کد خبر 123150

رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد؛

جزییات صادرات نفت پس از برجام

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه در روز پس از برجام یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر شده است، اضافه کرد: این میزان صادرات با احتساب میعانات گازی به ۲ میلیون بشکه می رسد که بیش از ۷۰ درصد نسبت به قبل برجام رشد داشته است.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد ؛ به گفته مسعود خوانساری اگر این توافق صورت نمی گرفت، صادرات نفت ایران محدود به ۵۰۰ هزار بشکه می‌شد.

*نظر اتاق بازرگانی درباره حذف کارت بازرگانی خوانساری همچنین به حذف کارت‌های بازرگانی اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته مطرح شده بود که امکان حذف کارت بازرگانی وجود دارد اما نظر اتاق بازرگانی این است که باید در ابتدا عضویت فراگیری برای فعالان اقتصادی داشته باشیم و مباحث حقوقی آن را نیز بررسی کنیم. وی افزود : در این راستا کمیته ای برای بررسی شرایط صدور کارت بازرگانی تشکیل شده تا سوء استفاده از آن صورت نگیرد و مقدمات تسهیل صدور کارت‌های بازرگانی فراهم شود. *درخواست فعالان اقتصادی از دولت رییس اتاق بازرگانی تهران تک نرخی کردن ارز براساس نرخ واقعی، حذف زمینه های جدی رانت و مبارزه با فساد را از درخواست‌های فعالان اقتصادی از دولت عنوان و تاکید کرد: همچنین از مجلس درخواست داریم تا در دوره جدید فعالیت خود از تصویب هرگونه قانون خودداری کرده و به اصلاح قوانین مرتبط با کسب و کار پرداخته و قوانین قبلی را پایش کند. خوانساری همچنین به برگزاری جلسه ای با نمایندگان جدید مجلس در روزهای آینده اشاره و اضافه کرد: فعالان اقتصادی باید در گفتار دقت لازم را داشته باشند تا نقد خارج از انصاف از عملکرد دولت نداشته باشند به ویژه در شرایطی که اقدام بزرگی مانند برجام از سوی برخی زیر سوال می رود. * جزییات همکاری اتاق تهران با گمرک به گفته خوانساری جلوگیری از سو استفاده از کارت های بازرگانی و همچنین الکترونیکی کردن گواهی از مبدا از اقداماتی است که برای اجرای آنها با گمرک همکاری می کنیم . رییس اتاق بازرگانی تهران در ادامه به ورود ۱۵۰ هیات خارجی به ایران بعد از برجام به عنوان یک نشانه مثبت اقتصاد ایران اشاره و خاطر نشان کرد: ایجاد ثبات نسبی در اقتصاد کشور با کاهش تورم از موفقیت های سال ۹۴ است ضمن اینکه در پایان سال انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان با مشارکت ۶۰ درصدی مردم حکایت از استقرار عقلانیت طی سال جاری دارد. *پشت پرده رشد پایین اقتصادی در سال گذشته وی در ادامه به رشد پایین اقتصادی در سال ٩٤ اشاره و تاکید کرد: رشد اقتصادی پایین سال ۹۴ نشان از شرایط سخت بنگاه‌های کشور دارد زیرا بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه های تجاری دچار مشکل شدند که البته با به ثمر رسیدن مذاکرات هسته ای، بخشی از مشکلات رو به کاهش است و نباید دستاوردهای برجام را نادیده گرفت. خوانساری با بیان اینکه سال ۹۴ سال سختی برای اقتصاد ایران بوده، اظهار کرد: قیمت نفت از ۱۱۰ دلار به ۳۰ دلار کاهش یافته و این امر موجب کاهش درآمد دولت شد و در کنار تداوم رکود اقتصادی و کسادی بازار، یکی از سخت ترین سال‌های اقتصاد ایران را رقم زد. رییس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: انتظار ما از ارکان نظام و به خصوص روسای قوا این است که با توجه به امید ایجاد شده در دل مردم و پیش بینی رشد ۵ درصدی اقتصادی در سال جاری زمینه را برای شکوفایی اقتصاد ایران فراهم کنند.

به گفته خوانساری ضمن دولت باید بهبود فضای کسب و کار را در دستور کار قرار داده، بستر روان سرمایه گذاری در کشور ایجاد و زمینه های رونق صادرات را فراهم کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر