کد خبر 520517

احتمالا تاکنون بلیط هواپیما خریده اید و حتما واژه بلیط چارتر نیز به گوشتان خورده است. این کلمه را احتمالا در بسیاری از تبلیغات آژانس های مسافرتی یا هنگام خرید تورهای مسافرتی نیز شنیده اید. اگر به دنبال معنای این کلمه، مزایا و معایب این نوع از بلیط های هواپیما هستید، در ادامه متن همراه ما باشید.

RBDpWXP2tWCR

چارتر و بلیط چارتر چیست

چارتر به خودی خود در لغت به معنای اجاره کردن یا دربست کرایه کردن است. شاید جالب باشد که بدانید بلیط چارتر فقط برای هواپیما موجود نیست و در بسیاری از کشورها، امکان رزرو چارتر برای قطار یا حتی رزرو هتل نیز وجود دارد. بلیط چارتر در واقع بلیط هایی است که شرکت هواپیمایی به اجاره کننده (که اغلب آژانس های مسافرتی هستند)  می فروشد. هتل ها نیز ممکن است تعدادی از اتاق های خود را به آژانس های مسافرتی اجاره دهند. در این باره نکات مهمی برای رزرو اینترنتی هتل ها وجود دارد که شما را دعوت به مطالعه آن می کنیم.

چرا بلیط های چارتر ارزانتر هستند؟

در اول هر فصل و یا هر سال، آژانس های مسافرتی همه یا بخشی از بلیط های هواپیما در مسیرهای پر رفت و آمد را خریداری می کنند و به این دلیل که بلیط ها را به صورت یکجا و عمده خریداری می کنند، شرکت های هواپیمایی تخفیف قابل ملاحظه ای به آنها می دهند. این تخفیف ویژه باعث می شود، بلیط های چارتر ارزان تر از بلیط های معمولی (سیستمی) هستند. البته باید به یک نکته توجه داشت که میزان سود چارتر کننده از هر بلیط در قیمت نهایی بلیط تاثیر ویژه ای دارد.

OemPyqnLp2Tt

انواع چارتر

چارتر ها دو دسته اند: سیت چارتر و فول چارتر. دسته بلیط های فول چارتر ارزان تر هستند چرا که کل بلیط های هواپیما به صورت یکجا خریداری شده اند. اما اگر بخشی از بلیط های هواپیما خریداری شوند، به آن سیت چارتر می گویند.

بلیط چارتر چه مزایایی دارد؟

بلیط های چارتر در شرایط معمولی باید قیمت ارزان تری داشته باشند. شرکت های هواپیمایی برای آن که از ضرر جلوگیری کنند، بلیط های خود را با قیمت ارزان تر و عمده به چارتر کنندگان می فروشند. آژانس های چارتر کننده نیز می توانند از محل صرفه جویی از تخفیف گرفته شده از ایرلاین ها، هم سود ببرند و هم به مشتریان خود تخفیف دهند. نکته مهم در فروش بلیط های چارتر، این است که آژانس، بلیط ها را در زمان مناسب و قبل از پرواز به فروش برساند.

بلیط لحظه آخری

بلیط لحظه آخری در اصل نوعی بلیط چارتر است که به دلیل به فروش نرفتن، در لحظات آخر قبل از پرواز به فروش می رسند و قیمت کمتری نسبت به بلیط چارتر دارد. برای مثال اگر به دنبال نکاتی برای خرید ارزان بلیط هواپیما تهران شیراز هستید، پیشنهاد ما خرید بلیط لحظه آخری است. بلیط های لحظه اخری از این جهت ارزان تر هستند که چارتر کننده ها در فروش این بلیط ها به دنبال کم تر کردن ضرر خود هستند.

foXBAg5TQRFS

معایب بلیط چارتر چیست؟

در مورد مزایای بلیط چارتر به ارزان بودن آن اشاره کردیم. اما این نوع از بلیط ها معایبی هم دارد. از جمله مشکلات احتمالی و معایب این نوع از بلیط ها می توان موارد زیر را اشاره کرد:

  • در دوران پیک سفرها که مسافرت ها افزایش و تعداد مسافران زیاد می شود. چارتر کننده ها برای سود بیشتر، قیمت ها را بالاتر می برند. این افزایش قیمت ها گاهی تا حدی است که باعث می شود بلیط چارتر از بلیط های معمولی گران تر باشد!
  • پیشنهاد ما این است که در صورتی اقدام به خرید بلیط چارتر نمایید که از انجام سفر خود صد درصد مطمئن هستید. دلیل این موضوع به غیر قابل استرداد بودن این نوع از بلیط ها بر می گردد.
  • اگر به دنبال خرید بلیط چارتر برای کودک خود هستید، بهتر است بدانید که قیمت بلیط چارتر برای کودکان با بزرگسالان هیچ تفاوتی ندارد و یکسان است.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر