کد خبر 373813

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد ۱۱۵درصدی سود خالص در زیرمجموعه ۱۰هزار میلیاردی هلدینگ خلیج‌فارس/ بار بدهی ارزی پترول کاهش می‌یابد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان از زیرمجموعه‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با حضور ۹۴ درصدی سهامداران برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان شنبه هفته جاری در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

۴طرح پترول در سال جاری به بار می‌نشیند

در این مجمع رسول اشرف‌زاده مدیرعامل شرکت با اشاره به راه‌اندازی و بهره‌برداری برخی پروژه‌های در دست اجرای شرکت، گفت:  در سال مالی جاری دو واحد الفین و SRU  پتروشیمی ایلام، کود شیمیایی اوره لردگان و واحد سولفات پتاسیم ارومیه به بهره‌برداری می‌رسند که به دلیل جامعیت این دو پروژه، سودآوری قابل‌توجهی عاید پترول خواهد شد.

وی در خصوص میزان پیشرفت این پروژه‌ها نیز گفت: واحد الفین پتروشیمی ایلام با پیشرفت ۹۸ درصدی و واحد SRU این پتروشیمی تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. همچنین پروژه مجتمع کود شیمیایی اوره لردگان نیز پیشرفت ۹۶ درصدی داشته که پیش‌بینی می‌شود واحد اوره این مجتمع در آذرماه به بهره‌برداری برسد.

اشرف‌زاده در مورد پروژه گچساران نیز گفت: به منظور تامین مالی پروژه اقدام به انتشار اوراق مشارکت و اخذ تسهیلات مالی به میزان ۵۳۰ میلیارد تومان کردیم که با لحاظ این موارد پیش‌بینی می‌شود از شهریورماه درصد پیشرفت این پروژه رشد چشمگیری داشته باشد و در نهایت تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد.

رکورد پترول با جهش بیش از دو برابری سود شکسته شد

مدیرعامل در ادامه به تشریح موارد بااهمیت صورت مالی پرداخت و گفت: در سال مالی گذشته باتوجه سودآوری زیرمجموعه‌های پترول، درآمد هر سهم این شرکت با رشد ۱۱۵ درصدی روبرو شد که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. البته سود عملیاتی پترول ۱۱۱درصد افزایش یافت. همچنین شرکت در سال گذشته ۵۳۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده که ۴۶۳ میلیارد تومان حاصل از سود سهام دریافتی  و ۶۶ میلیارد تومان از طریق سود فروش سهام بوده است.

مدیرعامل در ادامه افزود: بازده دارایی‌ها و همچنین نرخ بازده صاحبان سهام شرکت با رشد ۴۰ و ۷۸ درصدی روبرو شده که بیانگر حرکت جهشی شرکت به سمت ماموریت‌های محوله است

فرش قرمز بورس برای دو‌ شرکت زیرمجموعه پترول

اشرف زاده در مورد بورسی شدن زیرمجموعه‌های پترول نیز گفت: تا پایان سال مالی ۹۸ سهام دو‌ شرکت پتروشیمی ایلام و ارومیه در بورس اوراق بهادار عرضه خواهند شد که این عرضه‌ها سبب خواهد شد نقدینگی شرکت افزایش یابد.

اصلاح ساختار مالی با کاستن از تعهدات ارزی

از سویی دیگر بهینه‌سازی پرتفوی پترول با واگذاری سهام شرکت‌های کم‌بازده و پُرریسک در دستور کار هیات‌مدیره پترول است. در همین راستا در ادامه اصلاح ساختار مالی شرکت، پترول تصمیم دارد تا با واگذاری بخشی از سهام شرکت پتروشیمی دهدشت، بروجن و گچساران، بخشی از بدهی‌های ارزی خود به هلدینگ خلیج فارس تسویه کند.

از سویی دیگر باتوجه به گفته‌های مدیرعامل، شرکت در نظر دارد تا با انتشار اوراق مشارکت، اوراق صکوک و سلف به تامین مالی پروژه‌های در دست اجرا شتاب بیشتری بخشد.

بحث شیرین تقسیم سود

پترول در سال مالی گذشته بالغ بر ۲۵۶ ریال به ازای هر سهم سود کسب کرده که در این مجمع، سهامداران تقسیم ۶۰ درصدی سود به میزان ۱۵۰ ریال را تصویب کردند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری