کد خبر 43891

شرط تورم تک‌رقمی از نگاه یک اقتصاددان

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی مشکلات کنونی اقتصاد کشور را متاثر از عوامل درونی و بیرونی دانست و گفت: اگر رویه‌های کنونی اقتصاد کشور را اصلاح کنیم، رشد مستمر، تورم تک‌رقمی و ثبات اقتصادی قابل دستیابی است.

عباس شاکری، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل بیرونی، تحریم‌ها است، گفت: اینکه برخی معتقدند تحریم‌ها بی اثر بوده است، حرف درستی نیست. چرا که مردم در متن جامعه و زندگی روزمره خود آثار آن را به خوبی لمس می‌کنند. وی خاطر نشان کرد: پاشنه آشیل اقتصاد ایران نفت است چون که اقتصاد کشور بیش از 50 درصد به نفت وابسته است. شاکری با بیان اینکه این تمام ماجرا نیست، گفت: مدیریت صحیح اقتصاد کشور، عامل درونی است که موجب مشکلات کنونی در اقتصاد شده است. وی در ادامه گفت: دولت دهم می‌توانست امور را به گونه‌ای مدیریت کند که اثرات تحریم‌ها به حداقل کاهش یابد. عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: به اعتقاد من دو عامل اصلی نابسامانی اقتصاد کشور تحریم‌ها و عدم تدبیر درست و سوء مدیریت در اقتصاد است. وی گفت: زمانی که به سبب تحریم‌ها با محدودیت فروش نفت مواجه بودیم، می‌توانستیم معاملات سوداگرانه ارز را کنترل و محدود کنیم و اجازه ندهیم تقاضای کاذب در بازار ایجاد شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم|، شاکری تصریح کرد: اگر رویه‌های کنونی اقتصاد کشور را اصلاح کنیم، رشد مستمر، تورم تک‌رقمی و ثبات اقتصادی قابل دستیابی است. وی در پایان با تاکید بر این نکته که با وفور درآمدهای نفتی توسعه محقق نمی‌شود، گفت: توسعه نیازمند اصلاحات نهادی و ساختاری است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه چیز به ارز بر می گردد دلار 1700 تومانی می تواند غول تورم را مهار کند بقیه روش ها بی فایده است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از واردات غیر ضروری جلوگیری شود.

 • علیرضا
  ۰ ۰

  عجب کشف بزرگی کرده اند این آقای اقتصاددان که مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عوامل بیرونی و درونی است!!!!عوامل بیرونی تحریم عوامل درونی سوء مدیریت!!!!!به این میگن راه حل ....
  میگن وقتی ماهواره امید به مرز فضا رسید اولین خبری که ارسال کرد این بود که "دارم کشف میکنم که ماه گرد است !!! خبر دومش هم این بود که من گم شده چه جوری برگردم :)) "
  این اقتصاددان هم از ماهواره امید ایده گرفته ...