کد خبر 487964

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش بینی قیمت دلار (۹۹/۹/۱۷)

نگاهی به روند بازار ارز از ابتدای آذر تا نیمه ماه نشان می‌دهد که طی این مدت قیمت دلار در پایین‌ترین حالت ممکن به قیمت ۲۴۷۰۰تومان رسیده و بالاترین نرخ آن نیز ۲۶۱۵۰تومان بوده است؛ اما به طور کل طی چند روز گذشته نوسان قیمت دلار در حد ۱۰۰تومان بوده که یکی از اصلی‌ترین دلایل ثبات نسبی نرخ ارز و مقاومت دلار در کانال ۲۵هزار تومان، آرامش نرخ ارز در صرافی‌ملی و بازار متشکل بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، به گفته فعالان بازار ارز، این روزها قیمت دلار متاثر از شرایط آرام سیاسی و اقتصادی تحرک چندانی ندارد و بازار ارز در وضعیت باثباتی است؛ از طرف دیگر حجم عرضه هم نسبت به تقاضا افزایش یافته و حتی با وجود تزریق کافی ارز به بازار، خریداری وجود ندارد.

اما درباره آینده بازار ارز طی روزهای آینده، پیش‌ بینی می‌شود که در صورت عدم تغییر شرایط سیاسی، قیمت دلار در محدوده فعلی (25 تا 26هزار تومان) ثابت مانده و حتی احتمال کاهش جزیی آن متاثر از برخی سیگنال‌های اقتصادی وجود دارد.

یکی از این سیگنال‌ها قوت گرفتن کشف واکسن کرونا است که علاوه بر تاثیر مثبت بر شرایط جهانی، بر قیمت طلا و ارز داخلی هم اثرگذار خواهد بود؛ یکی دیگر از عواملی که ممکن است منجر به کاهش نرخ ارز شود، خبرهایی است که رسانه‌ها درمورد ارسال بزرگ‌ترین ناوگان سوخت از ایران به ونزوئلا منتشر کرده‌اند.

از طرف دیگر با توجه به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا احتمال کاهش تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت برجام وجود دارد که همین موضوع اگرچه فعلا به لحاظ روانی، اما در ثبات قیمت دلار نقش داشته است؛ بر این اساس پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حداقل تا پایان ماه جاری بازار ارز دچار نوسان چشمگیری نخواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر