کد خبر 134462

بانک‌ها رقیب شرکت‌های خصوصی شده‌اند

هشدار وزیر ارتباطات به بانک‌ها

بهره بالای بانکی و دشواری‌های متعدد دیگری که بر سر راه دریافت وام بانکی وجود دارد موجب شده بسیاری از شرکت‌های حوزه ICT عطای دریافت وام را به لقای آن ببخشند.

بحث بهره‌های بالای بانکی موضوع تازه‌ای نبوده و تنها به یک حوزه نیز مربوط نمی‌شود اما به هر صورت رویکرد بانک‌ها و اقدام آنها برای سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد شرکت‌های مختلف به جای اعطای تسهیلات به فعالان حوزه بحث‌های متعددی به همراه داشته است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بانک‌های مختلف طی این سال‌ها به ایجاد شرکت‌هایی پرداخته و از این طریق به دنبال بهره‌برداری مالی از این بازار هستند، موضوعی که واکنش وزیر ارتباطات را نیز به دنبال داشته است. محمود واعظی اخیرا در جمع فعالان بخش خصوصی به انتقاد از این روند پرداخته و اظهار کرد: اکنون بانک‌ها به نوعی رقیب بخش خصوصی شده‌اند و به جای این‌که به وام‌دهی به شرکت‌های خصوصی بپردازند، شرکت‌های هلدینگی خاص خود را راه‌اندازی می‌کنند که این اقدام درستی نیست، اما ما تنها می‌توانیم به آنها توصیه کنیم از چنین اقدامی بپرهیزند. وی با تاکید مجدد بر لزوم فعالیت مناسب بانک‌ها در عرصه ارائه‌ وام عنوان کرد: ما بارها به بانک‌ها هشدار داده‌ایم هیچ‌گاه بخش خصوصی در هیچ‌ کجای دنیا کل سرمایه کار را نمی‌آورد و بخش قابل توجهی از این سرمایه از طریق وام‌های بانکی تشکیل می‌شود، اما اکنون تمام بانک‌ها به راه‌اندازی شرکت‌های مختلف اقدام کرده و به شکل ضربدری به شرکت‌های یکدیگر وام می‌دهند که البته رییس جمهوری هم بارها تاکید کرده که باید جلوی این اقدام گرفته شود. واعظی افزود: اکنون با توجه به اینکه بانک‌ها نمی‌توانند به شرکت‌های زیرمجموعه خود وام دهند معمولا به شکل ضربدری به یکدیگر وام داده و خود به شکل مستقیم وارد سرمایه‌گذاری در عرصه‌های متعدد می‌شوند. اما اگرچه بانک‌ها فکر می کنند به این شیوه سود بیشتری خواهند داشت اما اگر به جای ورود مستقیم به عرصه به شرکت‌های فعال وام دهند نیز قطعا متضرر نخواهند شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۰ ۰

  این جمله آقا محمود واعظی منو کشته: ما تنها می‌توانیم به آنها توصیه کنیم از چنین اقدامی بپرهیزند!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقا سیف خودشون گفتن نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کرد. مگه شما روزنامه نمی خونید که خبر ندارید سود تسهیلات کاهش پیدا کرده؟

 • ضرغامی
  ۰ ۰

  اقای محترم شما انتظار دارید که بانکها پول مردم را جمع کنند و مجانی در اختیار شما بگذارند انوقت جواب سپرده گذاران و سهامداران و اجاره شعبات و حقوق کارمندان و کارگران و هزینه های اب و برق و گاز و غیره را چه کسانی باید پرداخت کنند ؟ انتظارات غیر واقعی از بانکها باعث کجروی ونابودی انها خواهد شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقا شما هر چقدر خواستیدمی تونید توصیه کنید ولی اونها کار خودشون رو انجام می دهند ...