کد خبر 134455

سهم مالیات از درآمدهای بودجه؛ ۷۰.۵ درصد

جزئیات درآمدهای مالیاتی دهه اخیر

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر چند سهم مالیات‌ها در درآمدهای دولتی از ۷۲.۶ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۷۰.۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است اما همچنان سهم مالیات‌ها از تامین درآمدهای کشور در این دوره زمانی نسبت به یک دهه گذشته قابل قبول بوده است.

دولت یازدهم افزایش سهم مالیات ها از درآمدهای دولت را در دستور کار قرار داده است . بر این اساس افزایش سهم مالیات در تامین درآمدی از ابتدای دولت یازدهم نسبت به دوران تصدی دولت پیشین رو به افزایش گذاشت و از محدوده 60 درصدی به کانال هفتاد درصدی ورود پیدا کرد . هر چند سهم مالیات ها در سال های اخیر افزایشی اندک را تجربه کرده است اما بررسی ها نشان می دهد هنوز بیش از 40 درصد تولید ناخالص داخلی ایران مالیات نمی پردازد . دولت افزایش درآمدهای مالیاتی را در سال جاری و سال ای آینده با توجه به فراگیرتر شدن پرداخت مالیات مورد پیش بینی قرار داده است و تلاش دارد بدون افزایش پایه های مالیاتی بتواند درآمد خود را در این حوزه با افزایش روبرو نماید . افزایش سهم مالیات ها به کاهش درآمدهای نفتی ایران نیز باز می گردد چرا که در پی کاهش قیمت نفت در سال های اخیر از یک سو و سخت تر شدن شرایط فروش نفت برای ایران از سوی دیگر درآمدهای نفتی ایران تحلیل رفت . ایران یکی از وابسته ترین اقتصاد ها به نفت را در سال های گذشته دارا بوده است . گزارش های ارائه شده از سوی سازمان امور مالیاتی نشان می دهد بهترین مودیان مالیاتی در کشور را حقوق بگیرانی تشکیل می‌دهند که اتفاقا آسیب پذیرترین بخش جامعه از این منظر محسوب می شوند . در دولت پیشین کمترین سهم مالیات در تامین درآمدهای دولت به سال 1387 و بیشترین سهم به سال 1391 باز می گردد .در این سال ها سهم مالیات ها از تامین درآمدهای دولت معادل با 63.2 و 69.5 درصد بود . نمودار زیر سهم مالیات ها از درآمدهای دولت در یک دهه پیش را نشان می دهد؛

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • بهلول
  ۰ ۰

  یادمه چند وقت پیش آقای نوبخت زمانی که راجع به یارانه ها بحث می کردند ، آمار افراد صاحب مشاغل آزاد را فقط حدود ۲۳۰ هزار نفر اعلام کردند . خوب معلومه خیلی از مشاغل آزاد در آمار دولت نبوده و مالیات نمی پردازند. فقط در تهران صاحبان مشاغل آزاد خیلی بیشتر از این مقدار زیاد باشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به رکود اخیر، نشون میده که دولت داره به صنایع باقیمانده داره فشار زیادی واسه مالیات میاره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من نمیدونم مالیات چطور میتونه جای درآمد نفتی را بگیره؟
  با توجه به اینکه بیشتر اجناس و خوراکی های ما از خارج وارد می شود و ما باید در به ازای آنها، دلار پرداخت کنیم و برای بدست آوردن دلار باید صادرات داشته باشیم و عمده صادرات ما نیز نفت، گاز، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فکر کنم نمودارهاتون غلطه به کل!

  منبع می گین واسه استخراج داده هاتون؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کشوری که کلی معادن قیمتی داره کلی کالاهای صادراتی با ارزش مثل خاویار و .... داره و بسیاری امکانات دیگر مثل جایگاه حمل و نقل بین المللی و ... واقعا باعث تاسف هست که 70 درصد بودجه از مالیات تامین بشه مالیاتی که از عده ای کاسب در رکود مانده اخذ میشه این عین ظلم و فساده واقعا متاسفم