کد خبر 509418

وزیر کار ابراز امیدواری کرد در هفته‌های پایانی سال با دقیق‌تر شدن اعداد نرخ تورم در بهمن ماه و پیش بینی اسفندماه امسال، تصمیم مناسبی با اکثریت آرای شورای عالی کار درباره میزان دستمزد کارگران اتخاذ شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد شریعتمداری عنوان کرد: شورای عالی کار، کمیته مزد دارد و متناسب با شرایط موجود افرادی از بخش‌های مختلف گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در این کمیته ارائه می‌کنند. نمایندگان کارگران و کارفرمایان نیز تا دوشنبه هفته گذشته مذاکرات به نتایج تقریبا مطلوبی رسید. امیدواریم در هفته‌های پایانی سال با دقیق‌تر شدن اعداد نرخ تورم در بهمن ماه و پیش بینی اسفندماه امسال، تصمیم مشترک مناسبی با اکثریت آرای شورای عالی کار اتخاذ کنیم.

وی افزود: تلاش همه بر این است تا منافع کارگران در تعیین دستمزدها در نظر گرفته شود. باید توجه داشت در شورای عالی کار حداقل مزد تعیین می‌شود و سایر سطوح مزدی مانند سال‌های گذشته به شکل خاص خود محاسبه و انجام خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: براساس ماده 41 قانون کار و تبصره ذیل آن علاوه بر تعیین دستمزد، پوشش دادن سبد خانوار 3.2 نفره در یک ماه و یک سال را در دستور کار داریم و اینکه حداقل مزد که مربوط به یک کارگر است چقدر از سبد خانوار را پوشش می‌دهد را بررسی و تعیین خواهیم کرد.

شریعتمداری به حمایت از افراد بیکار شده در اثر شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: به محض شیوع کرونا در اسفندماه پارسال سامانه‌ای ایجاد کردیم و از کسانی که بیکار اجباری شدند خواستیم در آن ثبت نام کنند که 860 هزار نفر ثبت نام کردند و مقرری بیمه بیکاری کرونایی آنها از همان ماه پرداخت شد و تا خرداد 99 ادامه داشت. بعد از این زمان پرونده کسانی که بیکاری آنان ادامه دار بود  رسیدگی شد. اما هنوز  70 هزار نفر از این افرادی که برای مقرری بیمه بیکاری کرونایی ثبت نام کرده بودند به علت عدم پرداخت از سوی خزانه داری کشور، مطالبه دارند.

وی همچنین درباره پشت نوبتی‌ها در بهزیستی و برقراری مستمری برای آنان گفت: در ابتدای سال 98 تعداد پشت نوبتی‌ها را صفر کردیم، پس از آن میزان پرداختی به مراکز نگهداری مددجویان را هم  54 تا 250 درصد رشد دادیم که قدم خوبی برای پرداخت مستمری و هزینه نگهداری معلولان است. امیدواریم این مسیر با تصویب ردیفی در بودجه 1400 با قوت بیشتری ادامه پیدا کند. به طور قطع با رشد بودجه مراکز حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد از تعداد افراد پشت نوبت کم خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  واقعا کسیکه در وزارت ضمت در حال استیضاح بود،میتواند وزیر خوبی برای کار باشد؟ثابت شد خیر،گواه تبعیض در همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

 • مجید
  ۱ ۰

  همین وزیر سال قبل صورتجلسه افزایشات را بدون امضاء نمایندگان کار وکاگری ابلاغ کرد !!! توقع چی دارید از ایشون !!!

 • محسن رجبی
  ۱ ۰

  ایشون قول داده بودند احکام حقوقی کارگران بازنشسته مشاغل سخت و زیان آور قبل از پایان سال و در نیمه اسفند ماه اصلاح بشه و حقوق ما رو زیاد کنند ... خبرنگار با شرف لطفا پیگیری کنید ممنون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  داداش نمی‌دونستم تو این مملکت وزیر کار هم داریم خدا خیرتون بده از اطلاع رسانی تون ان شاالله توعروسی هاتون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حسرت موندم تواین عمر 50 ساله یکبار بیان بگن اصلا بابا تو ایرانی هستی ترکی عجمی اصلا حقوقتو میدن اصلا بیان بگن آقا چه آرزویی داری دوست داری کجا قبرت کنند