کد خبر 57024

معاون وزیر نفت خبر داد

فایننس۲میلیاردیورویی چین در پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از باز شدن ال سی ۲ میلیارد یورویی فاینانس چین در طرحهای جدید صنعت پتروشیمی خبر داد.

عباس شعری مقدم با بیان این که در مجموع، صنعت پتروشیمی حدود 10 میلیارد یورو از فاینانس کشور چین، سهمیه خواسته است، گفت: تاکنون از این میزان حدود دو میلیارد یورو برای طرحهای جدید پتروشیمی، شامل، سبلان، بوشهر، مسجدسلیمان و لردگان موثر شده است.

وی گفت: هم اکنون در زمینه فاینانس کشور چین، موانع ای مانند، تایید گارانتیهای پیش پرداخت و حسن انجام کار توسط بانک مرکزی ایران باقی مانده که تاکنون حل نشده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت در نخستین روزهای در اختیار گرفتن سکان مدیریت وزارت نفت از برنامه ریزی برای دومین جهش توسعه ای در صنعت پتروشیمی ایران خبر داده و گفته بود: با دومین جهش توسعه، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به سالانه 100 میلیون تن و ارزش تولید محصولات پتروشیمیایی کشور به 40 میلیارد دلار در سال افزایش می یابد.

یکی از مهمترین راهکاری جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی برای تکمیل و راه اندازی طرحهای نیمه تمام و جدید پتروشیمی گشایش منابع فاینانس و خطوط اعتباری توسط فاینانسورهای چینی است.

به گفته عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت در امور پتروشمی هم اکنون ایران از ظرفیت تولید سالانه ٦٠ میلیون تن محصولات پتروشیمیایی برخوردار است که به دلایل مختلف از جمله کمبود خوراک، تنها از ٦٨ درصد این ظرفیت استفاده می شود. با توجه به اینکه پارسال پتروشیمی های ایلام کرمانشاه وارد مدار تولید شدند و پتروشیمی لرستان نیز امسال تولید را در صورت دریافت خوراک تجربه می کند و باید گفت که سال آینده پتروشیمی مهاباد و سنندج به بهره برداری خواهند رسید، می توان امید داشت که پیشرفت فازهای اولویت نخست پارس جنوبی سبب افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر