{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 417861

یک پیشنهاد؛ اگر دیبایت یا قند خون دارید هرگز به استانبول سفر نکنید! اینجا شهر شهد و شیرینی‌های باورنکردنی است که قدرت چشم‌پوشی به آن‌ها را نخواهید داشت و وسوسه به جان شما می‌اندازد که حتی شده یک تیکه کوچک از آن‌ها مزه کنید.

باقلوا، کونفه یا لوکوم؟ کدام‌یک از این دسرهای خوشمزه شهر استانبول را تا به حالا خورده‌اید؟ البته باید گفت خوردنی‌های لذیذ این شهر به همین چند مورد ختم نمی‌شود و شما در این لیست با تعداد بی‌شماری از آن‌ها آشنا می‌شوید. در تور استانبول شکم گردی را فراموش نکنید.

کونفه

یکی از با اصالت‌ترین خوراکی‌های موجود در استانبول همین کونفه است. در برگه‌های کتاب هزار و یک‌شب از آن به فور نام برده شده که در بازار مصر و عثمانی به چه اندازه پرطرفدار بوده است. کونفه مهمان ویژه سفره پادشاهان قرن‌های دور بوده که بسیار مورد توجه قرار می‌گرفته است.

این دسر از خمیر رشته مانند نازک یا خمیر سمولینای بسیار نازک خیسانده شده در شربت شیرین با پایه شکر و لایه‌های پنیر یا سایر مواد اولیه مانند خامه لخته یا آجیل و بسته تهیه می‌شود.

باقلوا

باقلوا از آن دسته شیرینی‌های است که شهد از آن شره می‌کند و بسیار شیرین است. علاوه بر این‌ها طعم و بوی خاص آن ساعت‌ها دهان شما را عطرآگین می‌کند.

باقلوا را باید جز سوغاتی‌های ایران هم دانست اما باقلوای استانبولی در شکل و شیرینی بسیار متفاوت‌تر است.

لوکوم

تقابل بین امپراتوری‌های گذشته ایران با عثمانی‌ها باعث شده که تقابل فرهنگی مشترکی بین این دو سرزمین شکل بگیرد.  بسیاری از آداب غذایی ما شبیه به هم هستند البته فقط در نام متفاوت هستند.

لوکوم در ترکیه و راحت‌الحلقوم در ایران دقیقاً از همین دسته است. لوکوم یک دسر کش‌دار و رنگی ترکیه است که مزه نام آشنایی دارد و در انواع ساده، مغز دار و رنگ‌های مختلف تهیه می‌شود.

حتماً در سفر به ترکیه لوکوم را امتحان کنید چون از مزه ایرانی آن متفاوت‌تر خواهد بود.

شش

حلوا

حلوا یکی از دسرهای محبوب ایرانی است که مزه آن بر هیچ‌کدام ما پوشیده نیست. آرد تفت‌داده شده‌ای که با ادویه‌های معطری همچون هل، زعفران و چاشنی‌هایی مانند گلاب و شیره انگور پخته می‌شود.

اما ترک‌ها کمی چاشنی خلاقیت را به آن افزوده‌اند که طعم و رنگ آن را متفاوت‌تر کرده است.

حتی اگر شده بلیط استانبول را تهیه کنید، چندساعتی در شهر بچرخید و از خوراکی‌های خوشمزه اینجا تناول کنید.

دوندورما

اگر بخواهم این مورد را توضیح بدهم برایش می‌نویسم " بستنی سرکاری"! درست خوانده‌اید. دوندورما یک بستنی سنتی کشور ترکیه است که از  ثعلب فراوان درست می‌شود که سفتش می‌کند. همین امر باعث شده تا فروشندگان آن حسابی مشتریان خود را اذیت کنند و خوردن آن را تبدیل به رؤیا نمایند.

اکثر فروشندگان این بستنی لباس محلی ترکی به تن دارند و در اذیت کردن مشتریان تبحر خاصی دارند. با اعصابی آرام دوندورما را سفارش دهید و هرگز گول نخورید و بگذارید فروشنده نمایش خود را اجرا کند و بعد از اتمام آن بستنی را نوش جان کنید.

کیک موزاییکی

یک شیرینی سنتی دیگر که مادران ترکی دستور پخت آن را بهتر از هرکس دیگری می‌دانند. چون هرروز صبح برای فرزندان خود می‌پزند.

این کیک با شکلات سفید و سیاه درست می‌شود و لایه‌های آن موزاییکی شکل پر می‌شود. بعضاً در این لایه‌ها مغزهای گوناگون هم قرار می‌دهند. در تمامی قنادی‌های ترکیه کیک موزاییکی داغ و لذیذ پیدا می‌شود.

گولاچ

عروس دسرهای ترکی که ظاهر سفید و زیبای آن صحه بر این حرف می‌گذارد. از میان تمام دسرهای ترکی، گولاچ بیشتر در ماه رمضان خورده می‌شود.

این دسر بسیار مقوی و سبک است به همین خاطر مردم استانبول برای تجدیدقوا در ماه رمضان آن را به‌عنوان یک عنصر اصلی سفره غذایی در نظر می‌گیرند.

گولانچ از ترکیب ورقه‌های پودر نشاسته و ذرت همراه در مایع غلیظ شیر و شکر درست می‌شود. توت‌فرنگی، خرما، پودر پسته و گردو از دیگر مواد استفاده شده در این دسر است.

ششش

برای اطلاع از تور استانبول هتل پنج ستاره، می‌توانید به سایت آژانس هواپیمایی ستاره ونک مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 88880000-021 تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری