که برای این پول برنامه ریزی نکرده و سریعا به فکر خرج کردن آن باشید. دقت کنید که اگر درآمدتان کم است و حالا پولی به دست‌تان رسیده که قابلیت سرمایه گذاری دارد، باید این کار را انجام دهید و به سراغ خرج‌های بیهوده و خوشگذرانی‌های موقتی نروید. این سرمایه گذاری بسته به بودجه در دسترس شما می‎تواند به شکل خرید یک شمش طلا یک گرمی با قیمت کمتر بوده یا شامل خرید شمش 10 گرمی با قیمت بیشتر باشد. شما می‌توانید با بررسی پلتفرم‌هایی که قیمت آنلاین امروز انواع طلا از جمله شمش سوئیسی را ارائه می‌دهند، نسبت به خرید و پس انداز طلا اقدام کنید و جلوی هدر رفت سرمایه‌تان را بگیرید.

رودربایستی نکنید

قرار نیست پا به پای افرادی حرکت کنید که درآمدشان بیشتر از شماست؛ برای مثال اگر دوستان‌تان عادت به کافه گردی دارند، قرار نیست شما هم بخشی از درآمد اندک خود را صرف هزینه‌های کافه نشینی مداوم کنید یا اگر زیاد به مسافرت می‌روند، لازم نیست در تمام این مسافرت‌ها حضور داشته باشید. خیلی راحت، نه بگویید و وضعیت مالی خودتان را در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار دهید.

گول برندها را نخورید

پس انداز کردن پول

خیلی وقت‌ها کیفیتی بسیار نزدیک به آنچه را که یک برند با ظاهر لوکس ارائه می‎دهد، می‌توان در میان محصولات یک برند معمولی هم پیدا کرد. به همین دلیل لزومی ندارد که برای خرید محصولات برندهای لوکس هزینه گزافی پرداخت کنید تا از ترندهای اجتماعی عقب نمانید، شما می‌توانید محصول مورد نیاز خود را با هزینه‌هایی به مراتب پایین‌تر تهیه کنید و به راحتی مقادیر زیادی پول در جیب‌تان نگه دارید. این پول را هم می‌توانید، به مرور زمان، صرف سرمایه گذاری روی موارد مختلف از جمله طلا کنید؛ برای مثال سکه طلا بخرید. لازم هم نیست از همان ابتدا سراغ خرید تمام سکه بروید، بلکه می‎توانید خرید را از سکه گرمی شروع کنید. کافی است قیمت انواع سکه گرمی را از پلتفرم‌های ارائه دهنده قیمت لحظه ای طلا دریافت کنید و ببینید میزان پس اندازتان به کدام سکه می‎رسد. سپس وارد عمل شده و ذره ذره پول‌هایتان را به سکه تبدیل کنید.

آنلاین خرید کنید

به خاطر داشته باشید، خرید آنلاین یکی از بهترین روش‌های پس انداز بیشتر است، البته به شرط آنکه فروشگاه مد نظرتان معتبر و امن باشد. با خرید از فروشگاه‌های آنلاین، بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه رفت و آمد داشته باشید، می‌توانید محصولات مورد نیازتان را خریداری کنید؛ ضمن اینکه بسیاری از این فروشگاه‌ها دارای تخفیف‌های متنوعی هم هستند که باعث پس انداز بیشترتان خواهند شد.

بین نیاز و علاقه تفاوت بگذارید

واقعیت این است که سبک زندگی جدید، ما را تشویق می‎کند که به خرید بیشتر روی آوریم، به همین دلیل هم تاکید زیادی بر روی خرید چیزهایی می‎شود که به آن‌ها نیاز نداریم، اما دوستشان داریم. درست است که خرید بعضی از این موارد، حس خوبی ایجاد می‎کند؛ اما این احساس معمولا موقتی است. سعی کنید قبل از هر خریدی به این فکر کنید که آیا به آن نیاز دارید یا صرفا دوستش دارید. سپس به این فکر کنید که چه نوع فعالیت غیر مادی می‌تواند احساس مثبت ماندگارتری به شما دهد، شاید یک قدم زدن ساده در دل طبیعت یا نوشیدن یک فنجان چای در کنار کسانی که دوستشان دارید، احساسی به مراتب ماندگارتر به شما هدیه دهد.

حواستان به هزینه مکالمات باشد

مبلغی که صرفا بابت مدیریت زمان مکالمات به دست می‌آورید، شاید زیاد به نظر نرسد، اما در کنار هزینه‌های کاهش مصرف انرژی و ... به بخشی از پس انداز شما تبدیل خواهد شد که می‌تواند صرف گزینه‎های ضروری‌تر شود. اگر در خانه وای فای دارید، سعی کنید مکالمات خود را به زمانی که در منزل هستید، محدود کرده و آن را از طریق اپ‌های ارتباطی رایگان انجام دهید. اگر هم از بسته‌های اینترنتی استفاده می‌کنید، سعی کنید از مکالمه‌های طولانی خودداری کنید و بیشتر سراغ دیدار رو در رو با عزیزان‌تان بروید.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.

ارسال نظر
ارسال نظر