کد خبر 482479

هشدار! / فروش دلار در خیابان غیرقانونی است

بخش زیادی از تقاضا در بازار ارز غیرواقعی و دلالی است و اخیراً وزارت اطلاعات اقدامات مثبتی در مقابله با دلالان انجام داده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، پرهام‌فر مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه اخیراً شاهد بودیم برخی از سوداگران با هیاهوی دلار ۵۰ هزارتومانی به مردم عادی حجم زیادی ارز در نرخ ۳۰ تومان فروخته‌اند، ادامه داد: به طور کلی تمام نوسانات هیجانی بازار ارز معطوف به رفتار دلالان است که مصداق بارز عنوان مجرمانه کلاهبرداری است.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با عنوان اینکه تصور غلطی شایع شده که سرمایه‌گذاری در ارز ضامن حفظ سرمایه و دارایی افراد است، گفت: بازار ارز غیر رسمی یک بستر التهابی و هیجانی است که هیچ موقع نمی‌تواند فرصتی برای سرمایه‌گذاری باشد و مردم عادی همیشه بازنده این بازار بوده‌اند.

پرهام‌فر با بیان اینکه برخی مردم به اشتباه برای حفظ سرمایه خود به بازار پُر ریسک ارز روی آورده‌اند، عنوان کرد: در همین هفته‌های گذشته شاهد بودیم که همزمان با انتخابات آمریکا دلار ناگهان کاهش یک سومی نرخ را تجربه کرد.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه خرید، فروش، حمل و نقل، نگه داری و حواله غیرمجاز ارز در حکم قاچاق تلقی می‌شود، افزود: دلالی و فروش ارز در خیابان غیرقانونی است و فقط صرافی‌های دارای مجوز، امکان معامله ارز را دارند.

وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی مطابق با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضوابط ممنوعیت معامله ارز در خارج از صرافی‌ها را در سال‌های قبل، ابلاغ کرده است.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: صرافی‌ها تنها مرجع معتبر برای خرید و فروش ارز هستند اما به علت اینکه برای فروش ارز به افراد حقیقی محدودیت دارند، افراد برای تأمین نیاز مازاد خود بعضاً به بازارهای غیر رسمی سوق پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر