کد خبر 558520

افزایش تورم آلمان و فرانسه

نرخ تورم در آلمان و فرانسه نیز به عنوان دو ابرقدرت اقتصادی منطقه یورو به ترتیب ۳.۴ و ۲.۴ درصد برآورد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ گزارش یورواستات نشان می‌دهد که افزایش ۱۵.۴ درصدی قیمت انرژی در یک سال گذشته بیشترین نقش را در افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در منطقه یورو داشته است.

بر پایه این گزارش، نرخ محصولات صنعتی ۲.۷ درصد، قیمت مواد غذایی، نوشیدنی الکلی و دخانیات ۲ درصد و هزینه خدمات ۱.۱ درصد نیز طی همین مدت افزایش یافته است.

یورواستات نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به ژوئیه را ۲.۲ درصد اعلام کرده بود.

نرخ تورم ۳ درصدی بالاترین میزان رشد سطح عمومی قیمت‌ها در منطقه یورو از پایان سال ۲۰۱۱ تا کنون به شمار می‌رود. پیشتر بانک مرکزی اروپا نیز نرخ تورم هدف‌گذاری شده برای تضمین رفع رکود ناشی از همه‌گیری کرونا را ۲ درصد اعلام کرده بود.

البته کارشناسان این بانک معتقدند که جهش فعلی نرخ تورم موقتی است. هیات مدیره بانک مرکزی اروپا روز ۹ سپتامبر نشستی را بررسی ارزیابی نتایج سیاست‌های انبساطی پولی خود که با هدف بازگرداندن رونق اقتصادی به منطقه یورو اعمال شده، برگزار خواهند کرد.

گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا همچنین نشان می‌دهد که در میان ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، استونی، لیتوانی و بلژیک به ترتیب با ۵، ۴.۹ و ۴.۷ درصد بیشترین نرخ تورم را تجربه کرده‌اند. در مقابل نیز پایین‌ترین نرخ تورم با ۰.۳ درصد در کشور مالت ثبت شده است.

نرخ تورم در آلمان و فرانسه نیز به عنوان دو ابرقدرت اقتصادی منطقه یورو به ترتیب ۳.۴ و ۲.۴ درصد برآورد شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، اتریش، استونی، لیتوانی، اسپانیا، پرتغال، ایرلند، یونان، قبرس، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر