کد خبر 489153

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

فوری/ همه چیز درباره پرداخت یارانه!

دود اجرای طرح معیشتی به چشم دهک‌های پایین درآمدی رفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، چرخه معیوب شیوه یارانه دهی دولت پایان ندارد و درحالی که از عمر طرح یارانه معیشتی که با هدف کمک به دهک‌های پایینی جامعه اجرا شد، بیش از یک سال می‌گذرد، شواهد حاکی از آن است نحوه پرداخت یارانه به دلیل عدم تحقق درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین از محل میزان مصرف و صادرات، باری روی دوش دولت شد و به کسری بودجه دامن زد.

 طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت باید از زمان شروع این قانون در سال ۱۳۸۹، طی حدود پنج سال قیمت سوخت را به نحوی اصلاح می‌کرد که کمتر از  ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس نباشد، اما از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها این روند اصلاح قیمت منظم انجام نشد و بعد افزایش در ابتدای اجرا یکبار  در سال ۱۳۹۳ رشد کرد و یکبار هم در آبان سال گذشته افزایش یافت. به طوریکه بنزین سهمیه‌ای از  ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر به ۱۵۰۰ و قیمت آزاد آن به ۳۰۰۰ تومان رسید.

هدف از اجرای طرح حمایت معیشتی چه بود؟

در آن زمان دولت تصمیم گرفت مابه‌التفاوت ایجاد شده از افزایش قیمت بنزین را به صورت نقدی بین خانوارها تقسیم کند؛ از این‌رو از جمعیت ۷۸ میلیون نفری که یارانه نقدی را دریافت می‌کردند،  حدود ۶۰ میلیون نفر (۱۹میلیون خانوار) را به عنوان خانوار هدف قرار داده و ۱۸ میلیون نفر دیگر که گفته می‌شد سه دهک بالای درآمدی هستند از پرداخت یارانه بنزین کنار گذاشته شدند. البته همچنان این نقد وجود داشت که از بین ۶۰ میلیون نفر دیگر هم ممکن است تعدادی  نیازمند این کمک نباشند.

درواقع با شروع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در آبان ماه سال ۱۳۹۸، دولت طرح حمایت از معیشت خانوار را در دستور کار قرار داد و اعلام کرد که منابع ناشی از افزایش قیمت این حامل انرژی که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود، به مردم بر می‌گردد. این حمایت معیشتی جدا از یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود و قرار شد دهم هر ماه به حساب مشمولان واریز ‌شود.

بر این اساس، قرار شد برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز شود.

به هر صورت از آبان‌ماه پرداخت یارانه بنزینی در دستور کار قرار گرفت و طبق آمار، دولت طی یک سال(از آبان سال گذشته تا آبان سال جاری) به طور متوسط ۳۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان حمایت معیشتی پرداخت کرده است.

سرانجام طرح حمایت معیشتی به کسری بودجه رسید!

دهم آذرماه درحالی سیزدهمین یارانه معیشتی به حساب مشمولین واریز شد که آخرین امار از این حکایت دارد که حدود ۳۵ درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۸ ماهه اول سال جاری محقق نشد و به همین دلیل دولت این منابع را با کسب اجازه از شورای عالی هماهنگی از طریق اوراق تامین کرد.

آنطور که مسئولان گفته‌اند، در شش ماهه اول امسال به دلیل کاهش درآمد فراورده‌های صادراتی، کاهش مصرف بنزین داخلی در ماه‌های ابتدای سال به دلیل کرونا و بعضاً کاهش سفرها بخشی از منابع هدفمندی محقق نشد که با اجازه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور اجتناب از تأخیر در پرداخت‌های یارانه‌ای اجتناب ناپذیر، نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام شده است. حتی برای سال آتی هم این اجازه برای سازمان هدفمندی گرفته شده است که در صورت کسری منابع خود آن شرکت اوراق را با تضمین خودش منتشر کند.

درواقع دولت با افزایش قیمت بنزین در آبان ماه سال گذشته در راستای واقعی کردن قیمت بنزین قدم برداشت اما به دلیل افزایش قیمت ارز در کشور، همچنان تفاوت قیمت این حامل انرژی در ایران با کشورهای همسایه پابرجا باقی ماند و اگر شرایط کرونایی نبود، شاهد قاچاق مقادیر زیادی سوخت بودیم.

از سوی دیگر به دلیل شیوع کرونا بر میزان مصرف سوخت و همچنین صادرات فراورده‌های نفتی، درآمدی که دولت پیش‌بینی می‌کرد از افزایش قیمت بنزین کسب کند، محقق نشد و این موضوع در نهایت باعث شد به میزان کسری بودجه اضافه شود و دولت راه دیگری به جز انتشار اوراق نداشت. این درحالی است که کسری بودجه باعث افزایش تورم در جامعه می‌شود و دهک‌های پایین‌تر بیشتر آسیب می‌پذیرند.

بنابراین هرچند دولت سعی کرد با پرداخت یارانه از دهک‌های پایین جامعه حمایت کند اما از انجایی که راه و روش پرداخت این یارانه و مبلغی که برای آن تعیین کرد، درست نبود، در نهایت منجر به تورم و افزایش فشار بر دهک‌های پایین جامعه شد.

پیشنهاد کارشناسان چیست؟

در همان زمان اجرای طرح معیشتی انتقاداتی به این طرح وارد و پیشنهاداتی برای بهتر اجرا شدن آن مطرح شد. صاحب نظران پیشنهاد تشکیل یک صندوقی را دادند که هر ماه عواید حاصل از اصلاح یارانه‌ بنزین به این صندوق واریز و بر اساس مبلغی که به این صندوق واریز می‌شود، به خانوارهایی که مشمول طرح معیشتی شده‌اند، یارانه تعلق بگیرد. این افراد پیش‌بینی می‌کردند ممکن است مبلغی که دولت هرماه از اصلاح یارانه بنزین دریافت می‌کند، یکسان نباشد و دولت در مدیریت درامد و هزینه‌های خود دچار مشکل شود.

در هر صورت این اتفاق نیز رخ داد و همانطور که مسئولان به آن اشاره کرده‌اند، کاهش درآمد فرآورده‌های صادراتی و کاهش مصرف داخلی بنزین به دلیل شیوع کرونا، مانع تحقق درآمدهای دولت شد. همین به کسری بودجه دولت اضافه کرد و دولت ناچار به فروش اوراق شد. بر این اساس از آنجایی که افزایش کسری بودجه دولت به دلیل افزایش مخارج جاری (مصرف) آن بوده و این امر در شرایطی روی داده که تولید ملی تغییر نکرده، در نهایت منجر به تورم می‌شود و دود این تورم به چشم همان دهک‌هایی پایینی می‌رود که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۱ ۵

  اگربخواهیدکه یارانه اثرخوب داشته باشه،بایدفقط به سه،چهار دهک پایین یارانه بیشتربدید.

 • ناشناس
  ۱۰ ۵

  باید کار به کاردان سپرده شود

 • ناشناس
  ۷ ۰

  حالا میخان کمک کنن دیگه‌راه پس پیش ندارند اگه کمک هم نکنن دیگر کشورها خیالات بد میکنن ولی من تراشی بیشتر میشه باید دولت کمک بیشتر کنه تا چشم‌دشمنان‌کوررررشود

 • ذبیح اله کاظمی
  ۱۴ ۶

  من بدشانس چه گناه کردم این وام یک ملیونی به من ندادن من خیلی گرفتام کممممممممککککککنیند من نان برای شب ندارم من چقدر بدبختم من می خواهم خودرا بکشم ۰۹۱۰۴۵۷۲۵۳۲😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 • فاطمه
  ۱۷ ۲

  باسلام تکلیف یه خانواده مثل من که نه ساله نه یارانه داره نه معیشتی داره نه سهمیه بنزین داره نه خونه داره کرایه نشین هست چیه ؟شماها روبه همون خدایی میپرستید به دادماهم برسید

 • ز.د
  ۲۱ ۳

  سلام
  شوهرم چند ماهه که از سر کارش بخاطر قراردادی بودنش اخراج کردن دوتا بچه محصل هم دارم مستاجر هم هستیم هیچ منبع درآمد دیگه ای هم نداریم نمیدونیم چرا به ما وام یک میلیونی رو ندادن مگه گناه ما و امثال ما چیه؟

 • رامتین
  ۱۶ ۴

  همش بهانه .همین کارو احمدی نژادم کرد اول بنزینو سهمیه کرد بعدم کلا ازادش کرد به بهانه ارزونی بنزین تو کشورهای همسایه قاچاق سوخت کسری بودجه اخرشم پولهاش سراز کانتینرهای عراق و ترکیه لبنان دراورد که فیلمهاشم خبرگزاریهای همین کشورها نشون دادن شما که سفارشی مطلب میزنین ذهن مردم رو اماده کنین اینم بگین روزی چند میلیارد از همین کرونا تو جیب دولت میره سود میکنه

 • علی
  ۱۷ ۷

  ارزش پول به اعتبار دولت است اعتبار دولت به صداقت است پس صداقت داشته باشیم تاپولمان ارزش پیدا کند

 • مهرانگیز یحیی نژاد
  ۱۲ ۱

  از سال ۹۵ یارانه من قطع شده سرپرست خودم هستم بیمه نیستم شغل ندارم خونه ندارم مستاجرم چرا یارانه منو قطع کردن

 • نوراله
  ۵ ۴

  سلام بنده زیرپوشش کمیته امدادامام هستم وام واریزنکردندلطفارسیدگیفرمایید

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  خجالتی بنشین با ۴۵ تومان واقعا مایع شرم ساری است

 • ناشناس
  ۱۳ ۳

  سلام توروخداکمک حال مردم باشین من دوتادختردارم کوچیک دارم من وشوهرم هردوراکروناگرفت نه کاری نه درامدی هیچ کس هم به فکرمانیست برای همین ۱۰۰هزارهایی که گفتن رفتیم از مغازه ها قرض کردیم که شکم بچهامونوسیرکنیم حالاتاکی بایدصبرکنیم به داددل ماکی میرسین

 • ناشناس
  ۸ ۴

  یارانه حق مردم باید بدن بهش تو این کرونا چه همه فوت کردن باز میاد دولت کم میکنه یا به همه داد وام جز کارمند چرا موندیم به خدا با این وضعیت مملکت هرجا میری گرونی سربه فلک کشیده یکم فکر مردم کنید یارانه حق مردم باید بدن بهشون چرا دیگه کم میکنه

 • عسگرجعسگرج
  ۳ ۰

  ج

 • عسگر جمالی
  ۸ ۱

  من بازنشسته هیچ جا نیستم ۶۱ سال دارای پنج فرزندبیمه هم ندارم تمام دلخوشی من خمین یارانه است قط نکنید

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  بین ۶۰میلیون افراد ثروتمند زیاد بودند وبین ۱۸میلیون هم افراد فقیر زیاد بودند ولی عدالتی وجود ندارد

 • ارمان
  ۶ ۰

  به پایان سلام کنید

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  سلام .مامستاجریم بیکاریم سخت درفشاریم اون دفعه قبل وام یک میلیون تومن ریختن ولی این دفعه نریختن توروخداپیگیری کنیدسخت درفشاریم.

 • غلامی
  ۱۳ ۱

  چرابه من وام یک میلیونی تعلق نگرفت مدیون زن و بچم شدم ببکارم بدون بیمه و حقوق ثابت .عجب عدالتی

 • ناشناس
  ۱۱ ۱

  چرا برای ما که یارانه بگیر هستیم وام ی ملیونی واریز نشد

 • حسن
  ۸ ۱

  مسئولین‌ لطفا‌ بفکر‌ کارگران‌ وخانوادشان‌ هم‌ باشید‌ چه‌ گناهی‌ کردند‌ درست‌ که‌ حقوق‌ ثابت‌ دارند‌ ولی‌ آیا‌ این‌ حقوق‌ ثابت‌ باعث‌ شرمندگیشان‌ ‌ نشده‌ است؟؟
  والله‌ سفره‌ خالیه‌

  چراوام‌ مرحله‌ دوم‌ به‌ قشر‌ وبازوی‌ صنعت‌ کشور‌ تعلق‌ نگرفت؟آخه‌ چرا؟؟؟؟؟؟

 • اسماعیل
  ۱۲ ۰

  سلام به من وام یک میلیونی تعلق نگرفت نه بیمه دارم نه ماشین نه در امد نه خانه امیدوارم حداقل کمک معیشتی صد هزار تومانی تعلق بگیرد تازه توی این وضعیت خانم من هم باردار است و دستم خیلی خالی است با تشکر

 • سیامک نقدی فر
  ۱۴ ۰

  سلام آره بابا یارانه برای چی باید داد !!!! بزار مردم زیر بار این گرانی و تورم بمیرن !!! سوبسید هم که نمی دید!!! یکساعت هم که نمی توانید قیمت هارو روی یک مبلغ نگهدارید !!!!!؟ میشه بگید به چه درد میخورید !!!!!!؟

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  سلام منم کارگرم کلی چشم انتظار شدم وام یک ملیونی بهم بدن ک بتونم باهاش قرض هامو بدم اما به هرچي آدمی ک دسش به دهنش می‌رسید وام یک ملیونی دادن اما ب من‌ کارگر ندادن

 • شهلا اکبریان
  ۱۰ ۰

  ‌سلام خوب چرا به من یارانه معیشتی ندادن مگه من ی زن بی سرپرست نیستم شغل و درآمدی هم ندارم

 • اسدی
  ۷ ۱

  مگه قرارنبودبه۱۱میلیون خانوار وام بدیدپس چی شد؟

 • ناشناس
  ۴ ۱

  همسرم چه در امدی نداره به ماهم وامی ندادند فقط یه جایی مشخص کنید بریم برا اعتراض

 • هادی فتحی نژاد
  ۴ ۰

  سلام من بیکارم بیمه دوماه قطع امکان پرداخت ندارم واقعا بریدم توروخدا کمکم کنید خسته شدم چرا به پولدارا به بازاری ها پول واریز میکنید

 • ناشناس
  ۶ ۲

  باید به همه یارانه بگیران‌وام‌میدادن حق مردم بود نه ۱۱میلیون اون‌ هم‌انتخاب کنن

 • مهران
  ۶ ۰

  با توجه به گرانی و نظراتی که داده شده باید به همه مردم یارانه داد

 • ناشناس
  ۳ ۰

  مگه دولت نگفت وام یگ ملیونی به اقشارکارگرکه درامد ثابت ندارن میدن من کارگرروزمزدم الان هم بیکارم باسه فرزنداجاره نشینم چراندادین این چه عدالته دهک های پایین بدبخت ترشدن

 • اسماعیل
  ۱ ۰

  من ۱۰ بار تا حالا رفتم یارانه معشیتی درست کنم ولی هر دفعه به یه بهونه گفتن سایت بستس ۲۷ سالم بیکارم هستم هر جا رفتم جوابی ندادن

 • علی
  ۲ ۰

  سلام یارانه معیشتی به من نمیدن کارگر ساختمانی وچند ماه بیکار

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام ما که نفهمیدیم اینها کی راست میگوین کی دوروغ(خدا هدایتشان کند به راه راست)

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام رزمندگان معسرهیچ یارانه معیشتی نمیگیرندتحت پوشش ساتاهستندحمایت کنیدرزمندگان معسردفاع مقدس تشکر

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام انتظارداشتم لاقل این یک میلیون رابه من میدیدمن کارگرم بیمه به چه دردمن میخوره بااین همه گرانی بادوتابچه ی تشنجی نه خانه دارم نه حقوق درست حسابی لاقل اون یک میلیونومیدادیم من شیرخشک بچمویامای بیبی بچمومیگرفتم خداروخوش میاداین همه ظلم راماتحمل میکنیم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام
  من ی دختر ۱۹ سالم دوتا خاهر دارم مادر پدر من از هم جدا شدن هم مادرم هم پدرم بیکارن شغل ندارن پدرم فلجه بعد الانم کلاسا مجازی هستن ما خاهرام نمیتونن درس بخونن خودمم دانشجو هستم ک برای شهریه دانشگام موندم وام یک ملیونی گرفتم برای شهریم دادم ک بهیجا نرسید اونم شهریه یک هشت صد بخدا ما شرایط خیلی سخت داریم بعض وقتا گرسنه میخابیم با این یارانه کم با مشیعتی لطفن ب ما کمک کنید

 • ناشناس
  ۱ ۱

  خیلی جالبه برادر من ملک کشاورزی داره به او هم معیشتی وهم وام یک ملیون تومانی تعلق میگیره من که هیچ درآمدی ندارم تعلق نمیگیره واقعا متاسفم برای این دوبت

 • ناشناس
  ۵ ۰

  سلام ملاک پرداخت یارانه معیشتی چیه. والا من ماهی یک میلیون هم درآمد ندارم از کار هم تعدیل نیرو شدم شما باید هم این دنیا جواب بدید هم اون دنیا. همه از اون بالا بالایی تا سخنگوی دولت والله روا نیست به یکی که ویلا داره بدید ولی به من و امثال من نه.

 • طباطبایی
  ۴ ۱

  سلام هرگز به فکر مردم نرسیده بود اینقدر در فقر و فلاکت غوطه ور می شویم این یارانه ها هیچگونه دردی از مردم دوا نمیکند،مگر خدا به داد ما برسد،

 • محمد
  ۰ ۱

  این ۱۰۰هزاربه خانوادهای شش نفره تعلق میگیره ک تحت هیچ پوششی نیست

 • م
  ۱ ۰

  چرا وام یک میلیونی ندادی بهم من ی زن دو بار سکته قلبی کردم بی کارم ماهی فقط ی دنیا پول داور میدم

 • علی
  ۱ ۰

  ما خانواده شش نفره هستیم بابام کارگره چرا کمیته امدادکمکمان نمیکنه مگه از ما بدبخترهم هست

 • ناشناس
  ۲ ۰

  باید ازخدابخوای نه ازبندش

 • علی
  ۲ ۰

  سلام تکلیف ما چیه که هیچ منبع درآمدی نداری معیشتی هم گفتن بهتون تعلق نمیده ما گرفتاریم

 • مهدی
  ۳ ۰

  وام راک ندادین از خدابیخبر ها حداقل یارانه ۱۰۰هزارتومان راب همه بدین بیمه تامین اجتماعی داشتن ک نمیشه تکان وآب برای مردم بیمه داشتن با حقوق ۲میلیون تومانی چ دردی را دوامیکند تواین حال و اوضاع انصاف هم خوب چیزیه من بادوتابچه با مستاجر بودن حقوق دومیلیون رو چکارکنم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام.چراماکه معیشتی بگیرهستیم.وام تعلق نگرفت.ماداریم بسختی زندگی میکنیم.ماهی 750هزارتومن اجاره میدهیم وشوهرم کارگرهست.لطفا بهمون وام روبدین که خیلی نازداریم

 • موسوی
  ۲ ۱

  ماهم بیکاریم هم مستاجر تمام کارت بانکیام کلا ۱۰۰ داخلشون نیست منم باید شاسی بلند داشته باشم که وام یک میلیونی بهم بدیم معلوم نیست ملاک دولت برا دادن این وام وکمک معیشتی ها چیه والا مازیر خط فقر له شدیمه الله اکبر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  توروخدابه مااین وام یک میلیونی روبدین.باحقوق کارگری ودوتابچه بزرگ ودختردم بخت چیکارکنیم ازبی پولی.یه ساله نتونستیم گوشت بگیریم.مرغ هم گرون شد.سه ماهه نتونستیم بگیریم.من ناراحتی اعصاب گرفتم توروخدابه دادمون برسید

 • موسوی
  ۳ ۰

  من جز دهک اولم ولی وام یک میلیونی بهم ندادن مستاجر همسرم مریض و ۷ماه بیکارم با دوتا بچه اخه چرا ورو چه حساب

 • ناشناس
  ۱ ۱

  دوتامریض دارم توخانه مساجرهستم گرایه کران جوان بیکاردارم حداقل این یارانه قطع نکن تورابه خداقسم میدم به فکرماباشید

 • امیرمیرزایی 0620115858
  ۲ ۰

  باسلام خدمت مسولین که واقعابااین امکانات نمیتونیداقشارکم درامدوجدا کنیدیعنی این شده عدالت شماکسایکه هم شغل داره هم کارمنده هم خونه هم سپرده بانک هم اجاره میگیره یه یارانه پرداخت میکنیدبه اونای هم که هم بیکارهستن هم مستاجرواقعااین نشدعدالت اگراخرتی باشه خدابدادتون برسه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام به خاطر خدا واسه وجودتون ارزش قائل باشید چرا واسه چندر غاز که پول نون خالی یک ماه هم نمیشه اینقدر التماس این دولت را میکنید واقعا برای خودمان متاسفم که با چه نکبتی باید خودمون را سیر کنیم

 • رامین خضری
  ۱ ۰

  به داد افرادمتاهل،بیکار،دارایفرزندوفاقدبیمه برسید قبلاباکارگری...سرمیکردیم لااقل دهک پایین یارانه بیشترپرداخت کنید.

 • سمیرا
  ۲ ۰

  والا من ادم میشناسم کارمند شهرداریه ماهی ۷ تومن میگیره یارانه میگیره معیشتی میگیره یه تومنم براش ریختن با اینکه هم بیمه تامین اجتماعیه هم کارمند

 • اسماعیل
  ۲ ۰

  باسلام بنده نه بیمه دارم ونه حقوق ثابت ولی تا این لحضه از وام یک میلیون تومانی خبری نیست وبنده نیاز مبرمی به ان پول دارم با تشکر.

 • حبیب
  ۲ ۱

  ای مردمان باایمان فقط فقط امیدتان به خدا توانمند باشد اوست که به بندگانش فضل بخشش میکنه بدون دروغ ولا غیر

 • ناشناس
  ۵ ۰

  اصلا عدالت رعایت نشد .

 • ناشناس
  ۴ ۰

  عدالت رعایت نشده در این کمک معیشتی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  من از وقتی پیام هاتون رو میخونم خیلی ناراحت شدم..... گفتم ای کاش اونقدر داشتم ک حداقل ب ۱۰۰ نفرتون میتونستم کمک کنم..... من و شوهرم زندگیمون رو خودمون ب سختی جمع و جور کردیم.... خداروشکر یه سقفی بالا سرمون هست..... اما با این اوضاع نابسامان کشور واقعا سخته زندگی کردن.....فقط میتونم بگم متاسفم

 • ایرج فکری
  ۳ ۰

  اقایون اینقدر حق و ناحق نکنید یکی داره شکم سیر هست. بازم بهش میدی
  ما که نه حقوق بگیریم نه دفترچه بیمه داریم چرا وام تعلق نگیره بما اگه واقعا ترتیب اثر میدید پیگبر بشید انشاله که هیچ موقع مدیون زن بچه نشید

 • شمسی تندکاراصل همدانی
  ۲ ۰

  نه خانه دارم نه کار..لطفا کمکم کنید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام.اگرقرارشده قشرمستضعف ازبین بره بخدا راههای کوتاهتروبهتری هم پیدامیشه.آخه تااینحد زجرکش کردن نه از انصاف نه ازوجدان نه ازقصاوت ونه هیچ چیز دیگه ای حساب نمیشه.

 • محمد علی زمانی قطب ابادی
  ۱ ۰

  سلام من ناراحتی اعصابوروان دارم تحت پوشش بهزیستی بودم یارانه وحقوق بهزیستی قطع کردن من یک خانواده ۵نفره هستیم شغلی ندارم

 • ارش
  ۲ ۰

  تا کی میخوایم مردم رو گول بزنین

  • ناشناس
   ۱ ۰

   سلام ماخانواده شش نفره هستیم چراوام به ماتعلق نگرفت کسانی هستندکه احتیاج نداشتند گرفتند امابه ماندادند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اخه چه دهکی خواهرمنویلا ماشین خونه بالایشهروحساب بانکی داره بنام خودش کرده شوهرم حقوق بگیره ولی ما که هیچ کدوم رو نداریم شامل حالمون نمیشه اگر استعلام میگیرید از همه بگیرید تا در حق مردم اجحاف نکنید

 • فوزیه کتابپور
  ۱ ۰

  دقیقا معیشتی رو فقط به پولدارها میدن بگو دولت نفهم که خودتون رو به خریت زدین اگر قرار بر استعلام از همه خانواده ها بگیرید نه از بعضیا خواهر من شوهرش حقوق بگیره اموالشم به نام زنش کرده خونه ماشین ویلاحساب بانکی ول ما که هیچی نداریم شامل حالمون نشده پول رو فقط به‌ پولدارا میدن

 • سولمازاستادنصراله
  ۰ ۰

  سلام. جناب. نماینده. شهر نمیدونم من یک زن هستم ودوفرزنددارم نیازبه کمک شمادارم. کسی روندارم وهیچ. چیزی مثل یارانه یامعیشتی استفاده نکردم

 • مجید
  ۰ ۰

  سلام اگر پیام میدیم وخوانندش خودمونیم خواهشا جمعش کنیدملتو سرکارنذارید دیگه عمونمون بریده شده تاقت نداریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدابه دادمون برسه الهی

 • بهنام سعیدی تازه کند
  ۰ ۰

  سلام خسته نباشید من ۶ساله جدا کردم یارانه نقدی من قط شود من کجا به رم

 • فرشته
  ۰ ۰

  اعتراض که سرپرست هستم ولی واریز نشده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من یه دختره 1ساله دارم تا الان ۱ بار آنژیو کرده ۲بار عمل قلب بازکرده ا بار عمل مغز کرده بقران مستآجرم شغلی هم ندارم یا کار بهم بدید یا چیزی جلو پام بزارید. ایی دولت ب دادم برسید چیکارکنم؟؟خودتون و بزارید جای من...

 • ساره
  ۰ ۰

  اینماه معیشتی من و مامانمو واریز نکردن چرا؟ کجا باید برای پیگیری اقدام کنیم؟

 • Hassanajloo
  ۰ ۰

  چند سالیست یارانه اینجانب قطع شده اعتراض کردم متاسفانه هیچ اثری نداشت لطفاً علت را بگویید

 • وهاب خدایاری
  ۰ ۰

  باسلام وام ۱میلیونی مارونفرستادین قراربودنفری۱۰۰هزارتومن بدین اونم نفرستادین مارواین پولهاحساب کردیم خاک توسرماکنن

 • میلاد
  ۰ ۰

  سلام برای دریافت یارنه معیشتی و وام من تمام شرایط برایدریافت را دارم نه بیمه دارم نه حقوق نیازمند این کمک معیشتی هستم لطفا پاسخ بدید

 • نرگس
  ۰ ۰

  سلام..من نه خونه ایی ب اسمم نه ماشین نه چیزی.فقط درآمد شوهر من ماهی دو و خوردی..پایه حقوقش یکو هشتصد که این مبلغ واقعا ته ته خط فقر..واقعا این درآمد با دوتا بچه خیلی زیاد ک ما نه وام بهمون تعلق گرفت نه این کمک صد تومنی..

 • افسانه قربانپور
  ۰ ۰

  شوهرم هشت ماه جزو معلولان بهزیستی هستش مستاجرم هیچ منبع درامد ندارم بهزیستی هم تو نوبتم ماهیانه هم به ما نمیدن معشیتی هم نداریم تواین اوضاع چرا به ما وام یک میلیونی واین صد تومن نمیدن

 • روح الله
  ۱ ۰

  یارانه صد هزار تومانی و وام یک ملیونی برای من واریز نکردن من ماهی ۶۰۰ هزار تومان کرایه و ۶۰۰هزار تومان قسط وام میدم با یک خانواده چهار نفره یک پیگیری بکنید اگه میشه ممنون

 • یک ایرانی
  ۰ ۰

  سلام من یه خانم محصل و همسر سرباز دارم چرا یارنه ۱۰۰تومنی به حساب واریز نشد والله بخدا ما احتیاجمون از خیلیایی ک شما پول بحسابشون ریختیت خیلیی بیشترع. به داد مام برسین ثواب داره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خدا وکیلی وام و یارانه دادین یا مردم رو گذاشتین سرکار؟.اگه آخرتی وجود داره که داره ،خدا به دادتون برسه. اگه دنیاوآخرتی وجود نداره که خوشبحالتون به سوزوندن مردم ادامه بدید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حدود دوساله برا مستمری بهزیستی اقدام کردم که هیچ خبری نشد.جز یارانه بگیران ومعیشتی بگیرهستم فروردین وام یه تومنی رو گرفتم نمیدونم چرا این سری بهمون ندادن این صدتومن هم ندادن .دلخوشی یه کارگر به بیمشه چرا میگین اونا که بیمه هستن وام ویارانه صدتومنی بهش تعلق نمیگیره

 • کمال قادرپوراگریقاش
  ۱ ۰

  من خودم سرپرست وکارگرساختمانی هستم معیشتی دارم ولی یک میلیون وصدهزاری دریافت نکردم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بخداکارگرم‌یه‌خانواده‌پنج‌نفره‌هستیم‌به‌ما‌هم‌کرونایی‌ندادند‌گناه‌ما‌چیه‌سه‌تا‌بچه‌مدرسه‌ای‌دارم‌تو‌رو‌قران‌.گناه‌دارن‌.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همسرم در کارگاه کار میکند کارش ثابت نیست ولی بهما نه وام دادن نه 100 هزار تومن شما گفتید کسانی که یارانه معیشت دارن بهشون میدم چرا به ما ندادید

 • ح خ
  ۱ ۰

  بنزین حق همه است چراعادلانه پولش مساوی نمیدین