کد خبر 476674

قیمت پراید کمتر از ۱۰۰ میلیون می‌شود؟

کارشناسان معتقدند درصورت افت نرخ دلار به کانال ۲۷هزار تومان، قیمت پراید به کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

بازار خودرو همگام با نزولی شدن نرخ ارز، چند هفته‌ای است که بر مدار ریزش قرار دارد. این ریزش‌ها تداوم یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، بررسی‌های میدانی از بازار خودروی پایتخت حاکی است دیروز (دوشنبه)، قیمت هر دستگاه پراید ۱۳۱ بین ۱۰۵ تا ۱۰۷میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۱۳۵ تا ۱۴۲میلیون تومان، کوئیک دنده‌ای بین ۱۶۰ تا ۱۶۵میلیون تومان، سمند ال. ایکس ۲۰۸ تا ۲۱۲میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۲۰۸ تا ۲۱۵میلیون تومان، پژو پارس ۲۴۵ تا ۲۵۰میلیون تومان و هر دستگاه دنا معمولی ۳۰۵ تا ۳۰۷میلیون تومان از سوی واسطه‌گران و فروشندگان خودرو اعلام شده است.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت می‌گوید: اگر کاهش قیمت ارز آن طور که کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان برسد، در بازار خودرو بیشتر نمایان خواهد شد و قیمت خودروها با شیب تندتری کاهش خواهد یافت.

وی دلایل این موضوع را حبابی بودن شدید قیمت‌ها، نبود مشتری در بازار و زیاد بودن خودرو دست واسطه‌ها و دلالان برشمرد.

موتمنی معتقد است: حتی پیش‌بینی می‌شود برای پراید ۸۵ تا ۹۰ میلیون تومانی هم مشتری نباشد.

یکی دیگر از کارشناسان بازار خودرو به ایرنا گفت: هفته گذشته به‌جز روز چهارشنبه که قیمت ارز با افزایش همراه شد و برخی واسطه ها قیمت‌ها را روی کاغذ بالاتر اعلام کردند، ریزش قیمت‌ها را شاهد بودیم.

وی افزود: اگر امروز یا طی روزهای آینده دلار به کانال ۲۷ هزار تومان وارد شود، بعد از مدت‌ها پراید به عنوان شاخص خودروهای کف بازار به زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خواهد خورد.

این فعال بازار به افت ۳۰ میلیون تومانی پراید ۱۳۱، بیش از ۳۰ میلیون تومانی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۴۰ میلیون تومانی دنا طی دو تا سه هفته گذشته اشاره کرد و ادامه‌داد: این کاهش در خودروهای مونتاژی و به‌خصوص خارجی بسیار بیشتر بوده است.

یکی از نمایشگاه‌داران نیز گفت: این روزها فروشنده خودرو در بازار زیاد است، اما در عمل مشتری نیست و معاملات به صفر رسیده است.

وی بیان‌داشت: اکثر فروشندگان را افرادی تشکیل می‌دهند که پیشتر به قصد سرمایه‌گذاری و کسب سود، اقدام به خرید خودرو کرده بودند.

این نمایشگاه‌دار تاکیدکرد:‌ هرچند مشتریان به امید کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید دست کشیده‌اند، اما به‌طور نمونه اگر فروشنده‌ای پراید را به ۹۰ میلیون تومان و زیر قیمت عرضه کند، به فروش خواهد رفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر