کد خبر 471333

توضیحات همتی درباره گرانی دلار

همتی به بیان توضیحاتی درباره پشت پرده افزایش قیمت ارز پرداخت و اعلام کرد: بانک مرکزی اجازه نیزنداده است که واضعان تحریم به هدف اصلی خودشان در دوسال گذشته ، که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود، برسند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: در اوج فشار حداکثری و بعد از دو سال مقاومت بانک مرکزی درخط مقدم جنگ اقتصادی و درمقابل شدیدترین و بی‌سابقه ترین تحریم‌های پولی و بانکی و به‌رغم محدودیت دسترسی به درآمد های ارزی کشور، بانک مرکزی با تمرکز بر تأمین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی و ضروری کشور را با تمام سختی ها به خوبی وکفایت تامین کرده و اجازه نیز نداده است که واضعان تحریم به هدف اصلی خودشان در دوسال گذشته که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود، برسند.

با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر، که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه های سازمان یافته و بعضاً با هدف‌های خاص، علیه بانک مرکزی آغاز  شده است.

با وجود  سختی‌ها و دشواری‌ها، کنترل نرخ ارز دغدغه مهم بانک مرکزی است،مردم عزیز مطمئن باشند بانک مرکزی بدون توجه به حواشی، به تلاش خود، برای ثبات سازی بیشتر در بازارها و ان‌شاالله عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری، ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از این یادداشت نوشت: این روزها بعدازطرح مکانیزم ماشه، اخباری در موردقطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح میشود، فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تأثیر عملی آن، متأسفانه تأثیر روانی آن دربازار ارز سایه افکنده است. درحالیکه درمقابل آن، خبرهای مثبتی از منابع مسدودی دارم. و نیز همانطور که قبلا ًگفتم روند عرضه و معاملات حواله های ارزی در بازار دوم،دربسترسامانه نیما ، بخصوص سه ماهه اخیر، بهتر ازقبل شده است.

صادر کنندگان بالغ بر 8میلیارد دلار از تعهدات ارزی 27میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های 1397 -- 1398خود را، به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود 19میلیار دلارکاهش یافته است. میانگین وزنی نرخ ارز در سامانه نیما نیز، با روند کاهشی به محدوده 23هزار تومان به ازای هر دلار رسیده است، که البته تأثیرخود را بتدریج در نرخ‌های بازار نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر