۳ پیشنهاد غنی نژاد به دولت برای اقتصاد ۹۵

یک اقتصاددان مدافع اقتصاد آزاد به دولت پیشنهاد داد که در سال جدید به سمت آزادی‌سازی قیمت‌ها حرکت کرده و از انتشار بخش نامه‌های سرکوبگر قیمتی پرهیز کند.

موسی غنی‌نژاد با اشاره به رسم هر ساله دولت برای صدور بخش نامه‌های سرکوب‌گر قیمتی گفت: هرساله با آغاز فصل بهار دولتمردان تصور می‌کنند برای مبارزه با افزایش قیمت کالاها می‌توانند رفتارهای تعزیراتی خود را شدت بخشیده و با دستور تولیدکنندگان را وادار به تثبیت قیمت کنند. این اقدام نه تنها هیچ گاه باعث کنترل تورم نشده بلکه زمینه افزایش تقلب، کم فروشی و پایین آمدن کیفیت کالاها در برخی از صنوف را به‌وجود آورده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این اقتصاددان به دولت پیشنهاد کرد که در نخستین گام برای اصلاح ساختار اقتصادی و رسیدن به اقتصاد رقابتی که جزیی از اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود، از صدور چنین بخش‌نامه‌هایی در سالجاری پرهیز کرده و اجازه دهد سازوکار بازار تولیدکنندگان را به سمتی ببرد که کالای رقابتی، با کیفیت و قیمت مناسب را روانه بازار کنند. غنی‌نژاد افزود: دولت نباید با دخالت های خود ساز و کار بازار رقابتی را برهم بزند و برای بنگاه های خصوصی تعیین تکلیف کند. دولت قاعدتا تنها می تواند برای کالاهای تولیدی خود و زیر مجموعه هایش قیمت گذاری کند و این قیمت گذاری هم باید بر اساس منطق اقتصادی صورت گیرد. با این منطق ثابت نگهداشتن قیمت حامل های انرژی در شرایطی که هنوز تورم دو رقمی بر اقتصاد حاکم است و قیمت های داخلی پایین تر از قیمت های این کالاها در کشور های همسایه است کار اشتباهی است و به اتلاف منابع می انجامد. او با اشاره به گرفتاری‌های سیاسی دولت افزود: با توجه به اینکه دولت یازدهم در سال پایانی فعالیت خود به سر می‌برد، لازم است منافع اقتصادی دراز مدت را فدای مصالح سیاسی کوتاه مدت نکند و تسلیم وسوسه های پوپولیستی نشود. نباید فراموش کنیم که این دولت به عنوان بدیل دولت پوپولیست بر سر کار آمد و نه ادامه دهندة آن. بنابراین خطای استراتژیک بزرگی خواهد بود اگر بخواهد با توسل به سیاستهای پوپولیستی یا شبه پوپولیستی رضایت و پشتیبانی رای دهندگان را به دست آورد. غنی‌نژاد افزود: دولت یازدهم پایگاه مردمی متفاوتی دارد و برای اقناع طرفداران خود و گسترش این پایگاه بهتر است استراتژی اطلاع رسانی و ارتباط مردم فعالانه تری در پیش گیرد و دستاوردهای خود را در خصوص مبارزه با تورم و باز گرداندن فضای آرامش به کل اقتصاد ملی توضیح دهد. در پیش گرفتن سیاستهای پوپولیستی که حاکی از نوعی استراتژی منفعلانه است راه به جایی نخواهد برد و مصداق مثل معروف از ایجا مانده از آنجا رانده خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بروبابا.کدوم ازادسازی.همه چیزو 10برابر قیمت به زور به مردم می فروشین باز از آزادسازی قیمت حرف میزنین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جناب اقای غنی‌نژاد ، ازطلابودن پشیمان گشته ایم،مرحمت فرموده مارامس کنید.هر وقت کارشناسهای محترم در مور اقتصاد پیشنهاد می دهند چهار ستون بدنم می رزه.ترو خدا بگذارد همینجوری بگذره.همین الانش یه کالای هفت هزار تومنی چینی تا به دست مصرف کننده برسه شده هفتاد هزار تومان. صد جور واسطه کار چاق کن اون وسط لفت و لیس می کنند ،دیگه از این ازادتر.شاید منظور شما اینه که باید به دست مردم هفصد هزار تومن برسه!!!!!!

 • محمد مقدم
  ۰ ۰

  این کارها خوب ولی وقتی مدیران گران قیمت با حقو ق 50
  میلیونی 30 میلیونی در کار خانه ها وجود داردو کار هم بلد
  نیستند و بر نامه وخلاقیت ندارنند چه می شود کرد اگر نظارت بر کا لا هم نباشد بعضی از این مدیران کم کاری
  می کنند این مدیران حتی گرین کارت خارج هم دارنند سه ماه
  یا کمتر خارج کشور هستند تا گرین کارت انها باطل نشود
  و تابیعت ان کشور دارنند از مزایا و یا رانه ان کشور استفاده
  می کنند واز کارخانه ایران هم پول می گیرند سه ماه سال
  در خارج خو ش گذ رانی می کنند و برنامه ای برای تولید
  ندارنند خلاقیت ندارنند من ما ندم برای چی این ها مدیر
  شدند فقط برای حقوق 30میلیو نی مدیر شده اند پس
  چرا حقوق کار گر زحمت کش اضافه نمی کنند پس چرا
  این هم اختلاف حقوقی وجود دارد چه کسی اینها مدیر کرده
  مثل مدیران خودرو سازی که ماشین ملی نتوانسته تولید
  کند با این مدیران کم تجربه کم سواد یا صنعت نساجی
  مدیران کم تجربه دارد صنعت لوازم خانگی یک مدت این
  مدیران خوش گذ ران زیر نظر بگیرید ببینید

 • دولت عامل اصلی گرانی
  ۰ ۰

  هر ساله دولت با افزایش تعرفه تمام اقلام اصلی از موز گرفته که از 12 درصد به 40 درصد افزایش پیدا کرده و ,,,, باعث رقم خوردن و بهانه مردم برای افزایش قیمت ها می شود..

  حالا دولت دوست دارد خدمات خود را گران کند تا 40 درصد ولی مردم خدمات خود را به دولت با همان قیمت سال قبل ارائه دهند..

  یعنی دولت محترم دوست دارنند مردم هر سال بین 20 تا 30 درصد نسبت به سال قبل فقیرتر بشونند ..
  همانطور که امروز دیگر کسی توان خرید مسکن ندارد و رکود سراسر مملکت را فرا گرفته..

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری