• صفحه اصلی
  • نوک پیکان نمودار قیمت مسکن در ۱۴۰۱ رو به بالا یا پایین؟!
تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

نوک پیکان نمودار قیمت مسکن در ۱۴۰۱ رو به بالا یا پایین؟!

بازار مسکن از بازارهای کم‌ریسکی است که با سرمایه‌گذاری در آن به سود زیادی دست خواهید یافت، اما چه عواملی ممکن است بر تغییرات قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ تاثیرگذار باشند؟

بازار مسکن، جزء بازارهای پرسود و کم‌ریسکی است که همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. این بازار در طی چند سال اخیر رشد خوبی را تجربه کرده است؛ همین موضوع سبب شده است که مردم علاقه بیشتری به این بازار پیدا کنند. اما نباید با توجه به سودهای حاصل از بازار خرید و فروش مسکن به سمت آن رفت و نسنجیده عمل کرد. اطلاع از وضعیت مسکن و قیمت آن در سال 1401 اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر کنجکاو هستید که اطلاع کاملی درباره قیمت مسکن در سال 1401 و عوامل تأثیرگذار بر آن به دست آوردید در ادامه با ما همراه باشید.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن

اگر دقت کرده باشید برخی اوقات قیمت مسکن به صورت غیرمنتظره‌ای کاهش یا افزایش می‌یابد. این نوسان قیمتی دلایل بسیار زیادی دارد که شما می‌توانید با شناخت آن‌ها تسلط بیشتری به بازار داشته باشید و با اطمینان بیشتری نسبت به معامله اقدام نمایید.

عکس 1

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساختمان عبارت‌اند از:

1- تصویب قوانین مختلف توسط دولت

یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ساختمان تصویب و اعمال قانون‌های جدید توسط دولت است. این قوانین ممکن است شامل دریافت عوارض، مالیات، نوسازی و ... باشد. تصویب قوانین جدید توسط دولت، روند معاملاتی را برهم می‌زند و باعث ایجاد نوسانات قیمتی در بازار مسکن خواهد شد.

تورم

تورم و رکود اقتصادی، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن هستند. زمانی که کشوری دچار تورم می‌شود تمام بازارهای مالی از جمله بازار مسکن تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند و از حالت عادی خود خارج می‌شوند. در چنین شرایطی قیمت مسکن افت خواهد کرد؛ چرا که قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

نرخ ارز

درست است که پول رایج کشور ما ریال است، اما قیمت ارز، تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. اکثر قطعات مورد نیاز برای ساخت مواد ساختمانی با نرخ دلار وارد کشور می‌شوند؛ بنابراین می‌توان گفت افزایش یا کاهش نرخ ارز تاثیر مستقیمی روی قیمت ساختمان خواهد گذاشت.

قیمت محصولات فولادی

محصولات فولادی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های ساخت‌و‌ساز به‌شمار می‌روند و اگر قیمت این محصولات همچون قیمت میلگرد (https://ahanportal.com/rebar/)، تیرآهن و ... افزایش یابد، به مراتب قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. در عوض اگر قیمت محصولات فولادی در وضعیت ایده‌آلی قرار بگیرد فرآیند ساخت‌وساز را آسان کرده و منجر به کاهش قیمت مسکن خواهد شد.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"باتوجه به گسترش طرح‌های مقاوم‌سازی سازه‌ها و استفاده از میلگرد در پروژه‌های مختلف، کیفیت و قیمت میلگرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. اطلاع کامل از قیمت روز میلگرد و زمان درست برای خرید آن، نقش پررنگی در کاهش هزینه‌های ساخت هر سازه‌ای خواهد داشت. تغییرات قیمت میلگرد امروز، به نوسان قیمت شمش آهن، نرخ ارز و حمل‌ونقل وابسته است. از پرکاربردترین میلگرد‌های تولیدی، می‌توان به میلگردهای سایز 14، 16 و 18 اشاره کرد که به‌طور گسترده در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند."

عکس 2

قیمت زمین

قیمت زمین، در چند سال اخیر رشد وحشتناکی داشته است، به‌طوری‌که در برخی از مناطق قیمت حدود 20 یا 30 برابر شده است. اگر قیمت زمین بالاتر برود، خرید قطعه زمین و ساخت‌و‌ساز سخت‌تر شده و قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

قیمت مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی نیز برای ساخت زیربنای ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند و اهمیت بسیار زیادی دارند. هر چقدر قیمت مصالح ساختمان‌سازی افزایش پیدا کند، ساخت‌و‌ساز هزینه‌های بیشتری خواهد داشت در نتیجه قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

هزینه ساخت و ساز

برای ساخت‌و‌ساز باید مراحل زیادی طی شود و تک به تک این مراحل در قیمت ساختمان تاثیرگذار هستند. قیمت مصالح ساختمانی و فولادی، هزینه کارگران، قیمت زمین و ... جزء مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار در ساخت‌و‌ساز هستند. با توجه به این شرایط هر چقدر هزینه‌های مربوط بیشتر باشد، قطعا شما برای خرید مسکن باید قیمت بالاتری پرداخت کنید.

سیاست‌های متحرک

سیاست‌های دولت از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش قیمت ساختمان هستند. دولت‌ با سیاست‌های خاص خود می‌تواند تاثیر مستقیمی در پایین آمدن یا بالا رفتن قیمت مسکن داشته باشد.

شوک قطعی برق بر صنعت فولاد چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

قطعی برق پی‌درپی، در کشور موجب شد که بیشتر از 100 شرکت فعال در زمینه تولید فولاد تعطیل شوند. این موضوع کاهش محصولات تولیدی توسط شرکت‌ها را در پی داشت. درست است که شرکت‌های تولیدی فولاد از جمله کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد اصفهان سهم عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند، اما این شرکت‌های پیشرفته نیز در زمان قطعی برق با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد، در پیشرفت صنعت فولاد کشور تاثیر زیادی داشته‌اند. در ایران، به‌دلیل داشتن منابع معدنی فراوان، کارخانه‌های متعددی در حوزه فولاد احداث شده و محصولات متنوع فولادی را تولید می‌کنند. کارخانجات ذوب‌آهن و فولاد ممکن است از صفرتاصد مراحل تولید یک محصول را انجام دهند یا اینکه ممکن است برای تولید مقاطع فولادی مورد نظر خود، مواد اولیه را از سایر کارخانه‌ها خریداری کنند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد، کشور ایران در سال 2021، بین ده کشور برتر تولیدکننده فولاد جهان قرار گرفت، که این موفقیت را مرهون تلاش‌ها و فعالیت‌های کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد است."

از طرفی دیگر در طول چند سال اخیر صنعت ساخت‌و‌ساز رشد قابل توجهی داشته است. کاهش تولیدی محصولات فولادی و افزایش میزان تقاضا سبب شد که قیمت فولاد به شدت افزایش یابد. همین موضوع هزینه‌های مربوط به ساخت‌و‌ساز را افزایش داده و پیمان‌کاران را به دردسر انداخت. تمام این عوامل دست‌به‌دست هم دادند تا قیمت مسکن رشد چشمگیری داشته باشد و به بالاترین میزان خود برسد.

تحلیل کارشناسان اقتصادی از تغییرات قیمت مسکن در سال 1401

کارشناسان اقتصادی، قیمت مسکن در سال 1401 را  با توجه به وضعیت اقتصادی کشور تحلیل می‌کنند. طبق نظر کارشناسان برجسته اقتصادی کشور: با‌توجه‌به شرایط نا‌به‌سامان اقتصاد کشور و بالا بودن نرخ تورم و همچنین وضعیت نامطمئن صادرات محصولات، بیان کرد که مردم توان خرید مسکن را ندارند و نمی‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

عکس 33

همچنین اظهار نظر کردند که قیمت مسکن به اوج خود رسیده است و هر متر مربع مسکن در تهران با قیمت 33 میلیون تومان معامله می‌شود. وی خاطرنشان کرد وجود این عوامل سبب رکود بازار مسکن در سال 1401 خواهد شد و نباید به اتفاق مثبت در این بازار امیدوار بود. همچنین اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید اتفاق مثبتی در بخش غیرمالی و ارزی کشور رخ دهد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401

نرخ تورم در کشور به بالاترین میزان خود رسیده است و روی منطقه 42.2 درصد قرار دارد. از طرفی دیگر باتوجه‌به شرایط حاکم بر جامعه افزایش این رقم دور از انتظار نخواهد بود. همین موضوع سبب شده است که اکثر کارشناسان، باز راکدی را برای قیمت مسکن در سال 1401 پیش‌بینی کنند.

بازار مسکن در سال 1400، به عنوان دومین بازار پرسود کشور معرفی شد و رشد بسیار خوبی را تجربه کرد. اما باتوجه‌به کاهش قدرت خرید مردم و وجود مشکلاتی همچون تورم و رکود، اینکه این بازار در سال 1401 نیز پرسود واقع شود بعید است. به‌همین‌جهت پیش‌بینی می‌شود که در سال 1401 بازار مسکن راکد باشد مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد.

سخن پایانی

بازار مسکن برای سرمایه‌گذاران و افرادی که در حوزه‌های مرتبط با مسکن فعالیت می‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله بررسی کردیم که چه عواملی بر قیمت مسکن در سال 1401 تاثیر می‌گذارند و وضعیت بازار مسکن در سال جدید چگونه خواهد بود. با زیر نظر گرفتن این عوامل می‌توانید با اطمینان بیشتری در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

اگر جزء افرادی هستید که ذکر کردیم و می‌خواهید از آخرین قیمت محصولات فولادی باخبر شوید و لیست قیمت فروشندگان محبوب را تماشا کنید، سایت آهن پرتال بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آهن آلات می‌توانید به وب سایت آهن پرتال مراجعه کنید.

https://ahanportal.com

آدرس: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف

شماره تماس: 54031031-021

ایمیل: [email protected]

تاریخ: 1401/01/20

این خبر رپورتاژ آگهی است و توسط تیم تحریریه اقتصادآنلاین تهیه نشده است.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها