کد خبر 502959

غریب آبادی خبر داد؛

نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز و فردو

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نصب سانتریفیوژهای جدید IR۲m و IR۶ در نطنز و فردو خبر داد و گفت: نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در پیامی توئیتری، نوشت: ضمن سپاس از دانشمندان سختکوش هسته‌ای کشورمان، دو زنجیره ۳۴۸ تایی از سانتریفیوژهای IR2m با ظرفیت تقریبی چهار برابر نسبت به نوع IR1 با موفقیت در نطنز نصب شده و در حال کار با UF6 هستند.

وی افزود: نصب ۲ زنجیره سانتریفیوژهای IR6 هم در فردو آغاز شده است.

Y4BzWC1PdHKR

* نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است

غریب آبادی در این پیام یادآور شد: نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است.

نماینده دائم ایران بیان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان قادر به انجام فعالیت‌های راستی آزمایی است و از پیشرفت‌های برنامه ریزی شده در این زمینه، مطلع می‌شود.

ZUK6DfdMaAP5

 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نهم بهمن ماه در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از تأسیسات غنی سازی فردو با بیان اینکه قانون مجلس را مو به مو اجرا می‌کنیم، گفت: قبل از سه ماه، هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را در تأسیسات غنی سازی نطنز نصب خواهیم کرد.

براساس ماده یک «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در راستای تأمین شروط ۹گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران مؤظف شد بلافاصله پس از تصویب این قانون، جهت مصارف صلح‌آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند. همچنین سازمان مذکور مؤظف شد نیاز کشور برای مصارف صلح‌آمیز اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند. در ماده ۲ این قانون آمده است در اجرای بند (۳) قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام مصوب ۱۳۹۴.۷.۲۱ و در جهت تحقق ظرفیت ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی‌سازی و تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح‌آمیز کشور را، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام کند.

در همین راستا سازمان انرژی اتمی ۱۵ دی ماه غنی سازی ۲۰ درصد را مجددا در تأسیسات غنی سازی فردو از سر گرفت. سخنگوی سازمان انرژی اتمی بعد از آغاز غنی سازی در اظهاراتی با بیان اینکه مصوبه مجلس برای تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد برای ما به راحتی قابل تحقق است، گفت: شاید زودتر از هشت ماه بتوانیم به این میزان برسیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر