کد خبر 115784

گزارش اقتصاد آنلاین از اختلال بازار سرمایه

وقتی هسته معاملاتی گنجایش ندارد

در شرایطی که شاخص بورس تهران امروز رکورد سال ۹۴ را شکست وصف های خرید سنگینی برای بسیاری از شرکت ها شکل گرفته بود، هسته معاملاتی با اختلال رو به رو شد که نارضایتی معامله گران را در پی داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، با وجود اینکه دیروز سازمان بورس در اطلاعیه ای درج سفارش بدون پشتوانه در سامانه معاملات در ساعت 8:30 صبح راممنوع اعلام کرد اما بازهم امروز شاهد قطعی و کندی در سیستم معاملات بازار سرمایه بودیم،در همین رابطه محمد حسین عبدالعلی زاده، معامله گر کارگزاری بورس بیمه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت : سیستم معاملاتی موجود وب بیس است و با افزایش حجم معاملات با مشکل مواجه می شود. وی در ادامه با اشاره به اینکه باید برای برطرف شدن این مشکل نرم افزار بهتری داشته باشیم، تصریح کرد:این اختلال در شرایطی رخ داده که حجم معامله هزار میلیارد تومان بوده است واگر بیشتر شود معلوم نیست چه اتفاقی برای معاملات پیش می آید. عبدالعلی زاده با بیان اینکه سیستم معاملات موجود در دوران تحریم در داخل کشور طراحی و پیاده شده است، گفت:با لغو تحریم ها و امکان واردات فناوری های نوین بایستی از تجربیات بورس های معتبر دنیا استفاده کنیم و سیستم را بهبود بخشیم. معامله گر کارگزاری بورس بیمه با تاکید بر اینکه قطعی های مکرر سیستم معاملات باعث کاهش سرمایه گذاری در بورس خواهد شد، افزود:این اشکالات در سیستم تصمیم گیری معامله گران و سرمایه گذاران را با اختلال روبه رو می کند و اجازه نمی دهد که بتوانند وضعیت بازار و عرضه های موجود را تحلیل کنند. عبدالعلی زاده زمان بندی بازارها را از راهکارهای فعلی حل این مشکل دانست و اظهار کرد:البته در این شرایط هم از بسیاری از معاملات باز خواهیم ماند. بر اساس این گزارش دهم بهمن ماه علی صحرایی، معاون عملیات بازار شرکت بورس، تهران در خصوص قطعی سیستم معاملات اعلام کرد:این اتفاق ناشی از افزایش قابل توجه و زیاد تقاضاها در لحظه شروع معاملات بود که منجر شد داد و ستد سهام شرکت های حاضر در بازار دوم معلاملات بورس و فرابورس با تاخیر 20 دقیقه ایی آغاز شود. وی با بیان اینکه پیشنهاد شده برای جلوگیری از تکرار اختلال در کوتاه مدت، زمان معاملات شرکت های بازار دوم بورس و همچنین فرابورس با 5 -6 دقیقه تاخیر آغاز شود. گفته بود: در میان مدت نیز باید سامانه کنونی معاملات توسط متولی آن ارتقاء یابد. شرکت بورس به عنوان استفاده کننده اصلی سامانه معاملات، پیگیری هایی از قبل داشته و دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین فطانت رئیس سازمان بورس در نشست خبری امروز با قبول وجود اختلال و مشکل در سامانه معاملات در زمان های پربار، گفت: علاوه بر برنامه جداسازی معاملات بورس ها ، تا ماه آینده حجم معاملات از طریق نصب سخت افزارهایی افزایش خواهد یافت و این مشکل برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ....همش رو اعصاب مردم باشید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شاخص بورس در ادامه تخلیه حبابش و ریزش روز چهارشنبه امروز (شنبه 24 بهمن)هم بشدت سقوط کرد در عرض نیمساعت 500 واحد سقوط کرده وبه کانال 76 هزار واحد پرتاب شد. همه فروشنده اند

 • عزرائیل
  ۰ ۰

  دولت تو بورس هم دست برده مالیات میگیره هیچ امنیتی نداره بورس همه چیش پشت پرده هست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بالاخره بعد از یک ماه بی تفاوتی وسکوت مسئولین بورس نسبت به کاذب بودن رشد آن همانطور که پیش بینی میشد حباب بورس ترکید !!!!
  شاخص بورس فقط طی نیمساعت در روز چهارشنبه 21 بهمن 700 واحد سقوط کرده واین روند نزولی باشدت ادامه دارد . امروز همه فروشنده اند !!!!!!!!!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بهزاد کمتر چرت و پرت بگو .قرار نیست که بازار همینجوری بره بالا .بالاخره باید یه استراحتم داشته باشه .حسود بینوا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باید تبریک گفت به استاد پرفسور دکتر فطانت با یه همچین سامانه ای که زندگی مردم توش داره معامله میشه جا داره کلاهش رو بالاتر بزاره احسنت به همتش

 • مژگان شیرزاد
  ۰ ۰

  ممنون از آقای عبدالعلی زاده با ظرافت کامل به شرح این مطلب پرداختند.